EN

Nie Śpij, słuchaj!

Temat numeru
Przez 11 miesięcy w roku oddajemy łamy magazynu „Eurobuild CEE” ekspertom branży nieruchomości. W grudniu zrobiliśmy wyjątek. Przy okazji Wigilii przemówiły do nas ich zwierzaki

Dawno, dawno temu, gdy na przełomie grudnia i stycznia obchodzono święta plonów i obfitości oraz święta umarłych, szczodrze karmiono zwierzęta jedzeniem z ludzkich stołów. Ówczesna ludność wiejska wierzyła, że wędrujące w owym czasie duchy przodków mogą przemówić przez zwierzęta. To jedna z legend, która zapoczątkowała tradycję słuchania zwierząt o północy w Wigilię. Chyba każdy właściciel zwierzaka zastanawia się, co jego pupil ma do powiedzenia. Dziś mamy okazję posłuchać czworonożnych towarzyszy ludzi z rynku nieruchomości.
Czy chciałabym usłyszeć to, co mój chce mi przekazać? I tak, i nie. Bo wiem, że Elmo powiedziałby: Kocham cię i jesteś najlepszą panią na świecie, ale zaraz potem by dodał: Przestań pracować i zajmuj się mną całymi dniami, chodź ze mną na spacery, przytulaj i głaszcz! Wszystkim zwierzakom życzę, by ich właściciele nie musieli tak dużo pracować, by mogli na chwilę zwolnić i wyjść na długi spacer do lasu, nie tylko w weekendowe popołudnie. By transakcje same się finalizowały, a budynki same się budowały. Byśmy mieli więcej czasu na te drobne i te większe przyjemności.
Wesołych świąt! Zuzanna Wiak

Dajtona Doroty Jagodzińskiej-Sasson, członka zarządu MLP Group
Lubię te sobotnie spacery z moją Panią, bo opowiada mi wtedy o swojej pracy. Pewnie myśli, że ja nic nie rozumiem, ale ja swoje wiem. Tegoroczny debiut MLP Group na GPW to naprawdę był sukces. Rekordowa dynamika wynajmu powierzchni magazynowej też bardzo cieszyła moją Panią. Mam nadzieję, że w Nowym Roku nadal będzie ze mną o wszystkim rozmawiała, mimo że wiele informacji, które posiada, ma charakter poufny. Przecież ja nikomu tego nie wyszczekam…

Cynia Anny Staniszewskiej, dyrektora działu analiz rynkowych i doradztwa – CEE, BNP Paribas Real Estate
Część z nas była niegrzeczna, część grzeczna. Tak czy inaczej, zawsze warto ułożyć listę życzeń do Mikołaja. Wszyscy wiemy, że nie ma lepszego daru niż nasza rodzina i przyjaciele, ale chciałabym złożyć specjalne życzenia świąteczne dla specjalistów branży nieruchomości. Życzę Wam: aby wszystkie nieruchomości, które wynajmujecie – znalazły najemców; aby wszystkie transakcje kupna/sprzedaży – zostały sfinalizowane; aby wyceny wskazywały na wyższą wartość, niż zakładaliście; aby choć jedno przyjęcie lub uroczystość rodzinna obyła się bez konieczności odpowiedzi na służbowy „pożar”; aby baterie w używanych przez Was sprzętach elektronicznych działały tak długo i tak mocno, jak Wy pracujecie; aby odpowiadano na Wasze telefony, e-maile i sms-y szybko i miło; oraz aby Rok 2014 był kolejnym udanym rokiem w sektorze nieruchomości. Wesołych Świąt i pomyślności w Nowym Roku dla Wszystkich!

Mrówka Anny Strużyńskiej, associate w kancelarii White & Case
Warsia Katarzyny Barańskiej, associate w kancelarii White & Case
Warsia: Mrówko, czy słyszałaś o nadchodzących w Nowym Roku zmianach na rynku nieruchomości?
Mrówka: Nie, ostatnio byłam bardzo zajęta polowaniem na rybki sąsiada. Sama rozumiesz, te zabezpieczenia w nowym budownictwie kiedyś mnie dosłownie wykończą. A co się dokładnie zmienia?
Warsia: Podobno planowana jest nowelizacja prawa budowlanego, a na początku 2014 roku ma zostać ostatecznie przyjęta ustawa o ogródkach działkowych. Mój znajomy, Filemon, twierdził ostatnio, że generalnie 2014 rok ma przynieść znaczne ożywienie na rynku nieruchomości.
Mrówka: Nareszcie!
Warsia: Proponuję poleżeć na kanapie tylko do końca roku. A potem zabieramy się do pracy!
Mrówka: Warsiu, świetny pomysł! Poleżmy zatem jeszcze chwilkę i ruszajmy po karpie, bo Wiligia tuż, tuż! Przed nami bardzo ciekawe czasy!

Frajda Wojciecha Kamińskiego, dyrektora zarządzającego Maxi Zoo Polska
Wojtku! Życzę Ci co najmniej ośmiu nowych Maxi Zoo w 2014!

Ultras Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego, założyciela pracowni JEMS Architekci
Ja cały rok milczę, zanim coś powiem. A ty?

Trampek Pauliny Krasnopolskiej, dyrektor, dział marketingu i PR, CBRE
Chciałbym życzyć wszystkim takich pięknych dni jak dziś – żeby ludzie spędzali więcej czasu ze zwierzętami, wychodzili na długie spacery, aby znaleźli czas dla braci mniejszych i większych. Życzę spokoju, ciepła i przede wszystkim bliskości. Niech przyszły rok przyniesie Wam zadowolenie z rzeczy, które robicie. Niech powstaje dużo parków, ogrodów, zielonych budynków, miejsc przyjaznych ludziom i zwierzętom.

Cher i Tarantella Mieszka Czarneckiego, dyrektora regionalnego, Szczecin w Colliers International Polska
Tarantella: Tak, to prawda. Jesteśmy urwisami. Nie wstydzimy się tego. Wolałybyśmy, by Mieszko to po prostu zaakceptował niż próbował zmienić. Prezenty prędzej czy później znajdziemy i już. A w Nowym Roku chciałybyśmy więcej chodzić na spacery, a mniej na manewry, bo obie jesteśmy księżniczkami, a nie żołnierzami (jak mu się chyba wydaje). Lubimy podróże, więc nie mamy nic przeciwko, by w Nowym Roku częściej odwiedzać warszawski Metropolitan.
Cher: Ja już tam byłam i obiegłam całe biuro niczym tornado.
Tarantella: Ja jeszcze nie i wkurza mnie, że Cher zna coś, czego ja jeszcze nie poznałam.
Cher i Tarantella: A na koniec – z okazji świąt życzymy Staremu, by przy komputerze spędzał tyle czasu, co z nami na podwórku.

Smokey, Vivian oraz Brian Burgess, dyrektor zarządzający Savills Polska
Cześć, nazywam się Smokey – należę do Vivian. Czekam na Świętego Mikołaja, aby powiedzieć mu, że Vivian była grzeczna przez cały rok i zasługuje na prezenty, których listę przesłała mu e-mailem. Ja przez ostatnie 12 miesięcy nie próżnowałem i przeczytałem wszystkie biuletyny rynkowe firmy Savills. Dlatego też przewiduję, że rok 2014 będzie dobry dla rynku nieruchomości, popyt na pracowników zwiększy się, a inwestycje wzrosną do około 4 mld euro. Chciałbym też, aby Vivian założyła mi konto na Facebooku i Twitterze. Życzę Wam i Waszym rodzinom zdrowia, szczęścia i wielu sukcesów w 2014 roku. Do usłyszenia w Nowym Roku!

Kiwi Agnieszki Jachowicz, dyrektor zarządzającej funduszami rynku nieruchomości Arka BZ WBK i Tadeusza Jachowicza dyrektora Gleeds Polska
Hau, hau! Abyście mieli nosa do inwestycji, byli odporni na każde warunki i równie piękni jak ja! Woof, woof!

Kategorie