EN

Biedronka za każdym rogiem

Informacje o tym projekcie wartym 240 mln euro najpierw pojawiły się w austriackiej prasie. Dziennikarze pisali o rozmowach, jakie przedstawiciele Credo Real Estate prowadzili z właścicielem Biedronki, portugalską firmą Jeronimo Martins. Dotyczyły one - jak się dowiedzieliśmy - budowy 40 lokalnych niewielkich centrów handlowych, gdzie głównym najemcą miała być właśnie Biedronka. Projekt miał być finansowany przez ,wiodącą firmę ubezpieczeniową" w zamian za 90 proc. udziałów w projekcie. Reszta pozostałaby w rękach Credo Real Estate.

Projekt z drugiej ręki?

Koncepcja ,małych centrów w sąsiedztwie" (2 tys. - 2,5 tys. mkw.) jest już w Polsce znana. Norweska firma RECE pracowała nad podobnym projektem dla supermarketów REMA 1000, którym miało towarzyszyć kilka mniejszych sklepów i punktów usługowych. Idealne lokalizacje dla takich centrów to działki w pobliżu dużych kompleksów mieszkaniowych, przy głównych drogach, co gwarantuje widoczność i dogodny dojazd samochodem, a zatem większą liczbę odwiedzających. Ostatecznie wspólne przedsięwzięcie z siecią REMA 1000 nie doszło do skutku, gdyż zmienił się jej właściciel. Najpierw została nim firma DRD Food Emporium. Następnie 16 sklepów sprzedano Portugalczykom z Jeronimo Martins Group i włączono do sieci Biedronka. Pomimo tego RECE wybudowało siedem centrów pod nazwą Skwer Handlowy VIKI z głównymi najemcami w postaci innych supermarketów Leader Price (grupa Casino) i Edeka (obecnie Rojal Market). Pierwszy obiekt powstał w Łodzi, następny w Bydgoszczy. RECE planuje kolejnych sześć centrów.

Polsko-norweskie związki

Szukając informacji o firmie IRES, która prawdopodobnie wybyduje centra dla Biedronki, dowiedzieliśmy się, że jej warszawskim biurem zarządzają Jacek Wesołowski i Jan Christensen. Obaj pracowali dla wspomnianej już norweskiej spółki RECE. To potwierdzałoby nasze przypuszczenia, że pomysły ,małych centrów w sąsiedztwie" - istniejących VIKI i planowanych Biedronki - będą do siebie podobne. Jeden z warszawskich agentów specjalizujący się w powierzchniach handlowych i znający poprzednie dokonania polsko-norweskiego duetu, uznał nasze domysły za wielce prawdopodobne. Powiedział nam również, że Jacek Wesłowski i Jan Christensen to profesjonaliści w swojej dziedzinie, a sam koncept lokalnych centrów handlowych wydaje się być bardzo kuszący. Niestety, obaj wspomnieni panowie nie chcieli odpowiedzieć na nasze pytania na temat IRES i Credo Real Estate oraz tajemniczej firmy ubezpieczeniowej mającej wziąć udział w przedsięwzięciu. O negocjacjach z austriackimi partnerami nie chcieli także rozmawiać przedstawiciele Biedronki.

Znani i ważni

Wchodząca na polski rynek jako IRES firma Credo Real Estate jest dość dobrze znana przede wszystkim w Austrii, ale nie tylko. Credo Real Estate powstało w 2003 roku jako wspólne przedsięwzięcie firmy inwestycyjnej Credo AG (wcześniej Zwerenz & Krause) oraz Constantia Privatbank. Udziały zostały podzielone odpowiednio na 70 i 30 proc. Sama firma Credo AG jest obecna w Europie Środkowej od połowy 2000 r., a więc od momentu stworzenia na Węgrzech spółki IRES. Do jej osiągnięć należy m.in. kompleks magazynowo-biurowy Pharmapark o powierzchni 14 tys. mkw. Sieć dyskontów spożywczych Biedronka jest jednym z najważniejszych graczy w swojej branży w Polsce. Obroty 672 sklepów za zeszły rok finansowy wyniosły prawie 1 mld euro. W tym roku właściciel Biedronki, firma Jeronimo Martins, spodziewa się wzrostu sprzedaży o 10 procent. W perspektywie średnioterminowej sieć ma się składać z 1,2 tys. sklepów.

Kategorie