EN

Słońce w pracy

Nowe technologie
Na rozmowę z Dawidem Cyconiem, prezesem zarządu i współzałożycielem spółki ML System zdecydowaliśmy się bez zastanowienia, jak tylko przeczytaliśmy o firmie i jej wynalazkach po raz pierwszy. Dlaczego? Bo technologie tworzone przez ML System mogą zmienić wiele – nasze miasta, budynki, domy. Mogą też lekko poruszyć kilka ustabilizowanych sektorów gospodarki (tak, na świecie)

Anna Pakulniewicz, „Erobuild Central & Eastern Europe”: Co ML System jest w stanie zaoferować rynkowi nieruchomości?

Dawid Cycoń, prezes zarządu, współzałożyciel spółki ML System: Dzisiaj są to wszelkiego rodzaju rozwiązania zamieniające płytę kompozytową czy kamień elewacyjny na elementy, które są równie estetyczne, natomiast generują darmową energię. W efekcie poprawiają efektywność energetyczną budynków, wychodząc naprzeciw dyrektywom unijnym. Zgodnie z tymi wytycznymi, dotyczącymi obiektów publicznych, które zaczną obowiązywać od 2019, projekty nieuwzględniające elementów aktywnych, czyli np. rozwiązań BIPV [fotowoltaika zintegrowana z budownictwem – red.] nie otrzymają pozwolenia na budowę.

To budynki publiczne, a komercyjne?

Dyrektywa obejmująca budynki indywidualne i komercyjne zacznie obowiązywać od stycznia 2021 roku.

Co to oznacza dla rynku?

Z jednej strony oznacza to zwiększenie kosztów, z drugiej jednak przynosi konkretne korzyści. Pracujemy jednak nad tym, przede wszystkim dzięki planom wdrożenia powłok z kropek kwantowych, aby dla naszych klientów wzrost wydatków nie był dotkliwy, a wręcz stał się nieodczuwalny. Szyby zespolone wykorzystujące technologię kropek kwantowych pozornie niczym nie różnią się od zwykłych szyb. Oferują jednak wartość dodaną w postaci produkcji prądu, a dodatkowo eliminują promieniowanie UV oraz podczerwień. Powłokę z kropkami kwantowymi możemy nakładać na różne materiały, nie tylko na szkło. Obecnie najwięcej sprzedajemy żaluzji, tzw. fasad wentylowanych oraz szyb zespolonych. Wierzymy jednak, że kropkami kwantowymi zrewolucjonizujemy cały rynek szkła budowlanego.

Proszę powiedzieć o kosztach użytkowania budynku po zastosowaniu Państwa technologii.

Energia, która w tej chwili jest odbijana od szyby, będzie pochłaniana i wykorzystana poprzez jej zamianę na darmowy prąd elektryczny. Proszę zauważyć, że oferujemy dwie bardzo konkretne funkcje. Z jednej strony powodujemy to, że budynek się nie przegrzewa, czyli oszczędzamy np. na kosztach klimatyzacji, z drugiej strony generujemy dodatkową energię, którą można wykorzystać. I to nie tylko w budynku, bo nadwyżkę można oddać do zakładu energetycznego.

Wiem, że macie także rozwiązania dla miast.

Tak, wydzieliliśmy kilka lat temu dział Smart City w naszej firmie. Do tego zaliczamy wszystkie aktywne elementy małej architektury w mieście. Coraz bardziej popularne są nasze wiaty przystankowe, które w zimie grzeją, a w lecie chłodzą osoby przebywające w środku. I korzystają z darmowej energii ze słońca.

Rozumiem, że w innowacji, jaką są Wasze szyby, jesteście jedyni na świecie?

Zgadza się. Jako pierwsi na świecie przeskalowaliśmy technologię powłok w oparciu o kropki kwantowe, co jest równoznaczne z gotowością do wdrożenia komercyjnego tego rozwiązania na masową skalę. Nasza szyba wygląda jak zwykła szyba. Powłoka może być i zielonkawa, i neutralna. Działa także w świetle rozproszonym, we wnętrzach, w półcieniu. Żadna inna technologia nie działa w tak różnorodnych warunkach. Z jakiej by strony nie padła na nią wiązka światła, my ją zamieniamy na prąd. W nocy także będziemy otrzymywać dodatkowe uzyski – ze sztucznego oświetlenia.

Mieliśmy już w Polsce takie rewolucyjne technologie: niebieski laser czy grafen.

Zauważmy, że grafen jest półproduktem, a nie materiałem końcowym, który daje możliwość szerokiego zastosowania. My oferujemy produkt gotowy do produkcji na masową skalę, do zastosowania w dowolnym oknie lub w elewacji budynku.

Nie sprzedacie za miesiąc technologii za granicę?

Absolutnie nie mamy takich planów. Chcemy dalej rozwijać naszą technologię, rozszerzając obszary jej zastosowania. Badamy także możliwość jej wykorzystania w szybach luminescencyjnych, znakach drogowych, dachówkach fotowoltaicznych czy w ramach oświetlenia. Możemy bowiem zamienić pozyskany prąd na światło, co w szerszej perspektywie eliminowałoby żarówki. Dysponujemy już działającymi prototypami.

Czyli obecnie nie mogłabym sobie wymienić okien w mieszkaniu na świecące i grzejące szyby?

Aktualnie nie, ale po przeskalowaniu i wdrożeniu do seryjnej produkcji kropek kwantowych szybko się to zmieni. Wtedy nasze szyby znajdą zastosowanie w tradycyjnej stolarce.

Kiedy planują Państwo wdrożenie?

W planach mamy lata 2020-2021. Pracujemy nad tym, aby ten proces przyspieszyć.

Co na to potentaci oświetleniowi?

Mam nadzieję, że doceniają nasz potencjał.

Nie boicie się ich?

Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest własność intelektualna. Dlatego zabiegamy o to, żeby nasze rozwiązania technologiczne i produkty podlegały ochronie autorskiej. Obecnie mamy przyznane cztery patenty, a 12 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

Szyby, fotowoltaika. Co jeszcze?

Potencjał wzrostu dostrzegamy nie tylko w budownictwie, ale także w obszarze wojskowości i motoryzacji.

Na co będą wydane środki z debiutu na warszawskim parkiecie?

Zebrane środki zamierzamy przeznaczyć na realizację innowacyjnych projektów, poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii, w tym przede wszystkim na rozpoczęcie masowej produkcji rewolucyjnych transparentnych szyb fotowoltaicznych w oparciu o technologię kropek kwantowych, a także na ekspansję zagraniczną. Celujemy w kraje Europy Zachodniej, Skandynawię i Australię, gdzie pozyskaliśmy już partnera.

Czyli skupiacie się na kropkach?

Cały świat idzie w kierunku nanomateriałów i struktur zerowymiarowych. Jesteśmy na szczycie tej piramidy technologicznej i chcemy to wykorzystać.

Jak wygląda struktura sprzedaży pod względem geograficznym?

Do tej pory sprzedaż zagraniczna stanowiła ułamek całych obrotów. Liczymy, że już w tym roku zanotujemy wzrost przychodów od kontrahentów spoza Polski. Dzięki kapitałowi pozyskanemu z emisji akcji zintensyfikujemy prace nad tworzeniem oddziałów zagranicznych.

Jakich macie klientów w Polsce?

Wśród instytucji, które już kupiły rozwiązania ML System, są m.in. Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Port Lotniczy w Rzeszowie, a także firma LMS Development. Są także fotowoltaiczne wiaty przystankowe z funkcją grzania i chłodzenia w Rzeszowie.

A deweloperzy?

Tutaj rzeczywistość jest bardziej wymagająca.

Dlaczego?

W większości przypadków deweloperzy patrzą na koszt początkowy projektu, zapominając o perspektywie oszczędzania energii i zwrotu części zainwestowanych środków. Pracujemy jednak nad tym, aby świadomość w tym zakresie rosła.

Nawet w przypadku budynków zielonych?

Aspekt ekologii traktowany jest bardziej marketingowo. Staramy się to zmienić, wskazując m.in. na argument oszczędności czy estetykę wykonania. Zupełnie inaczej wygląda to wśród inwestorów prywatnych. Przykładem może być firma LMS, dla której realizowaliśmy już kilka projektów z wykorzystaniem rozwiązań BIPV. Teraz każdy wznoszony przez tę firmę budynek powstaje we współpracy z nami, a koszty – zgodnie z wyliczeniami tego kontrahenta – zwracają się w ciągu kilku lat. Z naszych szacunków, bez uwzględnienia możliwego wzrostu cen energii, wynika, że zwrot kosztów z inwestycji następuje po 6-7 latach. ν

Człowiek, który wykorzystał słońce

Dawid Cycoń jest absolwentem Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez 12 lat piastował samodzielne funkcje specjalisty oraz kierownika w pionach marketingu i sprzedaży takich spółek, jak: Optimus, Fakro czy Reynaers Polska. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem spółki ML System. Jako dyrektor ds. badań i rozwoju w ML Systemie współtworzył strategie rozwoju firmy w oparciu o rozwój i transfer wyników prac badawczych do skali przemysłowej. Był pomysłodawcą i realizatorem Fotowoltaicznego Centrum Badawczego ML System. Jest współautorem 14 zgłoszeń patentowych, czterech wzorów użytkowych i czterech wzorów przemysłowych, a także publikacji z zakresu ogniw fotowoltaicznych III generacji. Spółka ML System powstała w 2007 roku. Na przełomie maja i czerwca 2018 roku przeprowadziła pierwszą publiczną emisję akcji. ML System pozyskał od inwestorów 34,6 mln zł. Debiut na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się 28 czerwca 2018 roku.

Wydanie 10 (234) październik 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie