EN

Niemcy na Śląsku

Rynek inwestycyjny i finansowy
We wrześniu sfinalizowano transakcję przejęcia Silesia City Center za ponad 400 mln euro – największą umowę zakupu pojedynczego obiektu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w tym roku. Immofinanz sprzedał katowicki kompleks handlowy konsorcjum, na czele którego stoi niemiecki inwestor Allianz Real Estate. Obecnie posiada on pakiet 45 proc. udziałów w obiekcie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy inwestor dopiął również transakcję zakupu Warszawskiego Centrum Finansowego (wartość przejęcia to 210 mln euro, udział Allianz Real Estate to 87,5 proc.) oraz warszawskiego Platinium Business Park za 173 mln euro. O ostatnich zakupach oraz inwestycyjnych planach firmy rozmawiamy ze Stefanem Brendgenem, prezesem zarządu spółki Allianz Real Estate Germany

Nathan North, „Eurobuild CEE”: Dlaczego uznali Państwo Silesia City Center za tak atrakcyjny obiekt? Jest to przecież kompleks handlowy zlokalizowany poza stolicą, w mieście, które wiele osób może uważać za prowincjonalne.
Stefan Brendgen, ARE Germany: Silesia City Center stanowi uzupełnienie zakupów dokonanych przez nas w ostatnim roku na polskim rynku biurowym: Warszawskiego Centrum Finansowego oraz Platinium Business Parku na warszawskim Mokotowie. Ze względu na dywersyfikację portfela nie chcieliśmy, aby wszystkie nieruchomości były obiektami biurowymi lub znajdowały się w Warszawie. Silesia City Center cieszy się doskonałą reputacją na atrakcyjnym rynku i jest laureatem różnych nagród. Pod każdym względem było właściwą inwestycją i firma zamierza kontynuować zakupy dużych, dominujących centrów w różnych częściach Europy.

Dlaczego nie zdecydowali się Państwo na galerię handlową w Warszawie lub Pradze?
Wprawdzie interesowaliśmy się dużym centrum handlowym w stolicy Polski, lecz nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedniego i dostępnego obiektu, który byłby zgodny z naszymi wymaganiami.

W jaki sposób sfinansowano zakup katowickiej nieruchomości? Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że weszli Państwo we współpracę z chińskim inwestorem. Na rynku mówiło się, że był to Ginko Tree Investment (chiński fundusz, który może być powiązany z Bank of China).
Zakup Silesia City Center został w całości sfinansowany kapitałem, bez zaciągania jakiegokolwiek zadłużenia. Partnerami w naszych dwóch pozostałych zakupach byli ECE (również partner operacyjny) oraz, owszem, chiński państwowy fundusz inwestycyjny.

Czy może Pan zdradzić nazwę tego funduszu? Czy w przyszłości będą Państwo tworzyć kolejne konsorcja z tym samym inwestorem?
Niestety, z powodu nałożonych ograniczeń związanych z poufnością, nie mogę ujawnić tożsamości funduszu ani powiedzieć o nim nic więcej.

Jednak zamierzają Państwo inwestować w przyszłości w tym samym schemacie?
Cóż, podoba nam się rozwiązanie typu joint venture. Silesia City Center zostało kupione za ponad 400 mln euro, dlatego wchodząc w spółkę JV mogliśmy uniknąć inwestycji całości kapitału w jedno przedsięwzięcie. Jest to model, który będziemy wykorzystywać w przyszłości; niedawno zrobiliśmy tak we Francji.

Zatem kolejny zakup. Jak zmieniało się Państwa portfolio w ostatnim czasie?
W roku 2009 portfel nieruchomości Allianz obejmował na całym świecie zarządzane aktywa o wartości 16 mld euro, teraz ich wartość wzrosła do ponad 22 mld euro.

Na jakich sektorach Allianz Real Estate koncentruje się teraz i dlaczego?
Historycznie nasz portfel był nadmiernie obciążony inwestycjami biurowymi, dlatego w przyszłości zamierzamy zwiększyć procentowy udział obiektów handlowych. Warszawskie biura stają się dość drogie i trzeba uważać, w co lokuje się pieniądze. Jeżeli chodzi o inwestycje w obiekty logistyczne, zawsze dokonujemy ich w formie spółek.

Proszę określić skalę Państwa aktualnego portfela inwestycyjnego w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na których krajach firma zamierza się koncentrować?
Do tej pory zainwestowaliśmy około 800 mln euro w Polsce oraz 200 mln euro na Węgrzech, mniej więcej po połowie w biura i obiekty handlowe. W Europie Środkowo-Wschodniej będziemy teraz koncentrować się na Polsce, Czechach i Węgrzech, natomiast nie bierzemy pod uwagę mniejszych i mniej zinstytucjonalizowanych rynków Europy Południowo-Wschodniej. Dodałbym, że z węgierskim rynkiem wiąże się ryzyko polityczne, jednak jego stopień jest trudny do określenia. Na razie do końca roku nie będzie żadnych nowych zakupów.

Ale planują Państwo zwiększenie inwestycji w naszej części świata?
W ciągu nadchodzących 15 miesięcy, zależnie od pojawiających się możliwości, zamierzamy zainwestować w regionie Europy Środkowo-Wschodniej około 100-200 mln euro, a być może nawet 400 mln euro – wszystko zależy od dostępności odpowiedniego produktu. Z całego, wartego 6,4 mld euro portfela Allianz Real Estate Germany – spółki odpowiedzialnej za Niemcy, Austrię, region Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawię – 800 mln euro przypada na Europę Środkowo-Wschodnią, jest to zatem alokacja na poziomie 13 proc. Jesteśmy bardzo zainteresowani produktami dostępnymi w tym regionie, szczególnie ze względu na tutejszy poziom cen oraz konkurencję na dwóch naszych pozostałych rynkach głównych: Niemcy stają się coraz droższe, a w Skandynawii możliwości inwestowania są bardziej ograniczone z powodu aktywności inwestorów krajowych.


Z agencji do Allianz

Stefan Brendgen to członek zarządu wykonawczego Allianz Real Estate oraz prezes zarządu spółki Allianz Real Estate Germany. Urodzony w 1964, studiował zarządzanie biznesem na uniwersytetach w Bayreuth i Kolonii. Uzyskał stypendium DAAD German Academic Exchange Service (Niemieckiego Urzędu Wymiany Akademickiej). Wcześniej pracował w Jones Lang LaSalle w dziale międzynarodowych usług dla sektora nieruchomości, zajmował również stanowisko dyrektora zarządzającego DTZ Internationale Immobilienberatung oraz dyrektora zarządzającego i szefa na Niemcy w spółce Tishman Speyer Properties Deutschland. W styczniu
2009 rozpoczął pracę w Allianz na stanowisku prezesa zarządu firmy Allianz Real Estate Germany oraz członka zarządu wykonawczego globalnej dywizji Allianz Real Estate. W ciągu nadchodzących kilku lat nieruchomościowe ramię Allianz zamierza zwiększyć inwestycje w nieruchomości z 22 mld euro do 30 mld euro, co spowoduje wzrost jego udziału w portfelu grupy z 4 do 6 proc. Allianz Real Estate Germany to dywizja odpowiedzialna za inwestycje w Niemczech, Austrii, Europie Środkowo-Wschodniej, Skandynawii i Wielkiej Brytanii.

Kategorie