EN

Najemcy cenią jakość

Nagrody Eurobuild Awards
Idealny budynek to taki, który ma dobre położenie i niski czynsz. Tak przynajmniej twierdzą najemcy, a właśnie ich zdanie oznacza być albo nie być dla każdej inwestycji. Tegoroczny konkurs Eurobuild Awards był nie tylko okazją, aby znów wsłuchać się w głos najemców, ale także pokazał, jakie nieruchomości okazały się w ich oczach najlepsze w tym roku

W konkursie oceniano kluczowe nieruchomości komercyjne w Polsce: 55 budynków biurowych, 33 centra handlowe i 19 obiektów magazynowych. Zostały one wyselekcjonowane przez agentów nieruchomości i ekspertów z branży. Następnie firma Millward Brown przeprowadziła badanie ankietowe wśród najemców tych budynków, aby poznać crème de la crème: najlepsze obiekty w Polsce w ocenie najemców. Zadała szczegółowe pytania dotyczące lokalizacji, czynszów i opłat, spraw marketingowych, technicznych, miksu najemców, zarządu czy infrastruktury. Na każde pytanie najemca odpowiadał anonimowo, przyznając punkty od -5 (najniżej) do 5 (najwyżej). W efekcie wyłoniono zwycięzców trzech kategorii: biur, centrów handlowych i magazynów.

Za wygodę i funkcjonalność
Nagrodę dla najlepszego budynku biurowego otrzymał Tulipan House (pow. najmu 17,9 tys. mkw.), biurowiec klasy A przy ul. Domaniewskiej 50 w Warszawie. Budynek został ukończony w 2008 roku i w tym samym roku kupił go otwarty fundusz nieruchomości HausInvest zarządzany przez niemiecką firmę Commerz Real. – To wysokiej jakości budynek w doskonałej lokalizacji i z architekturą, która czyni go bardzo rozpoznawalnym – mówi Alexandra Luise Mann, szef działu rynków nieruchomości na Europę Środkowo-Wschodnią z Commerz Real. Z kolei najemcy uznali, że ten obiekt najbardziej zasługuje na określenia: funkcjonalny i wygodny – w tym właśnie aspekcie znacząco wyprzedził rywali. Wysokie noty otrzymał także za parking (481 miejsc w dwupoziomowym podziemnym parkingu oraz miejsca dla gości na zewnątrz budynku) oraz nowoczesne technologie zastosowane w obiekcie, a także za architekturę. – Obiekt ma unikatową kamienną fasadę i bardzo eleganckie drewniane wykończenie. Brak słupów konstrukcyjnych pozwala efektywniej zagospodarować przestrzeń (4,5 tys. mkw. na jednym piętrze), a dosyć wąska bryła sprawia, że jest dobrze doświetlony światłem dziennym – wyjaśnia Sebastian Świstak, senior negotiator w Savills, odpowiedzialny za wynajem budynku. Odkąd w 2012 roku zaangażowano tę agencję do zarządzania obiektem oraz do wynajmu powierzchni, 70 proc. najemców przedłużyło umowy. Renegocjacje przeprowadzono w dobrym momencie, kiedy rynek mokotowski dopiero wchodził w fazę intensywnej rozbudowy i zaciętej konkurencji. – Naszym dużym sukcesem było to, że wspólnie z właścicielem dosyć elastycznie podeszliśmy do warunków najmu i szybko zareagowaliśmy na zmieniające się warunki na rynku – tłumaczy Sebastian Świstak. W ten sposób udało się zatrzymać większość najemców. Firma Huawei nie dość, że została, to jeszcze zwiększyła latem 2013 powierzchnię z 2,9 tys. do 3,9 tys. mkw. Teleperformance wynajęło dodatkowe 780 mkw. i obecnie zajmuje 2 tys. mkw. W sumie firma podpisała osiem umów w ciągu kilkunastu miesięcy. Inwestycje w budynek pozwoliły nieco zredukować koszty eksploatacyjne. Świetne noty Tulipana za stosunek ceny do jakości powierzchni i przyjazne podejście właściciela podczas renegocjacji umów, a także za jakość zarządzania przypieczętowały sukces obiektu w konkursie. Jest on w trakcie certyfikacji BREEAM-in-Use na poziomie Very Good, a właściciele liczą na jej uzyskanie w 2014 roku. Tuż za nim uplasowały się Katowice Business Point i warszawska Zebra Tower.

Echo bez dwóch zdań
Galeria Echo Kielce bardzo pewnie sięgnęła po pierwsze miejsce w kategorii centrum handlowe roku w Polsce, zdobywszy dużą przewagę nad konkurencją. Galeria działająca od 2002 roku, która przeszła gruntowną modernizację w 2011, swoimi notami wyprzedziła rywali w odpowiedziach na aż 28 pytań – w pozostałych zaś pięciu była druga. Maksymalną ocenę (5 pkt) otrzymała aż 10 razy: za lokalizację, parking, odwiedzalność, ofertę gastronomiczną, aspekty techniczne budynku, architekturę, oznaczenia, aplikacje mobilne ułatwiające orientację w centrum, jakość zarządzania i utrzymanie budynku. – Ta nagroda to efekt zaangażowania wielu osób na etapie projektowania obiektu, jego komercjalizacji i zarządzania. Cały zespół zarządzający galerii Echo z dużym zaangażowaniem pracuje na to, aby najemcy mogli osiągać swoje cele biznesowe. Konsekwentnie od kilku lat realizujemy strategię marketingową w taki sposób, by pobudzać sprzedaż. To, że najemcy wybrali galerię Echo na najlepsze centrum handlowe w Polsce, dowodzi, że w wielu obszarach skutecznie z nimi współpracujemy – zarówno jeśli chodzi o stronę najmu, jak i działania marketingowe – mówi Wojciech Knawa, dyrektor Echo Investment Property Management. Właśnie za tę współpracę chwalona jest galeria. – Cały czas coś się dzieje i to przyciąga klientów. Jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia, sukcesem była choćby noc zakupów. Mimo że nie mieliśmy w sklepie żadnej akcji promocyjnej, ogromnie nakręciło to sprzedaż. Wynik zaskoczył wszystkich. Widać, że akcja została przeprowadzona w odpowiedni sposób i odpowiednio nagłośniona – mówi Anna Kogut, kierownik sklepu H&M. To wyróżnienie nie dziwi także innego dużego najemcy modowego w centrum: – Galeria Echo ma świetny mix najemców i bije na głowę pozostałe galerie w mieście. Jako najemca jesteśmy zadowoleni zarówno ze współpracy z zarządem centrum, jak i z osiąganych obrotów – powiedział kierownik jednego z największych sklepów w galerii, który chciał pozostać anonimowy. Istotne jest tu także, że galeria otrzymała także nagrodę dla najlepszego zarządcy centrum handlowego. Wydaje się więc, że chodzi tu nie tylko o udane akcje marketingowe, ale w ogóle o skuteczne podejście zarządu do najemców. – Jesteśmy zawsze otwarci na potrzeby najemców, również w trudnych sytuacjach, kiedy proszą nas o wsparcie, nie zostawiamy ich z problemami, tylko siadamy do stołu i rozmawiamy – mówi Wojciech Knawa. Podkreśla także, że w warunkach tak konkurencyjnego rynku, z jakim mamy dzisiaj do czynienia, niezmiernie ważne we współpracy jest wychodzenie poza zobowiązania stron wynikające z umowy najmu. – Nasi najemcy doskonale rozumieją, że bez ich istotnego zaangażowania nie jesteśmy w stanie skutecznie realizować strategii zarządzania, która w aktywny sposób ma budować frekwencję i zadowolenie naszych klientów – podkreśla Wojciech Knawa. Za centrum Echo Kielce na drugim i trzecim miejscu uplasowały się wrocławska Magnolia Park oraz katowicka Silesia City Center.

Bo słuchali najemców
Nagrodę w kategorii Magazyn Roku w Polsce, otrzymał Prologis Park Sochaczew. Kompleks składa się z sześciu budynków o łącznej powierzchni ponad 100 tys. mkw. z możliwością rozbudowy o kolejne 90 tys. mkw. – To dobrze zaprojektowany, funkcjonalny park logistyczny, którego dużym atutem jest lokalizacja w pobliżu Warszawy i autostrady A2. Umożliwia nam to zarówno dystrybucję w mieście, jak i całej Polsce. Ważna jest też elastyczność dewelopera, co ułatwia rozwój i zwiększanie powierzchni – mówi Piotr Okurowski, dyrektor i członek zarządu jednego z najemców, DHL Supply Chain. W 2011 roku firma przedłużyła umowę na 16,8 tys. mkw. i jeszcze zwiększyła powierzchnię o 5,4 tys. mkw. W tym samym roku swoją umowę na 49 tys. mkw. przedłużył także Procter & Gamble. Wcześniej, w 2008 roku, 6,3 tys. mkw. wynajął Pilkington Automotive Poland. – To są wymagający, ale bardzo profesjonalni najemcy, którzy potrafią docenić wysiłki organizacyjne z naszej strony. Słuchamy naszych klientów i staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom – mówi Roman Skowroński, vice president, szef działu zarządzania w Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej. Rzeczywiście, jedną z wyższych not od najemców park otrzymał właśnie za jakość zarządzania. Nie tylko zresztą za to: najemcy wysoko ocenili dostęp do bocznicy kolejowej, parkingi i place manewrowe, jakość powierzchni magazynowej, a także biurowej. Kluczem do sukcesu okazał się w zasadzie brak słabych punktów. Za sochaczewskim kompleksem uplasował się Manhattan Business & Distribution Centre w Warszawie, a trzecie miejsce zajął zespół Panattoni Park Stryków.

Kategorie