EN

Największe od Panattoniego

Wydarzenia
EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Panattoni Europe wybudował rekordowy w Polsce big box – 123,3 tys. mkw. dla Leroy Merlin. Obiekt powstał w miejscowości Piątek – geograficznym środku Polski.

Powierzchnia całkowita obiektu dorównuje powierzchni warszawskiego PKiN-u, a kubatura hali to blisko 14,5 tys. naczep tirów. Powierzchnia magazynowa przeznaczona jest dla wielu kanałów dystrybucji, w tym również sprzedaży w internecie i wyniosła łącznie blisko 121 tys. mkw., zaś część socjalno-biurowa zajęła ponad 2,4 tys. mkw. Oprócz wielkiej powierzchni obiektu w podstawie, na terenie inwestycji powstała zadaszona wiata licząca 10 tys. mkw., pod którą przechowywane będą towary niewymagające składowania wewnątrz magazynu, a także parking dla 25 samochodów ciężarowych i 150 osobowych. Sam obiekt zawiera 132 doki oraz 6 bram z wjazdem z poziomu 0. Generalnym wykonawcą była firma Kajima Poland. – Otwarcie magazynu w Piątku było dla nas dużym wyzwaniem operacyjnym, gdyż jednocześnie przenosiliśmy zapas i realizowaliśmy zamówienia z naszych dotychczasowych magazynów w Strykowie. Konsolidacja dystrybucji pozwala nam rozwijać ofertę dla naszych klientów – mówi Krzysztof Niciejewski, senior menedżer ds. logistyki centralnej, Leroy Merlin Polska. Inwestycja jest trzecią realizacją Panattoni Europe dla Leroy Merlin. Pierwsze dwie zostały wybudowane w Strykowie, z czego jedna z nich o powierzchni 56 tys. mkw. powstała w 2008 roku i była ówcześnie rekordowa. Deweloper otworzył też największy obiekt produkcyjny w swoim portfolio i największy zakład produkcyjny AGD w Europie – fabrykę zmywarek BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Obiekt o powierzchni 57 tys. mkw. powstał w Łodzi obok Central European Logistics Hub. Otwarcie nastąpiło 10 miesięcy od momentu zakupu gruntu. W sąsiedztwie fabryki znajduje się również Centrum Logistyczne BSH oraz powstający Panattoni Appliance Park, tworzony na potrzeby obiektu produkcyjnego BSH. Hala produkcyjna zajęła 47,4 tys. mkw. Zastosowano w niej rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0. Oprócz części produkcyjnej w obiekcie znalazła się powierzchnia biurowo-socjalna licząca 9,5 tys. mkw. Tam zostały zorganizowane m.in. strefy kreatywne. Natomiast w Czechach Panattoni ukończył magazyn o powierzchni 22,9 tys. mkw. dla ViaPharmy w kompleksie Panattoni Park Prague Airport II koło miejscowości Pavlova w środkowych Czechach. Najemca wykorzysta halę głównie do zapewnienia dystrybucji sieci aptek Dr. Max. – Budynek ViaPharma jest najbardziej ekologicznym projektem w całym naszym europejskim portfolio. Został certyfikowany zgodnie z najnowszym standardem BREEAM 2016 jako Excellent z najwyższym wynikiem w Czechach – 82,4 proc. – komentuje Monika Hubková, asset manager funduszu AIST Logistis, współinwestora parku logistycznego w Pavlovie.

Murują dla najemców

Ponadto Panattoni Europe wmurowało kamień węgielny pod kolejny obiekt dla DSV Solutions. W transakcji pośredniczyła agencja JLL. Magazyn o powierzchni blisko 8 tys. mkw. powstaje w Skarbimierzu na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W nowym obiekcie DSV będzie realizował operacje logistyczne dla firmy Mondelēz International, producenta słodyczy. Magazyn budowany w formule BTS na działce o powierzchni 3,1 ha będzie liczył blisko 8 tys. mkw., z czego 3,1 tys. mkw. zostanie przeznaczone na magazyn suchy, kolejne 1,5 tys. zajmie powierzchnia z kontrolą temperatury i wilgotności na potrzeby przechowywania gum i cukierków, a następne blisko 2,9 tys. mkw. będzie przystosowane do magazynowania czekolady. Pomieszczenia biurowe zajmą 225 mkw. Najemca będzie mógł rozpocząć działalność w kwietniu 2020 roku. Wmurowano także kamień węgielny pod Panattoni Park Toruń II o planowanej powierzchni 57,5 tys. mkw. Centrum składające się z dwóch budynków powstaje w północno-wschodnim Toruniu, pierwszy etap inwestycji – hala o powierzchni blisko 16,5 tys. mkw. – zakończy się w marcu przyszłego roku. Pierwszym najemcą został operator logistyczny, który zajmie 5 tys. mkw. na sortownię przesyłek dla regionu kujawsko-pomorskiego. Panattoni Europe rozpoczyna budowę Panattoni Park Częstochowa. To pierwsza tego typu realizacja dewelopera w północnej części województwa śląskiego. Budowa powinna rozpocząć się w październiku, a oddanie najemcom pierwszych powierzchni zaplanowano na luty 2020 roku. Nowa inwestycja składać się ma z dwóch hal – o powierzchni 23,1 tys. mkw. i 7,3 tys. mkw. Najmniejszy dostępny moduł to 3,8 tys. mkw.

Miejska logistyka

Panattoni rozbudowuje także sieć magazynów w ramach logistyki miejskiej. W tę strategię wpisuje się City Logistics Łódź II. To najnowszy projekt spółki, który powstanie we wschodniej części Łodzi. Jego budowa rozpocznie się w ostatnim kwartale 2019 roku, a pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w lutym 2020 roku. Deweloper rusza też na podbój zagranicy, na początek na jego celowniku jest Berlin. City Logistics Łódź II będzie mieć 38 tys. mkw. powierzchni. Dzięki tej inwestycji realizacje firmy Panattoni w Polsce w ramach parków miejskich powiększą się do blisko 160 tys. mkw. Nowy obiekt w Łodzi będzie mieć powierzchnie dostosowane do szybkiego przeładunku (cross-dock), magazynowania i lekkiej produkcji oraz przestrzenie biurowe. Jego metraż zostanie również dostosowany do wymagań najemców poszukujących niewielkich modułów, których minimalny rozmiar w obiekcie wyniesie 1,8 tys. mkw. Nowy park powstanie przy ulicy Olechowskiej we wschodniej części Łodzi.

Kategorie