EN

Kurs na społeczność

Small talk
.

Nathan North: Rozwój One United Properties to jedna z największych historii sukcesu na rumuńskim rynku nieruchomości. Opowiedz o początkach firmy i waszym modelu biznesowym.

Victor Căpitanu, współzałożyciel i co-CEO One United Properties: Mojego partnera, Andrei Diaconescu, poznałem w 1999 roku, gdy pracowałem w Alpha Banku (kiedyś Banca București), współdziałamy zatem już od 25 lat i z zawodu obaj jesteśmy bankierami. One United Properties założyliśmy w 2007 mając jedną wizję – zmienić rumuński rynek nieruchomości. Choć wszyscy odradzali nam to przedsięwzięcie, ponieważ rynek mieszkaniowy z każdym rokiem odnotowywał wówczas spadki, dostrzegliśmy możliwość rozwoju i postanowiliśmy zaryzykować. Nasz model biznesowy jest skonstruowany na jednym fundamencie: chcemy budować nowe społeczności i udoskonalać te już istniejące, przyczyniając się do urbanistycznego i gospodarczego wzrostu w Bukareszcie.

Czy jest jeden sekret tego sukcesu?

Nie wydaje mi się, że stoi za nim jeden sekret, to raczej kombinacja różnych czynników. Zależy nam na dostarczeniu zrównoważonego produktu wysokiej jakości, stosujemy też ostrożne podejście do zarządzania i zawsze chcemy wywierać pozytywny wpływ na obszary, na których działamy. Nie budujemy tylko po to, by budować. Tworzymy społeczności i generujemy idealne warunki dla nowoczesnego, miejskiego stylu życia, wzbogacając w ten sposób całą okolicę. Byliśmy pionierami w segmencie mixed-use w Rumunii, skupiając się na idei 15-minutowego miasta i oferując mieszkańcom liczne udogodnienia. Wprowadziliśmy też w życie wizję rewitalizacji brownfieldów w centrum stolicy, które przeobraziliśmy w nowe, tętniące życiem obszary, wyposażone w szeroką gamę obiektów rekreacyjnych. Krótko mówiąc, naszym celem pozostaje dostarczanie wysokiej jakości projektów w najlepszych częściach miasta, zapewniając naszym klientom nie tylko budynki, ale także realne społeczności, które pozytywnie wpływają na ich życie i łagodzą rzeczywiste problemy, takie jak np. korki uliczne. Oferujemy coś, czego nie sposób znaleźć nigdzie indziej.

Czy ostatnie zmiany na rynku sprawiły, że zmodyfikowaliście swoją strategię, koncentrując się np. właśnie na projektach mieszkaniowych?

Zgodnie z naszą strategią One 2030, zamierzamy wydostać się poza segment inwestycji luksusowych i premium rozpoczynając także projekty mieszkaniowe bardziej przystępne cenowo, przeznaczone dla klasy średniej. Chcemy rozbudować również portfolio komercyjne, realizując certyfikowane powierzchnie biurowe i handlowe, a także hotelowe. Na ten ostatni rynek wkroczyliśmy w 2023, otwierając pierwszy w Rumunii hotel Mondrian. Jesteśmy na etapie rozmów z innymi międzynarodowymi firmami, które chcą wejść do naszego kraju. Do 2030 planujemy mieć działające trzy hotele lifestyle’owe, a trzy kolejne powinny już wówczas być w fazie realizacji. Jeśli chodzi o przestrzeń biurową, pracujemy nad One Technology District, projektem dla Infineon Technologies. Budynek zrealizowany pod klucz będzie liderem na rynku europejskim pod względem zrównoważonego rozwoju, m.in. dzięki geotermalnemu systemowi zasilania, który wyeliminuje potrzebę podłączania gazu.

Jakie większe projekty macie teraz w przygotowaniu?

W 2023 dostarczyliśmy na rynek cztery projekty, których łączna powierzchnia na sprzedaż wyniosła 123 tys. mkw. Kolejnych dziewięć inwestycji, które znajdują się obecnie w budowie, to 417 tys. mkw. Nasz dział mieszkaniowy zabezpieczył już bazę użytkowników powierzchni handlowej i komercyjnej zawartej w naszych projektach mixed-use, co przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i operatorom. Mieszkańcy będą mieć punkty usługowe pod nosem, a przestrzenie handlowe i komercyjne dysponują już gotową bazą klientów. Nasza wizja na nadchodzące lata koncentruje się na ustanowieniu filaru ochrony dziedzictwa w ramach naszych projektów One Athénée i One Downtown, a także One Gallery, dawnej fabryki Forda. Będziemy też kontynuować partnerstwo z dostawcami usług hi-tech, aby tworzyć lepsze i bardziej wydajne energetycznie ekosystemy mieszkaniowe w naszych inwestycjach, jak One Lake District i One Lake Club. Jednocześnie tam, gdzie jest to wymagane, chcemy budować infrastrukturę w oparciu o współpracę między podmiotami publicznymi i prywatnymi. W 2026 oddamy wspomniany już budynek One Technology District, firmie Infineon Technologies. Planujemy też zakończenie prac renowacyjnych w One Gallery, w której w ramach wielofunkcyjnego projektu One Floreasca City znajdzie się zintegrowana powierzchnia handlowa i biurowa. Nadal pragniemy rozwijać One Cotroceni Park w fazach III i IV. Naszym ambitnym celem na 2030 jest też posiadanie łącznie sześciu hoteli.

A jakie plany na wakacje ma CEO tak prężnie działającej firmy? Masz w ogóle szansę na urlop?

Głęboko wierzę w to, że równowaga między pracą a życiem prywatnym jest kluczowa, zwłaszcza w tych najintensywniejszych okresach. Mimo że sukces naszej firmy jest bez wątpienia wynikiem pracy zespołowej i planowania strategicznego, regularne przerwy na ładowanie akumulatorów są dla każdego z nas równie istotne. Odpoczynek skutkuje zwiększoną produktywnością i kreatywnością! Lato to dla mnie świetna okazja, by się zrelaksować i spędzić czas z żoną i dziećmi. Często podróżujemy, lubimy przygody i nowe doświadczenia. Ale nawet kiedy jestem na urlopie, pozostaję na bieżąco z życiem firmy!

Kategorie