EN

Home, smart home

Rynek mieszkaniowy
Minęły czasy, gdy deweloperzy zdobywali klientów jedynie ceną i wielkością mieszkań. Dziś liczy się także wygoda i funkcjonalność. Postęp technologiczny i zmiana stylu życia powodują, że nowe technologie pojawiają się coraz częściej w mieszkaniowych inwestycjach. Zdaniem ekspertów za kilka lat takie rozwiązania staną się w tym segmencie rynku standardem

Cyfrowe technologie powoli zmieniają rynek nieruchomości. Jak dotąd najbardziej było to widoczne w sektorze biurowym i magazynowym. Teraz przyszła kolej na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Systemy kontroli dostępu, monitoring energii, czujniki jakości powietrza. Nowe mieszkania stają się coraz bardziej smart. Z ostatniego raportu firmy JLL Reas „Smart home, smart community, smart city” wynika, że rosnące tempo życia wpływa na rosnącą popularność nowoczesnych rozwiązań. Kupujący są nimi poważnie zainteresowani – co więcej, są nawet w stanie za nie dopłacić. Deweloperzy inwestycji mieszkaniowych wpisują się w ten trend, wdrażając w nowych projektach specjalne rozwiązania głównie po to, aby jak zapewniają, mieszkańcom żyło się prościej i wygodniej. – Wybór systemów typu smart home pozostawiamy do indywidualnej decyzji naszych klientów. Na rynku jest wiele rozwiązań, wielu producentów – nie chcemy nikomu niczego narzucać, zwłaszcza że preferencje dotyczące funkcjonalności mieszkań są bardzo zróżnicowane. Wdrażanie systemów typu smart home nie wymaga żadnych instalacji na etapie budowy – wszystko działa na łączności bezprzewodowej, więc w tym zakresie pozostawiamy klientom wolną rękę i, oczywiście, służymy poradami naszych ekspertów – twierdzi Michał Skwarek, dyrektor sprzedaży i marketingu, Cordia Polska.

Steruj mieszkaniem

Na taki krok zdecydował się m.in. Murapol. – W naszych najnowszych inwestycjach, wprowadzanych do sprzedaży od początku tego roku, wdrażamy nasz autorski system Home Management System (HMS), dzięki któremu klienci mają możliwość wyposażenia swoich lokali w inteligentne rozwiązania automatyki mieszkaniowej – informuje Nikodem Iskra, prezes Murapolu. System oraz narzędzie Murapol Appartme przygotowała firma S-Labs. Technologia pozwala na sterowanie zaworami ciepłej i zimnej wody oraz na ich odcięcie. System kontroluje również oświetlenie, elektrykę i ogrzewanie. Mierzy temperaturę w mieszkaniu i zdalnie steruje roletami wewnętrznymi. Pokazuje też raporty zużycia za dany okres. Wszystkimi funkcjonalnościami można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie, albo wykorzystując panel zamontowany na ścianie. Obecnie system jest dostępny w piętnastu projektach Murapolu, realizowanych na terenie Warszawy, Gdyni, Poznania, Krakowa, Wieliczki, Wrocławia, Łodzi, Katowic, Gliwic, Mikołowa, Tychów i Torunia. Łącznie w nowe rozwiązania zostanie wyposażonych ponad 2,3 tys. lokali powstających w nowych inwestycjach.

Firma Yslab stworzyła specjalną aplikację, która przedstawia osiedla mieszkaniowe w 3D. Dzięki niej klient może zobaczyć, jak będzie wyglądało jego przyszłe mieszkanie. Z takiego rozwiązania korzystają m.in. klienci Cordii

Echo też jest smart

Dedykowane smart rozwiązania w nowych inwestycjach ma również Echo Investment – Nasi klienci to osoby aktywne, elastyczne i mobilne. Dlatego przy wyborze mieszkania szukają dostępu do nowoczesnych rozwiązań, które są proste w użyciu i ułatwiają im życie. Takie osoby zarządzają za pomocą smartfona własnymi pieniędzmi, dlatego chętnie korzystają z możliwości zdalnego zarządzania swoim mieszkaniem, a takie funkcje oferujemy w ramach systemu Echo Smart opracowanego wraz z firmą Somfy – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w dziale mieszkaniowym, Echo Investment. System umożliwia sterowanie temperaturą, światłem w mieszkaniu, zabezpiecza też dostęp do niego. Pierwsze mieszkania z systemem Echo Smart oferowane są w warszawskich inwestycjach dewelopera – Widoki Mokotów i Moje Miejsce – oraz we wrocławskim projekcie Ogrody Graua. – W ciągu najbliższych trzech lat stworzymy i zaoferujemy klientom 4,5 tys. mieszkań wyposażonych w inteligentny system Echo Smart, dzięki któremu będzie można zarządzać większością urządzeń tego typu, a które będą dostępne w cenie zakupu lokalu, bez dodatkowych kosztów – dodaje przedstawiciel dewelopera. Echo Investment oprócz smart rozwiązań zapowiada też wprowadzenie innych udogodnień, takich jak stacje ładowania samochodów elektrycznych, systemy carsharingu oraz paczkomaty.

Zrównoważony i ekologiczny

Dla firmy Okam smart rozwiązania to coś więcej niż inteligentny system zarządzania budynkiem. – Mamy do tego zjawiska szersze podejście. Dla nas liczy się przede wszystkim zrównoważony rozwój – podkreśla Marcin Michalec, dyrektor sprzedaży i marketingu z firmy Okam. Odpowiedzią firmy na zmieniający się styl życia było m.in. stworzenie oferty w ramach Nowej Polityki Jakości, którą spółka wprowadziła jesienią ubiegłego roku we wszystkich nowych inwestycjach, począwszy od projektu Central House na warszawskim Mokotowie. W standardzie mieszkań będą rozwiązania (w tym proekologiczne), które dotyczą poprawy komfortu życia mieszkańców, poprawy jakości powietrza i nowego standardu powierzchni w budynkach. Zakładają one m.in. powstanie wypożyczalni pojazdów elektrycznych w ramach darmowego carsharingu, wypożyczalni rowerów, parkingów z możliwością ładowania samochodów elektrycznych, miejsc przystosowanych do pielęgnacji aut oraz montaż oczyszczacza powietrza marki Philips w każdym mieszkaniu. – W inwestycjach znajdą się również: fitness, paczkomaty dedykowane wyłącznie mieszkańcom, wielofunkcyjna przestrzeń rekreacyjna z elementami colivingu, podzielona na strefy dla dzieci i dorosłych; czy chociażby instalacje do ładowania urządzeń mobilnych w miejscach na terenie inwestycji, stanowiące elementy małej architektury – wylicza Marcin Michalec. Firma zapowiada, że będzie rozwijać również inne proekologiczne rozwiązania, takie jak np. baterie słoneczne, z których energia oświetlać ma części wspólne, zbiorniki na deszczówkę wykorzystywaną w osiedlowym ogrodzie.

Komfort i niższe rachunki

Deweloperzy, podążając za obecnymi trendami, zaczynają coraz bliżej współpracować z firmami z branży IT. Zdaniem Szymona Ochicińskiego, kierownika ds. klientów strategicznych firmy Fibaro, wynikają z tego same korzyści, bo nowe technologie w mieszkaniach to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędności. – Wdrożenie takich rozwiązań zapewnia użytkownikom nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale umożliwia realne obniżenie kosztów związanych z eksploatowaniem mieszkania. Zainteresowanie systemami smart home na polskim rynku nieruchomości stale rośnie, co potwierdzają przeprowadzone przez nas badania – podkreśla Szymon Ochiciński. Fibaro współpracuje obecnie z większością największych deweloperów w Polsce. System firmy oferowany jest w ponad 12 inwestycjach. Korzystają z niego deweloperzy w całej Polsce, w tym m.in.: Yareal, Maycom, APM, Nexity czy Unidevelopment w Warszawie oraz Marina Developer w Szczecinie i Abax w Lublinie. – Współpraca na linii Fibaro – deweloper to przede wszystkim wyposażenie mieszkań w specjalnie dobrane pakiety. Funkcje, które najczęściej pojawiają się w ofercie deweloperów, to zarządzanie światłem, klimatem, ogrzewaniem, a także roletami i zasłonami – dodaje Szymon Ochiciński. Z kolei system Appartme wdrażany w inwestycjach Murapolu pomaga również obniżać domowe rachunki. – To nowy standard w budownictwie mieszkaniowym. Pomaga kontrolować zużycie energii elektrycznej i zarazem oferuje najważniejsze funkcjonalności dostępne w ramach systemu smart home, takie jak sterowanie oświetleniem i gniazdkami elektrycznymi czy zarządzanie ogrzewaniem. Ułatwia więc nie tylko kontrolę energii, ale i pozwala zarówno na zdalną, jak i lokalną kontrolę nad całym mieszkaniem – tłumaczy Maciej Putniorz, marketing manager krakowskiej firmy S-Labs, która jest twórcą oprogramowania Appartme. Spółka działa w segmencie internetu rzeczy i opracowuje systemy dedykowane sektorowi mieszkaniowemu, ale tworzy też rozwiązania dla sektora energetycznego.

– Interaktywna makieta 3D umożliwia deweloperom prezentacje idealnie odwzorowanych osiedli – podkreśla Rafał Gaj, dyrektor zarządzający firmy Yslab

Zobaczyć widok z okna

Firmy z branży nowych technologii coraz częściej wspomagają również deweloperów w sprzedaży, dostarczając im dedykowane rozwiązania B&B. Przykładem jest aplikacja Touch firmy Yslab, przedstawiająca osiedla mieszkaniowe w 3D. Wprowadza ona klientów w wirtualny świat mieszkań, a deweloperom daje do ręki skuteczne marketingowe narzędzie. Klient może nie tylko wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało jego przyszłe mieszkanie, ale do niego wejść, sprawdzić jego rozkład i zobaczyć widok z okna. Zdaniem Rafała Gaja, dyrektora zarządzającego firmy Yslab, to prawdziwa rewolucja w branży deweloperskiej, która pozwoli zastąpić tradycyjne makiety inwestycji. – Interaktywna makieta 3D umożliwia deweloperom prezentacje idealnie odwzorowanych osiedli, które nie zostały jeszcze wybudowane. W przypadku późniejszych zmian w projekcie wprowadzenie poprawek do aplikacji jest bardzo proste. W krótkim czasie możliwe jest wgranie odpowiedniej aktualizacji – wyjaśnia Rafał Gaj. Jak dotąd z narzędzia firmy Yslab skorzystali m.in. tacy deweloperzy, jak: Bouygues Immobilier, Polnord, Marvipol, Matexi, Cordia, Ronson Development i Sawa Apartments. – Zakładając okulary rzeczywistości wirtualnej, nasi klienci mogą przechadzać się po mieszkaniu i terenach wspólnych. Rozwiązania te wprowadzone zostały w Warszawie, Krakowie, a ostatnio taką usługę zamówił oddział z Bukaresztu – mówi Izabela Lisowska-Drewniak, specjalista ds. marketingu, Cordia Polska. – Aplikacja zwiększa liczbę zainteresowanych klientów i wspomaga standardy obsługi klienta. Bonusem jest łatwość tworzenia kolejnych animacji 3D, których używamy do content marketingu – informuje Cezary Grabowski, menedżer ds. sprzedaży, Bouygues Immobilier Polska.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes zarządu JLL w Polsce, nie ma wątpliwości, że wprowadzaniu rozwiązań smart home sprzyja rozwój instytucjonalnego rynku najmu. – Większość z tych rozwiązań pomaga oszczędzić czas i pieniądze mieszkańcom albo mieszkańcom-lokatorom, a także właścicielowi budynku. Część z nich pozwala na efektywniejsze rozwiązania, np. zmniejszenie zapotrzebowania na miejsca parkingowe, a w konsekwencji mniejsze koszty wybudowania i utrzymania budynku – zauważa Kazimierz Kirejczyk. Jego zdaniem takie rozwiązania będą w pierwszej kolejności pojawiać się w obiektach projektowanych od początku pod wynajem. – Długoterminowy właściciel-inwestor będzie umiał docenić uzyskane dzięki temu oszczędności. Pojawią się także w inwestycjach wielofunkcyjnych, w których mieszkania budowane są obok biur, obiektów handlu i usług. Stosowane dziś w szerszym zakresie w segmencie najdroższych apartamentów, będą obejmować stopniowo coraz szerszy segment rynku – podsumowuje wiceprezes JLL.

Zbroja Iron Mana

Jednym z najbardziej spektakularnych budynków wyposażonych w rozwiązania smart home jest apartamentowiec The Pad w Dubaju. W 26-piętrowym budynku znajduje się 256 apartamentów autorstwa pracowni James Law Cybertecture. Budynek znajduje się w dzielnicy Business Bay i jest nieco odchylony od pionu, co przypomina iPoda w stacji dokującej. Jego mieszkańcy mogą sami programować elektronikę w mieszkaniach: dowolnie ustawiać światło i muzykę, dostosowując je do własnych upodobań. Ściany, w zależności od potrzeb, stają się platformą do prowadzenia rozmów wideo lub miejscem do wyświetlania zdjęć. W apartamentowcu jest również kontrola głosowa i zamki biometryczne. Z kolei łazienki są wyposażone m.in. w inteligentne lustra monitorujące stan zdrowia. W efekcie The Pad jest tak naszpikowany elektroniką, że jego architekci porównali go do zbroi Iron Mana.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia