EN

Lotnisko w zasięgu wzroku

Co jest najważniejsze przy wyborze miejsca pod kompleks magazynowy? Bliskość rynku zbytu i możliwość szybkiego transportu towarów. Nie ma nic szybszego niż samolot - czy oznacza to, że nie ma też lepszej lokalizacji dla magazynów niż okolice lotnisk?

W pobliżu warszawskiego Okęcia istnieją dwa duże i nowoczesne centra magazynowe. ProLogis Park Warsaw (35,5 tys. mkw. pow. magazynowej) oraz Centrum Dystrybucyjne firmy CEIDCO (30 tys. mkw. pow. magazynowej i 7 tys. mkw. pow. biurowej). Czy bezpośrednia bliskość portu lotniczego miała znaczenie przy podejmowanie decyzji o lokalizacji centrów magazynowych?
- Myślę, że dla klientów ważniejsze jest to, że nasze centrum znajduje się w granicach Warszawy niż to, że jest niedaleko lotniska. Znakomita większość towarów trafia do nas za pośrednictwem tirów, w taki sam sposób też opuszcza nasz park - twierdzi Maciej Madejak z ProLogis. Zdaniem Joanny Chmieleckiej z CEIDCO, Warszawskie Centrum Dystrybucyjne na Okęciu jak i Centrum Biznesu Ożarów w Ożarowie, mają podobny profil klientów. - W obu naszych parkach magazynowych dominuje lekka produkcja, firmy z branży elektronicznej i farmaceutycznej. Także pod względem wynajmowanego metrażu nie ma większych różnic.
Dlaczego więc bliskość portu lotniczego nie przyciąga tak jak mogłoby się wydawać? Przede wszystkim dlatego, że ilość ładunków transportowanych w Polsce drogą lotniczą jest wciąż niewielka. W 2000 r. przez największy w kraju towarowy port lotniczy Okęcie przewinęło się raptem 40 tys. ton ładunków. Przez drugi pod względem wielkości port w Katowicach niecałe 8 tys. ton.
W Krakowie i Wrocławiu przeładowano po około 2,5 tys. ton. Oznacza to, że tak naprawdę na potrzeby obecnego towarowego ruchu lotniczego wystarczą lotniskowe terminale cargo i ich magazyny.
Nowy terminal cargo na Lotniczym Dworcu Towarowym we Wrocławiu powstał w 1999 r., ale już powstaje drugi.
Pierwsze cargo z magazynami o łącznej powierzchni 2 tys. mkw. przestało wystarczać i podjęto decyzję o wybudowaniu cargo 2 o powierzchni magazynowej 900 mkw. Prace prowadzone przez wrocławską firmę WROBIS powinny zakończyć się do końca czerwca br.
Tomasz Kloskowski, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk Trójmiasto twierdzi, że plany rozbudowy terminalu cargo (500 mkw. pow. magazynowej i 500 mkw. pow. biurowej) pokrzyżowała zapaść transportu lotniczego po 11 września 2001 r. - Mamy przygotowane plany budowy terminalu cargo o powierzchni kilku tysięcy mkw. Inwestycja ma potrwać 2 lata i pochłonąć 15 mln zł. Rozpocznie się wraz z końcem recesji w lotnictwie. Chociaż w zeszłym roku zanotowaliśmy niemały wzrost przewozów cargo to nie można w żadnej mierze mówić o tym że stanowimy konkurencję dla trójmiejskich portów. Raczej się uzupełniamy - mówi Tomasz Kloskowski.
O rozbudowie terminalu cargo myślą też władze katowickiego portu lotniczego w Pyrzowicach. Na terenie dotychczasowego terminalu o powierzchni 5,8 tys. mkw. magazyny mieszczą się głównie firmy kurierskie - DHL, TNT, UPS - a także m.in. Hartwig, PKS i składy celne.
- W styczniu br. na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego uchwalono plan generalny strefy okołolotniskowej, według którego na tym terenie mogą powstać m.in. obiekty magazynowe. Na razie jednak to tylko założenie - przyznaje Cezary Orzech z Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego w Katowicach, właściciela pyrzowickiego dworca lotniczego.

Kategorie