EN

Przyjemne z pożytecznym

Tegoroczna edycja targów handlowych MAPIC była jak sytuacja na europejskim rynku: nieco przygaszona, ale wciąż ciekawa

– Być może wspólnie z Maylandem zrobimy jakiś biznes, np. kupimy Amazona? – zażartował Rafał Sonik, otwierając polskie party, które zainaugurowało targi MAPIC 2017. Ta żartobliwa propozycja z pewnością oddaje ducha największych w Europie targów branży centrów handlowych, które łączą przyjemne z pożytecznym. Przyjęcie, zorganizowane przez firmy Gemini Holding i Mayland Real Estate, było dobrą rozgrzewką przed biznesowymi rozmowami prowadzonymi przez kolejne dwa dni. Organizator spotkania w Cannes informuje, że MAPIC przyciąga około 8,5 tys. uczestników, z czego 1 tys. to inwestorzy, a 2,1 tys. – najemcy. Jednak tegoroczna edycja nie wypadła pod tym względem imponująco. Stali bywalcy targów podkreślali, że liczba odwiedzających nie była rekordowa. Mniej też było, w porównaniu z innymi latami, eventów, koktajli, śniadań i prezentacji biznesowych. Było to widoczne zwłaszcza, jeśli chodzi o polski rynek. MAPIC oddaje bowiem koniunkturę handlową, która panuje w poszczególnych krajach. Mniej widoczne projekty polskie i rosyjskie, które dawniej wyróżniały się na tle innych, to odwzorowanie tego, jak rozwija się ta branża w tych państwach. Dojrzały i coraz bardziej nasycony rynek polski nie zaskakiwał na MAPIC-u nowymi inwestycjami, nie imponował planami budowy kolejnych obiektów. Na stoiskach deweloperów i inwestorów posiadających obiekty w Polsce trwały rozmowy biznesowe, widać było mrówczą pracę agentów, ale atmosfera nie była już tak radosna i przepełniona optymizmem jak dawniej. Tegoroczna edycja była także odzwierciedleniem tendencji kształtujących obecnie rynki handlowe w Europie. Zorganizowano strefy poświęcone rozrywce w centrach handlowych. Tam można było obejrzeć stoiska operatorów prezentujących ofertę związaną z szeroko rozumianą częścią leisure, zwłaszcza ukierunkowaną na najmłodszych: place zabaw, sale do organizacji przyjęć dla dzieci, różnego rodzaju dodatkowe atrakcje: kolejki, samochody, minikaruzele. Ciekawie wyglądała także część przeznaczona dla najemców stref gastronomicznych. Przedstawiali oni nowe koncepty restauracyjne i rozwiązania dla sektora food & beverages. Swoje miejsce miały także firmy przedstawiające najnowsze rozwiązania technologiczne związane z obsługą zarówno obiektów, jak i sklepów. Prym w tym zakresie wiodły firmy, które oferują narzędzia do zbierania danych o tym, w jaki sposób klienci poruszają się po obiekcie. Podczas targów można było wysłuchać konferencji poświęconych rozwojowi branży w poszczególnych krajach oraz tendencji determinujących obecnie handel w galeriach. O polskim rynku opowiadali: Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), Patric Delcol (BNP Paribas Real Estate i PRCH), Mariusz Kozłowski (Liebrecht & Wood), Marek Błędowski (Apsys Polska), Maciej Kiełbicki (Mayland Real Estate). Wszyscy zgodzili się, że aby centrum odniosło sukces musi obecnie posiadać ofertę ponadstandardową. Szansą dla handlu są także nowe formaty i koncepty.

W tegorocznym konkursie MAPIC Awards startowali trzej polscy przedstawiciele branży: Reserved (Retailer of The Year), Posnania (Best New Shopping Centre), Centrum Praskie Koneser (Best Retail Urban Project). Niestety, tym razem nagrody trafiły w inne ręce.

Kiedyś mówiło się, że jeśli nie ma cię na MAPIC-u, to nie ma cię na rynku. Dziś ta zasada przestaje obowiązywać. I to widać. Nie można jednak odmówić MAPIC-owi tworzenia odpowiedniego nastroju do budowania relacji i networkingu. Ludzie wciąż z chęcią się spotykają i dyskutują o biznesie w luźnej i niezobowiązującej atmosferze. Ciągle można tu spotkać nowych uczestników rynku, ciągle można nawiązać kolejne ciekawe kontakty biznesowe.
Aneta Cichla

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia