EN

Brudne pieniądze? Nie w nieruchomościach

Zakup nieruchomości może być wykorzystywany przez zorganizowane grupy przestępcze do prania dochodów z ich nielegalnej działalności. Nasz sektor jest wykorzystywany do tego typu działań ze względu na skalę transakcji – jednorazowo, można "wyczyścić" duże kwoty pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy profesjonaliści pracujący w sektorze byli głęboko świadomi zagrożeń związanych z przestępstwami finansowymi i odpowiednio przeszkoleni do tego, by identyfikować i zgłaszać wszelkie podejrzenia co do przypadków prania pieniędzy. Jest to tym istotniejsze, że skala problemu rośnie.

Według badania PwC "Badanie Przestępczości Gospodarczej 2018", 54 proc. respondentów uczestniczących w obrocie pieniądza na rynku (w którymkolwiek z następujących sektorów: instytucje finansowe, fundusze inwestycyjne, firmy świadczące usługi finansowe, domy maklerskie, firmy ubezpieczeniowe lub pośrednicy w handlu metalami szlachetnymi lub drogocennymi kamieniami) wskazało, że w ciągu ostatnich dwóch lat mieli styczność z praktycznym egzekwowaniem przepisów lub inspekcjami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) (wzrost o 4 punkty procentowe od 2016 roku). Identyczny odsetek (54 proc.) oczekuje, że obecne zmiany w geopolitycznym otoczeniu regulacyjnym będą miały coraz większy wpływ na ich organizacje w ciągu najbliższych dwóch lat.
Przedstawiciele naszej profesji powinni współpracować z rządami, organami nadzoru i organami ścigania, aby zapewnić, że nasza branża postrzegana jest przez przestępców jako wrogie miejsce dla prania brudnych pieniędzy. Jako organ regulacyjny zawodu RICS podejmuje zdecydowane działania przeciwko osobom, które nie działają w sposób uczciwy, a także zgłasza takie problemy organom ścigania. Leży to nie tylko w interesie obywateli, ale także w interesie profesjonalistów, którzy pragną zachować nieskazitelną reputację. Jako przedstawiciele branży nieruchomości powinniśmy odgrywać w tym zakresie wiodącą rolę i zapewniać, że relacje biznesu ze środowiskiem budowlanym są przejrzyste i służą publicznemu dobru.

Każdego roku organy wprowadzają coraz więcej regulacji. Wpływają one nie tylko na graczy z branży usług finansowych, ale także na inne sektory. Jako PwC pomagamy naszym klientom w zwalczaniu przestępstw finansowych i spełnianiu wymogów prawnych poprzez świadczenie usług doradztwa jak i wsparcia operacyjnego.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia