EN

Lazur bardziej zielony

Od redakcji
Tradycyjnie już marcowy numer „Eurobuildu” jedzie na MIPIM, a w ślad za nim podążają jego przedstawiciele. Lektura agendy wydarzeń towarzyszących targom skłania ku jednemu wnioskowi – ESG na dobre (notabene) zadomowiło się w branży inwestycyjnej. Jednak czy rosnąca popularność tej sfery przekłada się na zawartość portfeli inwestorów i deweloperów? Patrząc na ubiegłoroczne wyniki finansowe branży można mieć wątpliwości

Marcowe spotkanie w Cannes jest od zawsze znakomitym barometrem rynkowym, pozwalającym z wyprzedzeniem dostrzec nadciągającą burzę albo wyglądające zza chmur słońce. Szczególną rolę zyskał MIPIM w roku 2021, gdy impreza powróciła do kalendarza po pandemicznym perturbacjach, choć na kolejny zakręt nie musiała długo czekać. Niezmiennie bezcenna dla dziennikarzy (choć nie tylko) jest jednak możliwość rozmów z największymi graczami rynkowymi, które pozwalają uzyskać informacje rynkowe w czystej postaci, nieprzefiltrowane jeszcze przez działy marketingu i bez tego całego oficjalnego lukru. Zdradzę Wam mój sekret – chcecie się dowiedzieć, co słychać w europejskich inwestycjach? Rozmawiajcie z ekspertami z Niemiec. Nie dość, że są świetnie zorientowani, to nie przywiązują specjalnej wagi do urzędowego optymizmu i mówią, jak jest. A przynajmniej dotychczas mówili, bo całkiem możliwe, że impas, w jakim znalazła się ich gospodarka, wpłynie w jakiś sposób na ich szczerość. Przekonamy się już wkrótce.

Marcowe wydanie otwierają duże wywiady z dwiema silnymi osobowościami – szefami firm Gleeds Polska i Yareal Polska. Omawiamy wiele spraw, ale rozmówcy sporo uwagi poświęcają zielonej transformacji w swoich branżach. Zaraz po wywiadach zaczyna się… dział ESG, który ciągnie się praktycznie do samego końca wydania, bo tak się porobiło, ze w zasadzie żaden artykuł dotyczący branży nieruchomości nie może się obejść bez choćby napomknienia o tej sferze. Znak czasów. Ale to nie znaczy, że będzie nudno! Przeczytacie m.in. o rodzącym się w bólach zielonym finansowaniu nieruchomości, a także o tym, co dzieje się na placach budów w największych projektach rewitalizacyjnych w Polsce, które dadzą drugie życie budynkom historycznym. Badamy także historię najnowszą – dużo uwagi poświęcamy spektakularnej modernizacji pewnego projektu biurowego w Mor… wróć, Służewcu Biurowym, który staje się zdecydowanie bardziej przyjazny ludziom i innym stworzeniom. Przepytujemy również ekspertów, czy można wiązać jakiekolwiek nadzieje z nadciagającymi Zintegrowanymi Planami Inwestycyjnymi.

Trzymajmy wszyscy kciuki za Elektrownię Powiśle, która została nominowana do MIPIM Awards, i do zobaczenia w Cannes!

Kategorie