EN

Czas uruchamiania

Biura i projekty wielofunkcyjne
Ostatnie miesiące dla TriGranitu to czas analiz poszczególnych sektorów rynku. Czy teraz już przechodzicie do działania?

Beata Kokeli, head of asset management & country manager Poland, TriGranit: W krakowskim kompleksie biurowym Bonarka for Business (B4B) powstaje kolejny budynek – H, który będzie liczył łącznie około 10 tys. mkw. powierzchni najmu brutto oraz 209 miejsc parkingowych. Oznacza to, że park biznesowy B4B powiększy się aż do 75 tys. mkw. Budowa ósmego biurowca B4B rozpoczęła się od robót ziemnych prowadzonych przez firmę Hamer Polska. Obecnie trwa proces wyboru podwykonawców do robót budowlanych. Przewidujemy, że prace ruszą na początku przyszłego roku, a obiekt zostanie oddany do użytku w drugim kwartale 2019 roku. Ponadto uzyskaliśmy pozwolenie na budowę dla naszych dwóch innych projektów: budapeszteńskiego Millenium Garden i Lakeside Park w Bratysławie. Rozpisaliśmy przetargi na wykonawstwo w Budapeszcie z rozpoczęciem budowy przypadającym na pierwszy kwartał 2018 roku. Z kolei inwestycja w Bratysławie prawdopodobnie rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku. Warto podkreślić, że zwykle nie budujemy spekulacyjnie, ale nasze negocjacje, które obecnie prowadzimy, są na bardzo zaawansowanym etapie, stąd decyzja o rozpoczęciu budów. W przypadku Budapesztu liczymy na wynajęcie całego budynku jednemu najemcy (37 tys. mkw. powierzchni najmu brutto). Świadczy o tym choćby nasza obecność na krótkiej liście w przetargu. Natomiast co do budynku H w Krakowie, to raczej nie obawiamy się o komercjalizację. Od naszych obecnych najemców stale otrzymujemy sygnały mówiące o dalszej ekspansji. Trudniejszy temat, a zarazem wyzwanie, to Bratysława, która jest dość „płytkim” rynkiem.

Najemcy B4B to w większości firmy z sektora BPO/SSC. Eksperci zauważają, że krakowski rynek zasobów ludzkich powoli się kurczy

To prawda, w Krakowie większość najemców jest z sektora BPO i SCC, ale to „źródło” nie jest już wystarczające, mówiąc kolokwialnie – kurczy się, wysycha. Stąd też nasza decyzja o powrocie do realizacji projektu biurowego w Katowicach. TriGranit posiada tam grunt w bezpośrednim sąsiedztwie naszej dawnej inwestycji handlowo-rozrywkowej – Silesia City Center. Działka jest usytuowana po drugiej stronie ulicy Chorzowskiej i mamy nadzieję, że w 2018 roku rozpoczniemy tam realizację projektu biurowego. Posiadamy ważne pozwolenie na budowę, jednak biorąc pod uwagę nowe potrzeby rynku podjęliśmy decyzję o dostosowaniu naszego projektu od APA Kuryłowicz do obecnych wymagań najemców. Mam tu na myśli nie tylko rozwiązania techniczne, ale również zagospodarowanie terenu. Równocześnie prowadzimy rozmowy z miastem, gdyż chcemy dopasować projekt do oczekiwań lokalnych społeczności i potrzeb władz miasta. Myślę, że wiążące decyzje będą podejmowane w najbliższych tygodniach. W przypadku tego projektu ogromnym atutem jest centrum handlowe, usytuowane w zasięgu ręki. Obiekt z szeroką gamą usług stanowi dużą przewagę konkurencyjną, docenianą przez najemców.

A czy TriGranit planuje inwestycje biurowe poza tymi dwoma aglomeracjami?

Jeśli chodzi o poszerzenie naszego zasięgu inwestycyjnego w Polsce, to podkreślę, że naszym celem jest miasto Łódź. Wierzę w to, że wkrótce będę mogła już coś więcej opowiedzieć. Mimo wszystko, nadal chcemy być obecni w Krakowie – rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji kolejnych budynków Bonarka for Business I i J, a najmniejszy budynek K zostawiamy na sam koniec. Zaczęliśmy ponownie przyglądać się inwestycjom w Warszawie i jesteśmy na etapie pogłębionej analizy jednego z projektów w stolicy.

Czy działki są już kupione?

Strategia nasza i naszego właściciela to po pierwsze rozeznanie rynku poprzez jego obejrzenie, a następnie sprawdzenie, jak on funkcjonuje. Zapoznaliśmy się blisko ze stoma projektami, obecnie je analizujemy, a wkrótce zaczniemy je realizować. Rok 2018 będzie dla TriGranit czasem uruchamiania projektów. Oprócz Polski liczymy na dwa projekty deweloperskie w Rumunii i dwa na Węgrzech, w Budapeszcie.

Czy interesowaliście się akademikami?

Rzeczywiście, to ciekawy i modny temat. Dokonaliśmy analizy tego sektora pod kątem naszego dalszego rozwoju i obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania terenów pod tego rodzaju inwestycje zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.

Zostały jeszcze magazyny i hotele

Rynek magazynowy to chyba jedyny, którym nie będziemy się zajmować. Natomiast warto podkreślić, że bardzo interesuje nas sektor hotelowy, a dokładnie hostele. Nasz właściciel, czyli TPG, ma dość szerokie spektrum działań i pozwala nam na różne kierunki rozwoju.

Słyszałam, że TriGranit planuje także zakupy

Jesteśmy w trakcie kilku procesów akwizycyjnych. Jedna bardzo zaawansowana transakcja w Budapeszcie, typowo oportunistyczna, niestety nie doszła do skutku, mimo że miała duży potencjał z punktu widzenia podniesienia wartości nieruchomości. Pokazuje nam to, że rynek węgierski przebudził się z kilkuletniego letargu. Wyniki branży handlu detalicznego także rosną w tempie dwucyfrowym. Nadal szukamy na tym rynku inwestycji oportunistycznych, których wartość będzie można znacząco zwiększyć i po określonym czasie zbyć. Analizujemy nie tylko Węgry, ale także Czechy oraz Polskę.

Wydanie 12 (226) grudzień 2017

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie