EN

Diabeł tkwi w szczegółach

Architektura
Siedem kategorii, 83 zgłoszone projekty, trzynaścioro członków jury, dwa dni obrad – to tylko kilka liczb, które przynajmniej w części charakteryzują trzecią edycję Eurobuild Awards w Architekturze

Głosowanie na najlepsze projekty przebiegało jak zwykle dwustopniowo. Najpierw 6 września w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów RP w Warszawie miała miejsce pierwsza tura głosowania nad najlepszymi projektami architektonicznymi obiektów zrealizowanych w Polsce w 2017 roku. Na tym etapie architekci, wchodzący w skład jury, wytypowali po trzy najlepsze projekty w każdej z kategorii: Biurowiec roku, Proekologiczny biurowiec roku, Rewaloryzacja roku, Przestrzeń publiczna roku, Wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa roku, Centrum handlowe roku i Aranżacja miejsca pracy roku.

W drugim etapie głosowania (12 września) członkowie jury – już w pełnym składzie – spośród trzech wybranych realizacji wyłonili po jednym zwycięskim projekcie w każdej z kategorii. Eksperci zdecydowali się też wyróżnić dodatkowo jeden spośród zgłoszonych projektów nagrodą specjalną dla inwestora. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpiło 19 września podczas Festiwalu Architektury.

Zwycięzcy wybrani

Laureatem – i to podwójnym – został poznański biurowiec przy ul. Za Bramką. Jego projekt autorstwa pracowni Ultra Architects wygrał w kategorii Biurowiec roku, dodatkowo jury postanowiło wyróżnić inwestora – Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji – za, jak to ujęła Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny Capital Parku, „podejście do projektu i dobry przykład dla innych miast”. Sporo dyskusji wzbudziła też kategoria Proekologiczny biurowiec roku sprzyjający komfortowi użytkownika. Wybór jury padł na drugi etap warszawskiego kompleksu Business Garden. Jury doceniło projekt autorstwa JSK i podejście inwestora – firmy Vastint – które pozwoliły stworzyć inwestycję wysoko certyfikowaną, przyjazną użytkownikom i okolicznym mieszkańcom.

W kategorii Przestrzeń publiczna roku bezkonkurencyjny okazał się woonerf na ul. Zacisze w Łodzi. W zasadzie gdyby istniała ósma kategoria – Najlepszy projekt roku – to niekwestionowanie by wygrał. Woonerf otrzymał najwyższą notę ze wszystkich projektów w konkursie – 8,5 pkt na 10 możliwych.

Jak się później okazało, nie była to jedyna nagroda dla projektu z Łodzi. W mieście tym znajduje się projekt, który wygrał kategorię Rewaloryzacja roku. Jury urzekło tchnięcie nowego ducha w drewniany dom i kamienicę na rogu ulic Łowickiej i Przędzalnianej 91. Jak wielka zaszła tam zmiana, pokazuje jedynie porównanie fotografii tego miejsca sprzed remontu i po. Dodatkowo projekt ten był jedynym w finale, który obejmował budynek drewniany.

Szczególnie trudno było dokonać wyboru w kategorii Wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa roku. Wzmożona aktywność deweloperów mieszkaniowych na placach budów sprawiła, że w tym roku jury musiało wybrać spośród dwudziestu projektów. Tegoroczna nagroda przypadła wrocławskiemu projektowi, który powstał w pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Otrzymał ją budynek przy ul. Witolda 43.

Wyjątkowo potraktowana była w tym roku kategoria Centrum handlowe roku. Ze względu na ograniczoną liczbę powstających obiektów postanowiono dopuścić do konkursu te wybudowane w 2017 i w 2016 roku. Zwycięzcą okazał się projekt Wroclavii autorstwa IMB Asymetria Architekci. Jury zwróciło szczególną uwagę na lokalizację galerii – w centrum miasta – i wyzwania projektowe z tym związane. Uwagi nie umknęło też ulokowanie strefy dostaw pod ziemią. Dzięki temu obiekt, który pełni też funkcję biurową i rozrywkową, nie ma tzw. ślepej ściany.

Jury miało twardy orzech do zgryzienia przy wyborze zwycięzcy kategorii Aranżacja miejsca pracy roku. Zgłoszeń było niemal tak wiele jak w przypadku nowych osiedli. Dał się też dostrzec pewien wspólny trend w projektowaniu przestrzeni biurowych zapoczątkowany przez aranżację biura jednej z największych wyszukiwarek. Przeglądając zgłoszenia, można dojść do wniosku, że dominuje on teraz w wystroju wnętrz biurowców, ale skutkuje też pewną monotonią nadmiaru bodźców. Przy wyborze zwycięzcy jury postawiło więc na podkreślenie myśli przewodniej i spójności w projekcie. Spośród zgłoszonych rozwiązań wygrał projekt biura CEDC International zlokalizowanego w biurowcu przy ul. Bobrowieckiej 8 w Warszawie. W projekcie opracowanym przez Trzop Architekci jury doceniło konsekwentne stosowanie motywu przewodniego, związanego z działalnością firmy, oraz jakość zastosowanych materiałów. Inni finaliści też nie mieli się czego wstydzić – różnica w punktacji między zwycięzcą a dwoma kolejnymi biurami wyniosła zaledwie 2,8 pkt.

Detal ma znaczenie

Podsumowując konkurs, musimy podkreślić, że rok 2017 przyniósł wiele udanych realizacji. – Projekty, które trafiły do ścisłego finału, spotykały się z uznaniem całej kapituły, a wybór najlepszego był wyjątkowo trudny. O decyzji jury i wysokiej nocie zaważyły detale i szczególne rozwiązania zastosowane w projektach, czyli diabeł tkwił w szczegółach. Cieszymy się, że konkurs Eurobuild Awards w Architekturze jest okazją do zaprezentowania szerszemu gronu przykładów dobrej, przemyślanej architektury, która może stanowić wzór i odniesienie dla innych wizjonerów – powiedziała Katarzyna Matejuk, dyrektor Eurobuild Awards.

Konkurs Eurobuild Awards w Architekturze zorganizowany został przez Eurobuild CEE przy współpracy z SARP. W składzie kapituły znaleźli się: przedstawiciel zarządu SARP, architekci oraz przedstawiciele inwestorów i deweloperów. ν

Jury konkursowe

Grzegorz Stiasny

przewodniczący jury, współzałożyciel studia architektonicznego ARE Stiasny/Wacławek

Architekt i krytyk architektury, współzałożyciel studia architektonicznego ARE Stiasny/Wacławek, w ramach którego na przestrzeni ostatnich 20 lat zrealizował wiele nagradzanych w kraju i za granicą obiektów. W 2012 roku został laureatem Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2013 roku był ekspertem Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award. Od 2015 roku jest wiceprezesem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Ewa Maria Kuryłowicz

prof. dr hab. inż. architekt, wiceprezes Kuryłowicz & Associates

Generalny projektant pracowni od roku 2011, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates; kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Faculty of Architecture, Iowa State University, Ames, Iowa, USA. Doktorat WAPW 1982, Habilitacja WAPW 1997, profesor tytularny od 2014 r. Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w drugiej kadencji (2012-2015, 2015-2018).

Tomasz Tondera

senior partner w Griffin Real Estate

Od 2007 roku związany z platformą Griffin. Uczestniczył w aranżacji i zamknięciu funduszu Griffin Property Finance, pierwszego w Polsce funduszu mezzanine dedykowanego do rynku nieruchomości. W Grupie Griffin odpowiada obecnie przede wszystkim za portfel projektów biurowych, począwszy od inicjowania transakcji, akwizycje i optymalizację struktury finansowania oraz aktywny asset management budujący wartość portfela. Posiada blisko 10-letnie doświadczenie w bankowości, zdobyte na stanowiskach kierowniczych w obszarach nieruchomości komercyjnych oraz project finance. Pełnił również funkcję kierownika projektu w BPH Real Estate. Wcześniej związany z TDI (Towarzystwo Doradztwa Inwestycyjnego), gdzie jako specjalista doradzał w zakresie finansów korporacyjnych, wycen przedsiębiorstw, restrukturyzacji i prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys

członek Zarządu Głównego SARP, kierownik zespołu do spraw zrównoważonego rozwoju i BIM, dyrektor w APA Wojciechowski

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ukończyła studia podyplomowe Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zarządzania Nieruchomościami na Wydziale Ekonomii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie jest dyrektorem w pracowni APA Wojciechowski Architekci. Od 2010 roku posiada uprawnienia BREEAM asesora i LEED GA. Współzałożycielka Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Od grudnia 2015 jest członkiem Zarządu Głównego SARP.

Aleksandra Zentile-Miller

dyrektor, Chapman Taylor, prezes zarządu Polskiej Rady Centrów Handlowych

Chapman Taylor – międzynarodowa firma architektoniczna z główną siedzibą w Londynie oraz 19 biurami na świecie, specjalizująca się w wielofunkcyjnych projektach komercyjnych. Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych skupia się na projektach w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie odpowiedzialna za rozwój biznesu w Polsce i zarządzanie warszawskim biurem. Studiowała architekturę na Politechnice Gdańskiej i University of Westminster w Londynie. Jest członkiem organizacji profesjonalnych w obu krajach (SARP, RIBA, ARB). Od wielu lat aktywnie zaangażowana w inicjatywy Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC) oraz Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), której jest współzałożycielem oraz członkiem zarządu w roli prezesa.

Bartłomiej Kisielewski

architekt, partner w Horizone Studio

Architekt z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Członek zarządu PLGBC Polish Green Building Council. W latach 1996-1997 i 2002-2009 pracował w Berlinie. Współautor m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Od 2009 roku współprowadzi biuro architektoniczne Horizone Studio. Zaprojektowany przez Horizone Studio biurowiec Ericpol otrzymał m.in. Nagrodę Roku SARP za najlepszy budynek biurowy zrealizowany w Polsce w 2015 roku. Projektowany zaś obecnie zespół budynków Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie jest pierwszym obiektem publicznym w Polsce poddanym certyfikacji ekologicznej.

Michał Skotnicki

prezes zarządu spółki BBI Development

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Franćois Rabelais w Tours we Francji (studia magisterskie), ze specjalizacją w zakresie prawa cywilnego i handlowego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa handlu międzynarodowego (dyplom Centre de Droit du Commerce International). W latach 1999-2003 prowadził zajęcia z zakresu prawa cywilnego w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2001 roku prowadzi projekty deweloperskie, szczególnie związane z warszawskim rynkiem nieruchomości.

Mark Kubaczka

wspólnik, Artchitecture

Studiował w Londynie oraz w Oxfordzie. Ukończył studia w 1985 roku. Od 1987 jest członkiem Royal Institute of British Architects. W roku 2005 uzyskał uprawnienia w specjalności architektonicznej oraz został członkiem Mazowieckiej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Zanim założył Artchitecture Mark był międzynarodowym dyrektorem pracowni Denton Corker Marshall i dyrektorem firmy Fitch Benoy. Kierował realizacją oraz uczestniczył w pracach projektowych budynków komercyjnych, ambasad, wysokościowych, budynków biurowych i mieszkalnych, zakładów produkcyjnych oraz centrów handlowych w wielu krajach. Mark od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Polsce.

Rafał Schurma

przewodniczący i założyciel PLGBC

Założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) oraz właściciel firmy Visio Architects & Consultants prowadzącej międzynarodową praktykę w dziedzinie zrównoważonego projektowania architektonicznego oraz konsultingu. Posiada uprawnienia architektoniczne i konstrukcyjno-budowlane. Jest członkiem Polskiej Izby Architektów oraz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Członek komisji programowej oraz wykładowca na Politechnice Krakowskiej, Wydział Architektury i Budownictwa Zrównoważonego, oraz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Działa w wielu międzynarodowych komisjach, m.in. Education Task Force for ERN, EcoPlatform oraz ERN Steering Committee.

Kinga Nowakowska

członek zarządu, dyrektor operacyjny, Capital Park

Jest absolwentką paryskiej Sorbony na Wydziale Prawa, ze specjalizacją Prawo Międzynarodowe Biznesu. Od 1997 roku przez 11 lat była dyrektorem zarządzającym Call Center Poland, które pod jej kierownictwem stało się jednym z największych outsourcingowych, wielojęzycznych centrów obsługi klienta w Europie Wschodniej. Od 2007 roku związana z Grupą Capital Park, w której jest członkiem zarządu i pełni funkcję dyrektor operacyjnej. Wraz z Dorotą Czekaj i Kasią Wierzbowską założyła i prowadzi sieć Anielic Biznesu, Black Swan Fund, inwestującą w startupy zarządzane przez kobiety.

Krzysztof Giemza

prokurent w Echo Investment

W strukturze zarządu spółki zajmuje się zagadnieniami związanymi z procesem administracyjnym realizowanych projektów. Dotychczas w Echo pełnił funkcję dyrektora Działu Centrów Handlowych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracę zawodową rozpoczął w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Urzędu Miasta w Kielcach. Kolejne doświadczenia w projektowaniu architektonicznym i przygotowywaniu inwestycji zdobywał m.in. w Exbudzie i podczas realizacji projektów ze znaczącymi inwestorami, jak m.in. BP i Metro AG. Pracę w Echo Investment rozpoczął w 1999 roku, uczestnicząc jako architekt w przygotowywaniu projektów handlowych, mieszkaniowych i hotelowych.

Michał Leszczyński

wspólnik, Grupa 5 Architekci

Wspólnik z praktyką architektoniczną, współautor ponad 600 projektów, w tym 50 zrealizowanych budynków różnych funkcji. Prezes zarządu w latach 1998-2005, 2007-2008 oraz obecnie od początku 2012 roku. Prowadzi również zajęcia z Projektowania Architektonicznego oraz seminarium dyplomowe, jest także promotorem dyplomów inżynierskich w Katedrze Architektury i Urbanistyki Politechniki Lubelskiej.

Olgierd Jagiełło

współzałożyciel i wspólnik, Jems Architekci

W 1971 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, a w 1979 roku Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1974-1979 i 1984-1985 prowadził zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984-1988 prowadził wspólnie z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim pracownię autorską w ramach Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków ESPEA. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik w Jems Architekci.

BIUROWIEC ROKU

W kategorii Biurowiec roku do finału weszły trzy obiekty – jeden z Warszawy i dwa z Poznania. Zwyciężył obiekt ze stolicy Wielkopolski zlokalizowany przy ul. Za Bramką. Projekt powstał na deskach pracowni Ultra Architects, a jego autorami są: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski. Przy projektowaniu współpracowali również: Kamila Dembińska, Przemysław Fedorczuk, Łukasz Piszczałka, Bożena Wróbel, Szymon Knast, Anna Lipiec. Gmach posiada 16,1 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Budynek domyka południowo-zachodni narożnik jednego z miejskich kwartałów i lokalizacja ta była głównym czynnikiem determinującym formę nadziemnej części obiektu. Od strony ulic otaczających kwartał jego elewacje tworzą współczesną kompozycję wpisującą się w miejską pierzeję. Zupełnie inaczej bryła budynku wygląda od strony wnętrza kwartału. Każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej, tworząc rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Dodatkowa przestrzeń publiczna powstała od strony ulicy Za Bramką, między nowo zaprojektowanym biurowcem a budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń. Jest to niewielki plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie jak na tarasach nowego obiektu. Biurowiec liczy siedem kondygnacji. Trzy kondygnacje podziemne oraz część parteru zajmuje (w dużej mierze ogólnodostępny) parking na 299 miejsc postojowych. Inwestorem jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, a generalnym wykonawcą było konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones.

Walka w tej kategorii była zażarta, poznański biurowiec wygrał zaledwie o 0,3 pkt z warszawskim Szucha Premium Offices, którego projekt powstał w pracowni Stelmach i Partnerzy. Powierzchnia użytkowa gmachu to 7,6 tys. mkw. Zlokalizowana jest na siedmiu kondygnacjach naziemnych i trzech podziemnych. Szucha Premium Offices stanął obok Pałacyku Generałowej Agapijew, zbudowanego w 1849 roku, w ogrodzie odrestaurowanym wraz z budową biurowca. Nowy budynek wzniesiono na miejscu wyburzonego domu mieszkalnego pracowników attaché handlowego ZSRR, powstałego w latach 60. XX wieku. Ukształtowano go tak, aby jego częścią stał się zachowany ogród ze starymi modrzewiami i kasztanami. Inwestorem jest Green Property Group, a za wykonanie odpowiadał Erbud.

Na trzecim miejscu uplasował się poznański biurowiec Bałtyk, zlokalizowany przy ul. Roosevelta 22. Ten 65-metrowej wysokości budynek liczy 19,1 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Projekt gmachu powstał w pracowni MVRDV, architektami byli: Winy Maas, Jacob van Rijs i Nathalie de Vries, zespół projektowy obejmował też: Fokke Moerela, Roya Sieljesa, Antona Wubbena, Jaapa Baselmansa, Dorisa Goldsteina, Macieja Grelewicza, Irenę Nowacką i Brygidę Zawadzką. Po polskiej stronie nad projektem pracowała pracownia Natkaniec Olechnicki Architekci z architektami Karolem Olechnickim i Pawłem Natkańcem; współpracowali przy projekcie: Anna Piętocha, Karol Zdanuczyk, Maciej Faber, Michał Zbytniewski. Inwestorami budynku są: Garvest Real Estate Cooperatief U.A. i Grupa Kapitałowa Vox, a generalnym wykonawcą była firma Porr Polska.

PROEKOLOGICZNY BIUROWIEC ROKU SPRZYJAJĄCY KOMFORTOWI UŻYTKOWNIKA

Najbardziej proekologicznym budynkiem roku okazał się drugi etap warszawskiego kompleksu Business Garden. W ramach tego przedsięwzięcia oddano do użytku pięć budynków biurowych o powierzchni najmu 56 tys. mkw. wraz z zaprojektowanym ogrodem i elementami infrastruktury drogowej. Inwestorem i deweloperem kompleksu jest spółka Vastint Poland, autorem projektu – pracownia architektoniczna JSK, a wykonawcą była firma Hochtief Polska. Drugi etap poddano certyfikacji w systemie LEED, Core and Shell (v2009) na poziomie Platinum. Zdobyte punkty to 86/110.

Na drugim miejscu uplasował się warszawski gmach Szucha Premium Offices. Biuro architektoniczne Stelmach i Partnerzy zaprojektowało gmach, który został certyfikowany w systemie LEED na poziomie Gold. W budynku znajduje się m.in. stacja do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych obsługująca dwa auta, 13 stojaków na rowery, umożliwiających zaparkowanie do 25 rowerów, oraz szafki i prysznice. Ponadto zainstalowano energooszczędne źródła światła LED z indywidualnym sterowaniem, czujnikiem ruchu/obecności. Oświetlenie zewnętrzne przeznaczone do pracy od zmierzchu do świtu jest sterowane programowalnym, astronomicznym przełącznikiem czasowym. Zanieczyszczenie oświetleniem zostało zmniejszone dzięki automatycznej kontroli wewnętrznych urządzeń oświetleniowych wzdłuż fasad oszklonych. Oświetlenie elewacji zostało zredukowane do parteru i strefy wejścia głównego.

Trzecie miejsce w tej kategorii zajął trzeci etap gdańskiego kompleksu Torusa o nazwie Alchemia – budynek Argon według kreski APA Wojciechowski. Gmach otrzymał certyfikat LEED Platinum z wynikiem 88 punktów, a jedną z ciekawszych inicjatyw jest umiejscowienie na dachu budynku czterech uli, które docelowo mają pomieścić do 300 tys. pszczół.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA ROKU

Bezkonkurencyjny w tej kategorii okazał się Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi. Ulice typu woonerf lub inaczej ,,podwórce miejskie” nie posiadają sztywnych podziałów, a cała architektura ulicy jest podporządkowana przede wszystkim osobom pieszym, cyklistom i w ostatniej kolejności pojazdom mechanicznym. Zwycięski projekt został zrealizowany dzięki staraniom lokalnej grupy mieszkańców, którzy następnie zostali zaangażowani w sam proces projektowy. Autorami projektu byli Bartosz Zimny i Edyta Westrych-Maćkowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. W zwycięskim projekcie, ze względu na istniejące drzewa, zachowano tradycyjny przekrój jezdni, przy jednoczesnej rezygnacji z podziałów materiałowych na jezdnię i chodnik. Zaprojektowano część pieszo-jezdną. W linii drzew przewidziano ozdobne zieleńce. Przy istniejącej szkole podstawowej z kolei strefę kiss&ride dla rodziców. Ulica posiada nową nawierzchnię złożoną z połączenia kostki kamiennej i betonowej i została zaprojektowana w taki sposób, by wizualnie nadać priorytet pieszym.

Drugie miejsce na podium zajął projekt Parku Chrobrego w Gliwicach opracowany przez Visio Architects and Consultants. Powstał jako założenie rekreacyjno-sportowe dla mieszkańców miasta. Przez całe dekady, z powodu postępującej degradacji tego miejsca, obszar parku był wykorzystywany w coraz mniejszym stopniu. Rewitalizacja przywraca mu znaczenie na mapie miasta jako jednego z ważniejszych terenów otwartych i największego urządzonego terenu zielonego w ścisłym centrum Gliwic.

Na trzecim miejscu uplasował się dziedziniec Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Założenie powstało w oparciu o projekt, nad którym pracowały pracownie: BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe. Dziedziniec zlokalizowany jest przy ul. św. Pawła. Tworzy spójną całość z otaczającymi ją budynkami, a dzięki wykorzystanym materiałom oraz technice okolica stanowi swoistą enklawę.

REWALORYZACJA ROKU

Drewniany Dom i Kamienica na rogu ulic Łowickiej i Przędzalnianej 91 w Łodzi to projekt, który okazał się najlepszą rewaloryzacją roku. Został zrealizowany przez miasto Łódź według projektu Pawła Krukowskiego we współpracy z Angeliką Mazurkiewicz i Agnieszką Kierys-Czernicką. Budynek drewniany powstał w 1895 roku według projektu Piotra Brukarskiego, a kamienica na początku XX wieku. Oba były domami czynszowymi. Obie nieruchomości miasto przeznaczyło na lokale zamienne dla projektu rewitalizacji Księżego Młyna. Remont odbył się z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obiekty zostały poddane kompleksowemu remontowi, przebudowie i adaptacji do nowych funkcji. Prace przeprowadził Tamex według projektu firmy P.A. Nova.

Na podium znalazła się też rewaloryzacja budynków poprzemysłowych z początków XX w. na warszawskiej Pradze-Południe. Projekt kompleksu biurowego o nazwie Praga 306 przygotowała pracownia APA Wojciechowski, a deweloperem jest firma White Star 2. Projekt przebudowy i remontu obejmował zarówno elewacje (objęte ochroną konserwatorską), jak i wnętrza wyjęte spod ochrony konserwatora.

ARANŻACJA MIEJSCA PRACY ROKU

Najlepszą aranżacją może pochwalić się biuro CEDC International zlokalizowane w biurowcu położonym przy ul. Bobrowieckiej 8 w Warszawie. W projekcie opracowanym przez Trzop Architekci i wykonanym przez Reesco ważne było wykorzystanie materiałów i kolorystyki związanej z profilem spółki, która zajmuje się produkcją i handlem alkoholami. Nad ladą recepcyjną w układzie fali wiszą butelki Żubrówki, wejścia do toalet odznaczają sylwetki butelek, a centrum strefy wspólnej stanowi profesjonalny bar – a to tylko część symboli. W coffee poincie stołami są beczki po winie, a w salach konferencyjnych zauważyć możemy sylwetę żubra wyciętego w drewnie.

Drugą pozycję zajęła coworkingowa przestrzeń Brain Embassy Mokotów przy ul. Postępu 15 w Warszawie, która została zaaranżowana w oparciu o projekt pracowni Mode:lina, a jego wykonawcą był Artservis.

Tyle samo punktów zebrało biuro firmy Tremend na warszawskim Wilanowie, które powstało według projektu przygotowanego przez Magdalenę Federowicz-Boule, Olgę Stępień, Sylwestra Petrykę i Karolinę Miernik.

WIELORODZINNA ZABUDOWA MIESZKANIOWA ROKU

Zwycięzcą kategorii okazała się inwestycja, która powstała w oparciu o projekt wykonany przez Maćków Pracownię Projektową – wrocławski budynek przy ul. Witolda 43. Najważniejsza dla tego obiektu decyzja przestrzenna została podjęta kilkaset metrów poza granicą nieruchomości. Teren, który przez lata zarezerwowany był dla monstrualnej w gabarytach i zamkniętej do wnętrza galerii handlowej, zmienił przeznaczenie na funkcję mieszkaniową. To z kolei wywołało efekt domina i przełożyło się na szereg zmian w skomplikowanej geometrii układu ulic na tym wąskim odcinku wyspy – Kępy Mieszczańskiej. Gmach na 70 lokali, którego deweloperem był Nacarat Polska, wykonała Skanska.

Na drugim stopniu podium znalazł się warszawski budynek o nazwie City Corner, który powstał przy ul. Dzwonniczej na Ursynowie. Deweloperem projektu na 27 lokali pracowni Kaps Architekci był Novdom, a wykonawcą Totalbud.

Trzecie miejsce w kategorii zajął budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Sobocińskiego 10 w Katowicach. Według pomysłu pracowni Amaya Architekci, firma FZ, na zlecenie spółki BDInwestor, postawiła gmach na 40 lokali. Projekt budynku jest wynikiem oczekiwań inwestora, wymagań planistycznych gminy oraz dążenia autorów do stworzenia wysokiej jakości przestrzeni oraz poprawnego wpisania się w zróżnicowane otoczenie. Zastane uwarunkowania, jak mała powierzchnia działki, wysoki poziom wód gruntowych, stanowiły dodatkowe wyzwania.

CENTRUM HANDLOWE ROKU

W kategorii, która obejmowała projekty z dwóch lat, wygrała Wroclavia, której deweloperem jest Unibail-Rodamco-Westfield. Obiekt został zaprojektowany przez polską pracownię IMB Asymetria Architekci, a wnętrza to dzieło paryskiej pracowni Saguez & Partners. Wroclavia to śródmiejskie centrum handlowo-rozrywkowe o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 173 tys. mkw. Znajduje się w niej ponad 180 sklepów, a parking może pomieścić 2,2 tys. aut. Dodatkowe funkcje obiektu to biura i dworzec autobusowy.

Drugie miejsce zajęło krakowskie centrum handlowe Serenada, którego deweloperem jest Mayland. Projekt architektoniczny wykonało Atelier.com Studio Architektoniczne (pierwszą koncepcję opracowało studio AMC – Andrzej M. Chołdzyński), autorem elewacji i projektu zagospodarowania terenu była pracownia Wizja przy współpracy z Q-Arch, a za projekt wnętrz odpowiadał Sud Architekt Polska. Budynek o powierzchni użytkowej 69,5 tys. mkw. wybudował RD bud.

Na podium znalazł się też budynek warszawskiej Galerii Północnej, której deweloperem było GTC. Jego projekt powstał na deskach pracowni APA Wojciechowski oraz Moshe Tzur Architects. Budynek o powierzchni użytkowej 97 tys. mkw. liczy ponad 220 lokali i 1,8 tys. miejsc dla samochodów, a na fragmencie jego dachu zorganizowano ogród.

Kategorie