EN

Czas na deweloperkę

Rynek inwestycyjny i finansowy
Probuild ogłosił, że zamierza wybudować kompleks biurowy Pin Park we Wrocławiu. Czy to oznacza zmianę profilu ze spółki zajmującej się project managementem na typowo deweloperską?

Jacek Trybusz, prezes zarządu Probuild: W Probuildzie następuje zmiana pokoleniowa. Po pierwsze z firmy z jednym udziałowcem zmieniliśmy się w spółkę, która ma kilku inwestorów, po drugie: chcemy, by Probuild stał się deweloperem, który będzie miał swoje miejsce na rynku w Polsce, by rósł bardziej organicznie niż rewolucyjnie. Po dziewięciu latach spędzonych w Warszawie, przeprowadziłem się do Wrocławia i stamtąd kieruję firmą i jej największymi projektami.

Projektami z jakich sektorów?

Właściwie nie pracujemy tylko w sektorze magazynowym. Kontynuujemy naszą działalność deweloperską w sektorach: biurowym, mieszkaniowym (po zakończonym z sukcesem pierwszym projekcie osiedla Odkrywców na 220 mieszkań) oraz zaczynamy w akademikach. Wykorzystujemy swoje wieloletnie doświadczenie hotelarskie oraz wiedzę z sektora mieszkaniowego. Nastawiamy się na grupę klientów, o których dotychczas instytucjonalnie mało kto dbał. W samym Wrocławiu jest 130 tys. studentów, z czego około 60 tys. przyjezdnych. W Warszawie – 200 tys. i ponad połowa to przyjezdni. W Poznaniu podobnie jak we Wrocławiu. Z miejsc w akademikach uczelni wyższych może skorzystać tylko około 15-20 proc. przyjezdnych. Wielu zatem wynajmuje mieszkania. Do tego mamy grupę studentów zagranicznych (w 2016 roku było to 60 tys. osób). Z myślą o nich wszystkich chcemy zbudować sieć akademików. Nasz pierwszy projekt znajduje się we Wrocławiu. Będzie to ponad 200 pokoi, a w pierwszym etapie – 100. Powstają one w adaptowanej kamienicy. Drugie ponad 100 w nowym budynku. Pierwszy etap będzie gotowy na październik 2018 roku, a drugi – rok później. Generalnym wykonawcą jest firma Castellum z Wrocławia, znana m.in. z realizacji Muzeum Pragi w Warszawie.

Czy będą się czymś wyróżniać na rynku?

Mamy nieco inne podejście do akademików od pozostałych graczy komercyjnych, bo poza mikroapartamentami z łazienką i aneksem kuchennym mamy dość duży udział jednostek dwupokojowych o powierzchni około 40 mkw., gdzie jest wspólna łazienka i kuchnia. Do tego każdy z pokoi może być zamieszkiwany przez dwie osoby. Chcemy mieć ofertę nie tylko dla klientów VIP, ale także bardziej przystępną cenowo. We Wrocławiu jest sporo studentów z Ukrainy, którzy nie mogą sobie pozwolić na wydatek 2 tys. zł na zakwaterowanie, ale nadal chcieliby zamieszkiwać w dobrych warunkach. Akademikami zarządzać będzie operator o nazwie LAS, czyli Living and Studying.

A czy macie w planach budowę hoteli?

Nie wykluczam, ale raczej w dotychczasowej formule, czyli jako project manager – tak jak obecnie realizujemy kameralny hotel Długi Targ w Gdańsku na zlecenie Von der Heyden Group, który będzie gotowy z początkiem grudnia. Nie chcemy być jednak operatorem hotelowym.

Spółka szykuje się do emisji obligacji. Czy środki z emisji zostaną wykorzystane do sfinansowania akademików czy może biurowców?

Zebrane środki posłużą do rozwoju Probuildu, czyli wszystkich projektów – mieszkań, akademików, zostaną pzeznaczone także na budowę kompleksu biurowego Pin Park. Pierwszy etap akademików ma zapewnione finansowanie z equity oraz kredytu, którego udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie będą powstawać kolejne akademiki?

Akademik we Wrocławiu jest pierwszy, ale nie ostatni. Chcemy, by kolejny powstał w Poznaniu, gdzie mamy swoją siedzibę. Przyglądamy się Trójmiastu, gdzie jest wielu studentów z krajów skandynawskich. Potem Kraków, Warszawa, może nawet Bydgoszcz. Nie wykluczamy także drugiego obiektu we Wrocławiu. Mamy działkę zlokalizowaną przy Pin Parku, naprzeciwko Wyższej Szkoły Bankowej. Mógłby tam powstać projekt colivingowy, czyli rodzaj akademika, ale nie tylko dla studentów. Są to małe mieszkania o powierzchni 25-30 mkw. z przestrzeniami wspólnymi. Pracujemy nad projektem z APA Wojciechowski.

Na jakim etapie znajduje się realizacja Pin Parku?

Wybraliśmy firmę Strabag na generalnego wykonawcę. Przygotowujemy działkę do rozpoczęcia budowy. Negocjujemy z kluczowym najemcą z sektora IT warunki najmu. Budowa prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec roku.

Czy po wspomnianym osiedlu mieszkaniowym będzie kolejne?

Mamy dwuetapowy projekt Wysoki Brzeg w Poznaniu, nad samym brzegiem Warty (dzielnica Starołęka) na około 250 mieszkań. Mamy pozwolenie na budowę inwestycji, którą zaprojektowała poznańska pracownia Insomia. Mieści ona kompaktowe mieszkania od dwóch do pięciu pokoi. Nadwarciański teren działki przekształcimy w park. Z końcem roku chcemy rozpocząć sprzedaż i budowę pierwszej fazy. Drugi etap powinien rozpocząć się z rocznym przesunięciem w stosunku do pierwszego.

Jak duży bank ziemi ma Probuild?

Niezbyt duży, staramy się utrzymywać wysoki poziom płynności aktywów. Mamy rezerwę pod drugi etap osiedla mieszkaniowego w Poznaniu oraz we Wrocławiu przy Pin Parku po drugiej stronie ulicy 1,5 ha pod zabudowę komercyjną, np. kolejny biurowiec, może halę targową, mieszkania na wynajem. Grunty kupujemy w miarę potrzeb.

Wydanie 10 (224) październik 2017

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie