EN

Rozwinąć skrzydła

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA DL Invest Park Psary/Czeladź, DL Invest Park Dąbrowa Górnicza, DL Invest Park Siewierz to nazwy trzech dużych inwestycji magazynowych, które ma w planach katowicka spółka DL Invest Group.

Łącznie (we wszystkich etapach) zaoferują one ponad 800 tys. mkw. powierzchni logistycznej do wynajęcia. Ale na projektach magazynowych nie kończy się działalność DL Invest Group. Dalszy rozwój jest ukierunkowany również na segment handlowy, mieszkaniowy i, po części, biurowy oraz hotelowo-rekreacyjny. W biznesie obiektów handlowych firma ma większe doświadczenie, bowiem do tej pory zbudowała i wynajęła dwa – zlokalizowane na Śląsku – parki handlowe: w Rydułtowach (6,9 tys. mkw. powierzchni najmu) i w Rudzie Śląskiej (3 tys. mkw. powierzchni najmu) oraz inwestycję biurowo-handlową DL Invest Center Point Katowice (3 tys. mkw. powierzchni najmu). Swoje plany rozłożyła na kilka lat, bo i wielkość, i różnorodność projektów są tutaj znaczące.

Śląsk zagłębiem logistycznym
Największym przedsięwzięciem będzie centrum logistyczne DL Invest Park Psary/Czeladź. Skup nieruchomości i rozpoczęcie procedur planistycznych pod projekt rozpoczęły się już w 2008 roku. Działka, na której powstanie kompleks, ma ponad 900 tys. mkw. i znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 86 Katowice–Warszawa. Grupa chce tu konkurować z największymi. W pobliżu znajduje się bowiem centrum logistyczne Panattoni Park Czeladź czy park Alliance Silesia (Menard Doswell). Realizacja pierwszego etapu, który obejmuje około 10 tys. mkw. powierzchni, powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2014 roku. Firma posiada już pozwolenie na budowę. Poprowadzi ją generalny wykonawca – DL Project Management, spółka zależna DL Invest Group. Kompleks łącznie ma oferować 700 tys. mkw. powierzchni pod wynajem. – Pierwszy etap inwestycji DL Invest Park Psary/Czeladź jest już w całości wynajęty – mówi Dominik Leszczyński, prezes zarządu Grupy Kapitałowej DL Invest Group. Nie chce jednak zdradzić żadnych szczegółów dotyczących nowych najemców. W przygotowaniu jest również projekt biurowo-magazynowo-produkcyjny DL Invest Park Dąbrowa Górnicza o powierzchni 11,8 tys. mkw. Też jest już wynajęty. Komu? Tego inwestor nie chce zdradzić. Nieruchomość jest przygotowana do realizacji inwestycji. Firma dysponuje również pozwoleniem na budowę. Jego otwarcie jest planowane na czwarty kwartał 2014 roku. Kolejną inwestycją magazynową spółki jest DL Invest Park Siewierz w sąsiedztwie zrównoważonego miasta Siewierz Jeziorna realizowanego przez firmę Alta [dawniej TUP – przyp. red.]. Na terenie o powierzchni 414 tys. mkw. ma powstać centrum logistyczne z częścią handlowo-usługową (restauracja z hotelem, stacja benzynowa). – Obecnie poszukujemy operatora hotelowego, z którym zrealizujemy inwestycję – twierdzi Dominik Leszczyński. Całość zaoferuje 107 tys. mkw. powierzchni pod wynajem. Otwarcie obiektu zaplanowano na pierwszy kwartał 2015 roku.

Handel, choć nie tylko
Firma jest również aktywna na rynku handlowym. Po ukończeniu parku handlowego w Rydułtowach i Galerii Ruda Śląska DL Invest Group rozpoczęła realizację parku handlowego w Knurowie (10 tys. mkw.), który jest obecnie wynajęty w 75 proc. Obiekt zostanie otwarty pod koniec 2014 roku. W tym samym czasie inwestor chce oddać do użytku park handlowy w Siemianowicach Śląskich (3,2 tys. mkw.). Wynajem sięga 80 proc. W przypadku obu projektów inwestor nie podaje nazwy najemców. Nową gałęzią działalności firmy są obiekty mieszkaniowe i hotelowe. Powstaną one w ramach większego kompleksu. Spółka prowadzi prace projektowe dotyczące inwestycji DL Invest Park Pyrzowice. Na działce o powierzchni 460,8 tys. mkw. może powstać kompleks usługowo-hotelowo-rekreacyjny wraz z osiedlem mieszkaniowym. – Projekt jest na etapie uzgodnień planistycznych, które pomogą opracować najbardziej efektywną koncepcję. Wówczas zadecydujemy, jak dalej poprowadzić tę inwestycję i czy będziemy poszukiwać partnera branżowego – mówi prezes zarządu DL Invest Group. Realizacja pierwszego etapu potrwa trzy lata i zakończy się w 2018 roku.
Opisane inwestycje to dla spółki, zajmującej się początkowo skupem ziemi i przygotowaniem nieruchomości dla deweloperów, poważny sprawdzian. Plany grupy będą miały także wpływ na utworzony przez nią w 2007 roku fundusz nieruchomościowy Fenix – Invest. Jego zadaniem jest zabezpieczenie gruntów, przygotowanie planistyczne działek, a następnie projektowanie, wynajem i realizacja obiektów komercyjnych. Rok 2013 to dla firmy czas zmian. Grupa przechodzi restrukturyzację: jest w trakcie zmiany nazwy na DL Project Management (spółka holdingowa i operacyjna), a kapitał zakładowy uległ podwyższeniu i wynosi obecnie 100 mln zł.

Kategorie