EN

5 innowacji, które odmienią biura

Andre Sharpe, dyrektor ds. informatyki w firmie Regus, przedstawia pięć innowacji, które wkrótce odmienią nasze biura

Internet rzeczy
Przygotuj się na pożegnanie z tradycyjnymi biurowcami. Miniaturyzacja mikrochipów i redukcja kosztów sprawiają, że obecnie, dzięki technologii IoT (Internet of things, internet rzeczy), niezwykle łatwo jest podłączyć wszelkiego rodzaju przedmioty do internetu – od szczoteczki do zębów po zamek do drzwi.

Technologia IoT pomoże pracownikom biur dostosować przestrzeń do indywidualnych potrzeb — od oświetlenia po temperaturę, a nawet jakość powietrza. Systemy regulacji warunków otoczenia ulegną w najbliższych trzech latach całkowitej automatyzacji. Budynki staną się na tyle inteligentne, że nie tylko będą same sobą zarządzać, monitorować swój stan techniczny ale również będą zgłaszać potrzebę konserwacji. W rezultacie znacznie zmniejszy się zużycie energii.

Sztuczna inteligencja
Obecnie modna sztuczna inteligencja AI (z ang. artificial intelligence) będzie odpowiadać na potencjalne pytania klienta i wszelkie dotychczasowe call center nie będą miały już racji bytu. Zastąpią je zintegrowane systemy AI, które szybko i sprawnie odpowiedzą na zapytania klientów. W krok za obsługą telefoniczną pójdzie pomoc techniczna. Jak nie trudno się domyślić, efektem tego postępu będzie masa zwolnień. I mimo, że przyjęło się myśleć, że technologie AI i ML (ang. machine learning) zastąpią człowieka przy wykonywaniu żmudnych, rutynowych zadań, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, to jednak technologie te zastąpią również wiele osób na kierowniczych stanowiskach.

Kolejna fala automatyzacji będzie polegała na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analizy danych branżowych. Te nowe modele będą w stanie znacznie trafniej niż dyrektorzy ds. produktów, kierownicy i marketingowcy przewidywać, które działania są najlepsze dla firmy.

Wirtualna rzeczywistość
Kolejny element nowej biurowej rzeczywistości to rozszerzona wirtualna rzeczywistość (ang. augmented reality, AR) i rzeczywistości mieszana (ang. mixed reality, MR), które płynnie łączą świat rzeczywisty z obiektami wyświetlanymi na ekranach cyfrowych.

Rozszerzona rzeczywistość umożliwi organizowanie wirtualnych spotkań, współdzielenie wirtualnych pulpitów oraz wirtualne interakcje. Co więcej, możliwości te zostaną dodane do aplikacji mobilnych lub gogli, które potrafią nakładać jedne informacje na drugie i umożliwiają wykonywanie kilku zadań jednocześnie. AR jest niemal jak nowa przestrzeń do pracy.

Czatboty
Technologia sprawiła również, że świat stał się dużo bardziej skory do rozmów. Nie chodzi wyłącznie o wysyp komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp czy Facebook Messenger. Coraz częściej czatboty i wirtualni asystenci, na przykład Alexa firmy Amazon, wspierają ludzi w wykonywaniu zadań. Ta tendencja odmieni sposób interakcji użytkownika z telefonami, komputerami i interfejsami. A ponieważ firmom łatwiej będzie tworzyć interfejsy konwersacyjne, zmieni się sposób, w jaki ludzie wykonują swoją pracę.

Po co budować skomplikowane aplikacje z licznymi formularzami, przyciskami i interfejsami, skoro można zadać urządzeniu pytanie i uzyskać odpowiedź. Technologiczna interakcja z produktami będzie coraz bardziej bezproblemowa. Aby zorganizować spotkanie, będzie wystarczyło polecić asystentowi głosowemu: „Zarezerwuj salę”. Na podstawie informacji zebranych z terminarzy i innych źródeł system wybierze odpowiednią datę i zaprosi właściwe osoby.

Łańcuch bloków
Kolejna nowość to Blockchain/ łańcuch bloków/ złożony system — taka seria transakcji zapisana w blokach widocznych dla każdego użytkownika. Jeżeli dobrze pamiętam to pierwszą koncepcję łańcucha bloków stworzył w 2008 roku Satoshi Nakamoto, który w tym samym czasie wynalazł kryptowalutę bitcoin. Choć prawdziwej tożsamości Nakamoto nigdy nie ustalono, możliwości łańcuchów bloków znajdują rzeczywiste zastosowanie.

Rejestr rozproszony zapewnia przejrzystość niemal wszystkiego. Rejestry rozproszone to zasadniczo bazy danych współdzielone przez wiele osób. Każda z nich może zobaczyć realizowane transakcje — niezależnie od miejsca, w którym się znajduje — a historia transakcji jest rejestrowana. Ponadto brak centralnego administratora rejestrów oznacza, że nie jest możliwe manipulowanie nimi w złej wierze.

Zanim technologia ta przeniknie kolejne branże, jako pierwsze wdrożą ją banki. Blockchain daje też ogromną nadzieję na większą przejrzystość i odpowiedzialność w obszarze nieruchomości. Może okazać się odpowiedzią na problemy związane z prawem i tytułami własności.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia