EN

Ludzie, odwaga i szczęście

Small talk
Agnieszka Ciupak, szefowa działu biurowego w Cream Property Advisors, mówi o nowych wyzwaniach w nowej firmie, nacisku na rozwój idei ESG oraz o tym, że biura pozostają atrakcyjnym aktywem dla inwestorów

Elwira Soćko: Dołącza Pani do zespołu Cream Property Advisors jako szefowa działu biurowego. To ląd, można by rzec, jeszcze nie do końca odkryty przez tę firmę. Jaką ma Pani strategię zdobywania nowych ziem?

Agnieszka Ciupak, head of office department, Cream Property Advisors: Firma działa na rynku nieruchomości komercyjnych od 2002 roku jako deweloper, współinwestor i agent wynajmujący, ma więc odpowiednie kompetencje i wiedzę, aby zaoferować kompleksowe doradztwo w zakresie nieruchomości biurowych. Moim zadaniem jest budowa i sukcesywny rozwój biznesu zarówno w zakresie reprezentacji najemcy, jak i wynajmującego. Przygotowujemy nowe projekty związane z leasingiem nieruchomości biurowych i szykujemy rynkową ofensywę. Pracując na tym rynku od prawie 20 lat stale utwierdzam się w przekonaniu, że największą wartością każdej firmy są ludzie, dlatego stawiam na mocny zespół. Managerowie i firmy powinni doceniać ludzi, na których można polegać i którym można zaufać, bo tylko w taki sposób da się długoterminowo budować sukces.

Co, oprócz wiedzy i znajomości branży, najbardziej przyda się Pani w nowej roli?

Najważniejsi są ludzie, ale także odwaga i szczęście. Dlatego tak ważne jest otoczenie biznesowe, w jakim przebywamy i jakie sami kreujemy. Sukces zależy od ludzi, którzy go tworzą. W biznesie, jak i w życiu, przyda się też trochę szczęścia – chociażby po to, by spotkać na drodze takie osoby, które podzielą z nami wizję i pasję.

A jak ocenia Pani kondycję polskiego rynku biurowego? Co jest jego mocną stroną, a nad czym jeszcze trzeba popracować?

Biura pozostają dla najemców ważnym elementem działalności biznesowej, nadal cieszą się także sporym zainteresowaniem inwestorów. Pandemia niewątpliwie zmieniła na długie lata model pracy, co wpływa bezpośrednio na stworzenie nowych, bardziej przyjaznych dla pracowników przestrzeni. Wiele firm zdecydowało się przeprojektować biura, tak by zachęcić pracowników do powrotu do pracy i w połączeniu z pracą hybrydową zoptymalizować wykorzystywaną powierzchnię oraz uczynić ją bardziej atrakcyjną dla pracownika. Branża nieruchomości jest także coraz bardziej świadoma tego, że należy projektować wyłącznie „zielone” biurowce. Zarówno użytkownicy, jak i inwestorzy poszukują budynków, których twórcom nieobce są idee ESG, a w tym aspekcie z całą pewnością pozostaje w Polsce jeszcze sporo do zrobienia. W dziale biurowym Cream Property Advisors pracujemy nad projektem, który ma znacznie zwiększyć świadomość w zakresie ekologii i ESG, również w odniesieniu do powierzchni biurowych. Wkrótce będziemy o tym informować.

Co, Pani zdaniem, przyniesie przyszłość? Jak bardzo pandemia, inflacja, wahania stóp procentowych czy wojna w Ukrainie wpłyną na nasze biurowe realia?

Gdybym tylko wiedziała, co przyniesie jutro… Niepewna sytuacja na rynku spowodowana pandemią oraz wojną w Ukrainie, doprowadziła do wyhamowania nowych inwestycji biurowych. Rozbieżności między popytem i podażą spowodują lukę podażową, której możemy się spodziewać w roku 2023/2024. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na wyhamowanie nowych inwestycji, jest inflacja przekładająca się na koszty materiałów budowlanych oraz koszty wykonawstwa. Spodziewam się, że po tym okresie rynek powinien się nieco ustabilizować. Sektor biurowy jest jedną z głównych sił napędowych rynku inwestycyjnego w Polsce – budynki klasy A w dobrych lokalizacjach, zabezpieczone długoterminowymi umowami najmu, nadal stanowią atrakcyjną lokatę kapitału dla inwestorów i jestem przekonana, że w długoterminowej perspektywie to się nie zmieni.

Jak spędza Pani wolny czas? Czy ma Pani jakieś hobby?

Lubię fotografię – amatorsko robię zdjęcia. Poza tym w zdrowym ciele zdrowy duch – staram się w miarę możliwości aktywnie spędzać czas.

Kategorie