EN

Lepsza połowa

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA Nie jest dobrze - ogłaszają agenci zajmujący się transakcjami na rynku zakupów nieruchomości. W pierwszym półroczu tego roku zanotowano 40-procentowy spadek wartości transakcji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w porównaniu z pierwszym półroczem 2011 - wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

W tym czasie w regionie zrealizowano umowy warte 1,26 mld euro. Na polski rynek przypadło 70 proc. tej kwoty (877 mln euro). Nastroje ekspertów nie napawają optymizmem, choć kilka dni przed opublikowaniem analizy JLL, Heitman ogłasza, że podpisał z TK Development umowę warunkową na zakup dwóch obiektów handlowych: Galerii Tarnovia w Tarnowie oraz projektu centrum handlowego, który ma powstać w Jeleniej Górze. Łączna kwota transakcji to 95 mln euro. Mija kilka dni, a kolejny inwestor finalizuje transakcję. Tym razem Uniimmo: Deutschland - otwarty fundusz inwestycyjny należący do Union Investment - ogłasza przejęcie od francuskich partnerów: Fonci?re Euris, Rallye i Apsysa łódzkiego kompleksu handlowo-rozrywkowego Manufaktura. Portfel niemieckiego funduszu wzbogaci się o ponad 91 tys. mkw. powierzchni. Na zakup trzeba będzie wydać ponad 300-350 mln euro.


Apetyt rośnie w miarę jedzenia
- Kulczyk Silverstein Properties Real Estate Investment Management to utworzony w czerwcu podmiot, który zajmie się tworzeniem zamkniętych funduszy inwestycyjnych mających inwestować w gotowe, w pełni wynajęte budynki. Na jego czele stanęli Otis Spencer i Dennis Dart. Celem będzie pozyskiwanie środków od inwestorów instytucjonalnych, m.in. firm ubezpieczeniowych oraz funduszy emerytalnych. Pierwszy fundusz ma być zamknięty w połowie przyszłego roku. Interesują nas nieruchomości w Polsce, ewentualnie w Czechach oraz na Węgrzech - zdradza Piotr M. Krawczyński, członek zarządu i dyrektor zarządzający Kulczyk Silverstein Properties. W ciągu pięciu lat wartość aktywów brutto pod zarządem Grupy KSP ma przekroczyć 500 mln euro. KSP pod koniec lipca zakupiło dwa projekty biurowe od firmy Hochtief Development Poland. Zabytkowe kamienice zlokalizowane w sercu Warszawy, na które inwestor wydał kilkadziesiąt milionów euro, dołączą do przejętego w minione wakacje również stołecznego biurowca Stratos Office Center.
Rośnie także apetyt spółki Kulczyk Silverstein Properties, która zajmie się projektami deweloperskimi. - Przyglądamy się kilku nieruchomościom. Nie ograniczamy się do biur. Uważam, że sektor handlowy jest ciekawy, gdyż cykl koniunkturalny dla tej branży uzupełnia się z cyklem dla powierzchni biurowych - wyjaśnia Piotr M. Krawczyński

Lepsza druga połowa.
Warszawskie Centrum Finansowe - około 50 tys. mkw. powierzchni najmu w jednym z najlepszych biurowców w centrum Warszawy. Za ile można by stać się właścicielem tej wieży? Odpowiedź poznaliśmy na początku sierpnia. Za około 210 mln euro budynek zostanie przejęty przez konsorcjum Allianz (87,5 proc.) i Curzon Capital Partners III - fundusz zarządzany przez Tristan Capital Partners. CA Immo i Pramerica Real Estate Investors, posiadające po 50 proc. udziałów, podpisały przedwstępną umowę sprzedaży. Jak wpłyną te transakcje na wynik osiągnięty na rynku inwestycyjnym? - Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w 2012 roku może kształtować się na poziomie od 2 do 2,5 mld euro, wobec bardzo dobrego wyniku 2,75 mld euro z 2011 roku - ocenia Tomasz Trzósło, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej Jones Lang LaSalle. Zgadza się z nim Jakub Jonkisz, szef działu Capital Markets agencji Knight Frank. - Szacujemy, że wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przekroczy w całym 2012 roku 2 mld euro. Przewidujemy, że większość transakcji będzie zawarta w sektorze handlowym. Najlepsze stopy kapitalizacji nie spadną poniżej 6,25 proc. w sektorze biurowym, 5,75 proc. - w handlowym i 8,00 proc. - w magazynowym - podsumowuje Jakub Jonkisz. A czy nieruchomości z niższej półki mogą liczyć na zainteresowanie? Łukasz Lorencki, konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield, zauważa ostrożnie, że ze względu na brak wyraźnych perspektyw poprawy na europejskich rynkach finansowych, sentyment inwestorów do nieruchomości drugorzędnych pozostanie umiarkowany. W konsekwencji różnica w poziomie stóp kapitalizacji między obiektami najlepszymi a drugorzędnymi może się jeszcze nieznacznie zwiększyć na korzyść tych pierwszych. - Wiele wskazuje na to, że rynek inwestycyjny w drugiej połowie roku będzie charakteryzować się dynamiką zbliżoną do dotychczasowej. Szacowany wolumen transakcji za ten okres powinien ukształtować się na poziomie ok. 1 mld euro, wobec 946 mln euro w pierwszej połowie roku. Tak jak dotychczas, dominować będą nieliczne transakcje o wysokiej wartości jednostkowej, a szereg mniejszych umów będzie je uzupełniał. Wspólną cechą wszystkich tych nieruchomości jest ich wysoka i pozytywna rozpoznawalność w swoich segmentach rynku - podkreśla Łukasz Lorencki.


Kategorie