EN

Home, smart home

Rynek mieszkaniowy
Minęły czasy, gdy deweloperzy zdobywali klientów jedynie ceną i wielkością mieszkań. Dziś liczy się także wygoda i funkcjonalność. Postęp technologiczny i zmiana stylu życia powodują, że nowe technologie pojawiają się coraz częściej w mieszkaniowych inwestycjach. Zdaniem ekspertów za kilka lat takie rozwiązania staną się w tym segmencie rynku standardem

Cyfrowe technologie powoli zmieniają rynek nieruchomości. Jak dotąd najbardziej było to widoczne w sektorze biurowym i magazynowym. Teraz przyszła kolej na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Systemy kontroli dostępu, monitoring energii, czujniki jakości powietrza. Nowe mieszkania stają się coraz bardziej smart. Z ostatniego raportu firmy JLL Reas „Smart home, smart community, smart city” wynika, że rosnące tempo życia wpływa na rosnącą popularność nowoczesnych rozwiązań. Kupujący są nimi poważnie zainteresowani – co więcej, są nawet w stanie za nie dopłacić. Deweloperzy inwestycji mieszkaniowych wpisują się w ten trend, wdrażając w nowych projektach specjalne rozwiązania głównie po to, aby jak zapewniają, mieszkańcom żyło się prościej i wygodniej. – Wybór systemów typu smart home pozostawiamy do indywidualnej decyzji naszych klientów. Na rynku jest wiele rozwiązań, wielu producentów – nie chcemy nikomu niczego narzucać, zwłaszcza że preferencje dotyczące funkcjonalności mieszkań są bardzo zróżnicowane. Wdrażanie systemów typu smart home nie wymaga żadnych instalacji na etapie budowy – wszystko działa na łączności bezprzewodowej, więc w tym zakresie pozostawiamy klientom wolną rękę i, oczywiście, służymy poradami naszych ekspertów – twierdzi Michał Skwarek, dyrektor sprzedaży i marketingu, Cordia Polska.

Steruj mieszkaniem

Na taki krok zdecydował się m.in. Murapol. – W naszych najnowszych inwestycjach, wprowadzanych do sprzedaży od początku tego roku, wdrażamy nasz autorski system Home Management System (HMS), dzięki któremu klienci mają możliwość wyposażenia swoich lokali w inteligentne rozwiązania automatyki mieszkaniowej – informuje Nikodem Iskra, prezes Murapolu. System oraz narzędzie Murapol Appartme przygotowała firma S-Labs. Technologia pozwala na sterowanie zaworami ciepłej i zimnej wody oraz na ich odcięcie. System kontroluje również oświetlenie, elektrykę i ogrzewanie. Mierzy temperaturę w mieszkaniu i zdalnie steruje roletami wewnętrznymi. Pokazuje też raporty zużycia za dany okres. Wszystkimi funkcjonalnościami można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie, albo wykorzystując panel zamontowany na ścianie. Obecnie system jest dostępny w piętnastu projektach Murapolu, realizowanych na terenie Warszawy, Gdyni, Poznania, Krakowa, Wieliczki, Wrocławia, Łodzi, Katowic, Gliwic, Mikołowa, Tychów i Torunia. Łącznie w nowe rozwiązania zostanie wyposażonych ponad 2,3 tys. lokali powstających w nowych inwestycjach.

Firma Yslab stworzyła specjalną aplikację, która przedstawia osiedla mieszkaniowe w 3D. Dzięki niej klient może zobaczyć, jak będzie wyglądało jego przyszłe mieszkanie. Z takiego rozwiązania korzystają m.in. klienci Cordii

Echo też jest smart

Dedykowane smart rozwiązania w nowych inwestycjach ma również Echo Investment – Nasi klienci to osoby aktywne, elastyczne i mobilne. Dlatego przy wyborze mieszkania szukają dostępu do nowoczesnych rozwiązań, które są proste w użyciu i ułatwiają im życie. Takie osoby zarządzają za pomocą smartfona własnymi pieniędzmi, dlatego chętnie korzystają z możliwości zdalnego zarządzania swoim mieszkaniem, a takie funkcje oferujemy w ramach systemu Echo Smart opracowanego wraz z firmą Somfy – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w dziale mieszkaniowym, Echo Investment. System umożliwia sterowanie temperaturą, światłem w mieszkaniu, zabezpiecza też dostęp do niego. Pierwsze mieszkania z systemem Echo Smart oferowane są w warszawskich inwestycjach dewelopera – Widoki Mokotów i Moje Miejsce – oraz we wrocławskim projekcie Ogrody Graua. – W ciągu najbliższych trzech lat stworzymy i zaoferujemy klientom 4,5 tys. mieszkań wyposażonych w inteligentny system Echo Smart, dzięki któremu będzie można zarządzać większością urządzeń tego typu, a które będą dostępne w cenie zakupu lokalu, bez dodatkowych kosztów – dodaje przedstawiciel dewelopera. Echo Investment oprócz smart rozwiązań zapowiada też wprowadzenie innych udogodnień, takich jak stacje ładowania samochodów elektrycznych, systemy carsharingu oraz paczkomaty.

Zrównoważony i ekologiczny

Dla firmy Okam smart rozwiązania to coś więcej niż inteligentny system zarządzania budynkiem. – Mamy do tego zjawiska szersze podejście. Dla nas liczy się przede wszystkim zrównoważony rozwój – podkreśla Marcin Michalec, dyrektor sprzedaży i marketingu z firmy Okam. Odpowiedzią firmy na zmieniający się styl życia było m.in. stworzenie oferty w ramach Nowej Polityki Jakości, którą spółka wprowadziła jesienią ubiegłego roku we wszystkich nowych inwestycjach, począwszy od projektu Central House na warszawskim Mokotowie. W standardzie mieszkań będą rozwiązania (w tym proekologiczne), które dotyczą poprawy komfortu życia mieszkańców, poprawy jakości powietrza i nowego standardu powierzchni w budynkach. Zakładają one m.in. powstanie wypożyczalni pojazdów elektrycznych w ramach darmowego carsharingu, wypożyczalni rowerów, parkingów z możliwością ładowania samochodów elektrycznych, miejsc przystosowanych do pielęgnacji aut oraz montaż oczyszczacza powietrza marki Philips w każdym mieszkaniu. – W inwestycjach znajdą się również: fitness, paczkomaty dedykowane wyłącznie mieszkańcom, wielofunkcyjna przestrzeń rekreacyjna z elementami colivingu, podzielona na strefy dla dzieci i dorosłych; czy chociażby instalacje do ładowania urządzeń mobilnych w miejscach na terenie inwestycji, stanowiące elementy małej architektury – wylicza Marcin Michalec. Firma zapowiada, że będzie rozwijać również inne proekologiczne rozwiązania, takie jak np. baterie słoneczne, z których energia oświetlać ma części wspólne, zbiorniki na deszczówkę wykorzystywaną w osiedlowym ogrodzie.

Komfort i niższe rachunki

Deweloperzy, podążając za obecnymi trendami, zaczynają coraz bliżej współpracować z firmami z branży IT. Zdaniem Szymona Ochicińskiego, kierownika ds. klientów strategicznych firmy Fibaro, wynikają z tego same korzyści, bo nowe technologie w mieszkaniach to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędności. – Wdrożenie takich rozwiązań zapewnia użytkownikom nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale umożliwia realne obniżenie kosztów związanych z eksploatowaniem mieszkania. Zainteresowanie systemami smart home na polskim rynku nieruchomości stale rośnie, co potwierdzają przeprowadzone przez nas badania – podkreśla Szymon Ochiciński. Fibaro współpracuje obecnie z większością największych deweloperów w Polsce. System firmy oferowany jest w ponad 12 inwestycjach. Korzystają z niego deweloperzy w całej Polsce, w tym m.in.: Yareal, Maycom, APM, Nexity czy Unidevelopment w Warszawie oraz Marina Developer w Szczecinie i Abax w Lublinie. – Współpraca na linii Fibaro – deweloper to przede wszystkim wyposażenie mieszkań w specjalnie dobrane pakiety. Funkcje, które najczęściej pojawiają się w ofercie deweloperów, to zarządzanie światłem, klimatem, ogrzewaniem, a także roletami i zasłonami – dodaje Szymon Ochiciński. Z kolei system Appartme wdrażany w inwestycjach Murapolu pomaga również obniżać domowe rachunki. – To nowy standard w budownictwie mieszkaniowym. Pomaga kontrolować zużycie energii elektrycznej i zarazem oferuje najważniejsze funkcjonalności dostępne w ramach systemu smart home, takie jak sterowanie oświetleniem i gniazdkami elektrycznymi czy zarządzanie ogrzewaniem. Ułatwia więc nie tylko kontrolę energii, ale i pozwala zarówno na zdalną, jak i lokalną kontrolę nad całym mieszkaniem – tłumaczy Maciej Putniorz, marketing manager krakowskiej firmy S-Labs, która jest twórcą oprogramowania Appartme. Spółka działa w segmencie internetu rzeczy i opracowuje systemy dedykowane sektorowi mieszkaniowemu, ale tworzy też rozwiązania dla sektora energetycznego.

– Interaktywna makieta 3D umożliwia deweloperom prezentacje idealnie odwzorowanych osiedli – podkreśla Rafał Gaj, dyrektor zarządzający firmy Yslab

Zobaczyć widok z okna

Firmy z branży nowych technologii coraz częściej wspomagają również deweloperów w sprzedaży, dostarczając im dedykowane rozwiązania B&B. Przykładem jest aplikacja Touch firmy Yslab, przedstawiająca osiedla mieszkaniowe w 3D. Wprowadza ona klientów w wirtualny świat mieszkań, a deweloperom daje do ręki skuteczne marketingowe narzędzie. Klient może nie tylko wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało jego przyszłe mieszkanie, ale do niego wejść, sprawdzić jego rozkład i zobaczyć widok z okna. Zdaniem Rafała Gaja, dyrektora zarządzającego firmy Yslab, to prawdziwa rewolucja w branży deweloperskiej, która pozwoli zastąpić tradycyjne makiety inwestycji. – Interaktywna makieta 3D umożliwia deweloperom prezentacje idealnie odwzorowanych osiedli, które nie zostały jeszcze wybudowane. W przypadku późniejszych zmian w projekcie wprowadzenie poprawek do aplikacji jest bardzo proste. W krótkim czasie możliwe jest wgranie odpowiedniej aktualizacji – wyjaśnia Rafał Gaj. Jak dotąd z narzędzia firmy Yslab skorzystali m.in. tacy deweloperzy, jak: Bouygues Immobilier, Polnord, Marvipol, Matexi, Cordia, Ronson Development i Sawa Apartments. – Zakładając okulary rzeczywistości wirtualnej, nasi klienci mogą przechadzać się po mieszkaniu i terenach wspólnych. Rozwiązania te wprowadzone zostały w Warszawie, Krakowie, a ostatnio taką usługę zamówił oddział z Bukaresztu – mówi Izabela Lisowska-Drewniak, specjalista ds. marketingu, Cordia Polska. – Aplikacja zwiększa liczbę zainteresowanych klientów i wspomaga standardy obsługi klienta. Bonusem jest łatwość tworzenia kolejnych animacji 3D, których używamy do content marketingu – informuje Cezary Grabowski, menedżer ds. sprzedaży, Bouygues Immobilier Polska.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes zarządu JLL w Polsce, nie ma wątpliwości, że wprowadzaniu rozwiązań smart home sprzyja rozwój instytucjonalnego rynku najmu. – Większość z tych rozwiązań pomaga oszczędzić czas i pieniądze mieszkańcom albo mieszkańcom-lokatorom, a także właścicielowi budynku. Część z nich pozwala na efektywniejsze rozwiązania, np. zmniejszenie zapotrzebowania na miejsca parkingowe, a w konsekwencji mniejsze koszty wybudowania i utrzymania budynku – zauważa Kazimierz Kirejczyk. Jego zdaniem takie rozwiązania będą w pierwszej kolejności pojawiać się w obiektach projektowanych od początku pod wynajem. – Długoterminowy właściciel-inwestor będzie umiał docenić uzyskane dzięki temu oszczędności. Pojawią się także w inwestycjach wielofunkcyjnych, w których mieszkania budowane są obok biur, obiektów handlu i usług. Stosowane dziś w szerszym zakresie w segmencie najdroższych apartamentów, będą obejmować stopniowo coraz szerszy segment rynku – podsumowuje wiceprezes JLL.

Zbroja Iron Mana

Jednym z najbardziej spektakularnych budynków wyposażonych w rozwiązania smart home jest apartamentowiec The Pad w Dubaju. W 26-piętrowym budynku znajduje się 256 apartamentów autorstwa pracowni James Law Cybertecture. Budynek znajduje się w dzielnicy Business Bay i jest nieco odchylony od pionu, co przypomina iPoda w stacji dokującej. Jego mieszkańcy mogą sami programować elektronikę w mieszkaniach: dowolnie ustawiać światło i muzykę, dostosowując je do własnych upodobań. Ściany, w zależności od potrzeb, stają się platformą do prowadzenia rozmów wideo lub miejscem do wyświetlania zdjęć. W apartamentowcu jest również kontrola głosowa i zamki biometryczne. Z kolei łazienki są wyposażone m.in. w inteligentne lustra monitorujące stan zdrowia. W efekcie The Pad jest tak naszpikowany elektroniką, że jego architekci porównali go do zbroi Iron Mana.

Kategorie