EN

Balmain zmienia oblicze

Facility Management
EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Balmain Asset Management, firma założona w 2004 roku, uruchomiła właśnie spółkę wyspecjalizowaną w zarządzaniu nieruchomościami i zatrudniła dyrektor zarządzającą dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. A to dopiero początek zmian.

Wiemy, czego potrzebują

Od września Ewa Szafrańska-Mądry będzie dbać zarówno o stronę administracyjno-organizacyjną polskiego biura spółki, jak również o rozwój jej regionalnego portfolio, w tym przejęcia i współpracę z partnerami inwestycyjnymi. Nominacja przyszła w kluczowym momencie, gdy Balmain uruchamia nową działalność, poszerzając dotychczasowy wachlarz usług o wyspecjalizowane zarządzanie nieruchomościami. Przez ostatnie siedem lat Ewa Szafrańska-Mądry, absolwentka architektury na Uniwersytecie Wrocławskim, była dyrektor wykonawczą w Azora International Management. Wcześniej zajmowała stanowiska dyrektora ds. rozwoju w Apsys Polska i menedżera projektu w TK Development. – Balmain stawia na kompleksową obsługę w zakresie zarządzania aktywami, zarządzania nieruchomościami, wsparcia technicznego i wynajmu. Taka kombinacja gwarantuje nam szerokie doświadczenie i unikatowe możliwości na rynku – mówi Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią, Balmain Asset Management. Obecnie firma zarządza 23 obiektami handlowymi, gdzie koordynuje wynajem ponad 1 tys. lokali. – Wiemy, czego polskie centra handlowe potrzebują, wiemy także, jakie usprawnienia należy wprowadzić, aby ich codzienne funkcjonowanie było elementem wytwarzanej przez zarządzanie aktywami wartości. Struktura własności nie ma tu znaczenia, wszystkie projekty, które obsługujemy traktujemy jak własne – dodaje szef Balmain Asset Management. Wraz z poszerzeniem zakresu swoich kompetencji Balmain zamierza też powrócić na rynek czeski.

Po AM czas na PM

W związku ze startem nowego biznesu, firma zatrudniła dwadzieścia dodatkowych osób i już obsługuje w zakresie property management cztery spośród 23 inwestycji, którym do tej pory świadczyła usługi asset management, w tym Aurę Centrum Olsztyna, Galerię Handlową Panorama w Poznaniu, Family Point we Wrocławiu i starachowicką galerię Galardia, której budowa jest w fazie finalnej. Ale to dopiero początek. Balmain ma w planach przejęcie zarządzania w kolejnych centrach handlowych w Polsce, zarówno tych, z którymi już wcześniej współpracował, jak i nowo pozyskanych. Duże zmiany czekają też, obsługiwaną przez spółkę w zakresie asset managementu, Galerię Pomorską, która właśnie wchodzi w końcową fazę rozbudowy – powierzchnia najmu obiektu powiększy się o około 10 tys. mkw. GLA. Rewolucję ma przejść także pięć obiektów, które tworzą portfolio Tristana: krakowska Zakopianka, gliwicka Arena, katowicka Dąbrówka, wrocławski Borek i szczeciński Turzyn. Przez dwa najbliższe lata będą przechodzić gruntowną modernizację i przebudowę. Wszystkie te działania to część realizowanej od kilku lat strategii rewitalizacji obiektów handlowych, na których przede wszystkim Balmain chce skupiać się w Polsce, szczególnie mocno wierząc w potencjał wzrostu powierzchni handlowych w mniejszych miastach. W ostatnich latach zapadła decyzja o powiększeniu lub/i modernizacji zarządzanych przez firmę obiektów w Zielonej Górze, Grudziądzu, Malborku, Olsztynie, Bydgoszczy i Koninie. Jednak próba rynkowego uatrakcyjnienia centrów handlowych nie kończy się na powiększeniu i unowocześnieniu ich powierzchni. Balmain nie wyklucza także wprowadzenia do swoich centrów nieobecnych do tej pory w Polsce sieci handlowych. – W grę wchodziliby sprzedawcy odzieżowi ze średniego segmentu rynku albo odzieżowe sieci outletowe – mówi James Turner. Jak tłumaczy, to świetny moment na długofalowe inwestycje nieruchomościowe w tej części Europy. – Światowy kryzys gospodarczy pokazał inwestorom, że Polska jest odpornym na wstrząsy, bezpiecznym miejscem dla kapitału zagranicznego – dodaje. Jak przyznaje, w finansowanie przedsięwzięć spółki obecnie zaangażowanych jest ok. 15-20 dużych, międzynarodowych funduszy, a polskie projekty firmy cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów m.in. ze Środkowego Wschodu.

Kategorie