EN

Nowości dla e-commerce

Okiem eksperta
Rozwijająca się branża e-commerce codziennie testuje pojemność i wydajność rozwiązań magazynowych: jak radzimy sobie w Europie Środkowej?

Wraz z rosnącą popularnością zakupów online, popyt na powierzchnię magazynową również znacząco wzrasta. W samej Europie każdy 1 proc. wzrostu udziału handlu elektronicznego w całkowitej sprzedaży detalicznej tworzy zapotrzebowanie na 2 mln mkw. powierzchni magazynowej. A to tylko popyt ze strony e-commerce. Biorąc pod uwagę inne sektory, popyt będzie zatem przewyższał podaż – zwłaszcza w strategicznych lokalizacjach – i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało być inaczej.

Globalny sektor handlu detalicznego przeszedł w ostatnich latach poważną transformację, a zakupy online stały się integralną częścią codziennego życia. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wygodę i szeroką ofertę, ale także postęp technologiczny i cyfryzację sprzedaży. Duży wpływ na ten obszar miała również pandemia Covid-19, która znacznie przyspieszyła rozwój e-commerce. To, co normalnie zajęłoby nawet pięć lat, wydarzyło się w mniej niż sześć miesięcy. Po pandemii byliśmy świadkami stabilizacji, a nawet lekkiego spadku obrotów e-commerce. Jednak w tym roku ponownie odnotowano wyraźny wzrost. Wraz z dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego, rosną wymagania stawiane łańcuchom dostaw, zwłaszcza w zakresie logistyki ostatniej mili, gdzie klienci oczekują coraz szybszych i bardziej elastycznych dostaw.

Dla laika cały proces kupowania online może wydawać się bardzo prosty – kilka kliknięć na komputerze lub telefonie, płatność i oczekiwanie na dostawę. Za tym pozornie prostym procesem kryje się skomplikowana sieć logistyczna, która powinna działać z precyzją szwajcarskiego zegarka. Prologis wspiera ten proces, obsługując dostawy o wartości około 3 proc. światowego PKB.

Wzrost udziału e-commerce w handlu detalicznym rośnie, a wraz z nim zapotrzebowanie na przestrzeń logistyczną.

Zgodnie z europejskimi danymi w zakresie sprzedaży detalicznej, udział zakupów online w Europie stale rośnie i szacuje się, że do 2028 roku osiągnie 18 proc., co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z obecnym poziomem 16 proc. Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, sektor e-commerce jest najsilniejszy w Czechach, gdzie penetracja jest nieco powyżej poziomu europejskiego i oczekuje się, że przekroczy 20 proc. w latach 2027-2028. Kolejne miejsca zajmują: Polska (obecnie nieco powyżej 15 proc.), Słowacja (około 10 proc.) i Węgry, gdzie wzrost jest wolniejszy – przewiduje się, że penetracja nie przekroczy 10 proc. w nadchodzących latach. Wśród sektorów przodujących w cyfryzacji sprzedaży branże takie, jak elektronika, wyróżniają się znaczącym udziałem. Jednak wiele sektorów handlu detalicznego, takich jak sklepy budowlane i farmacja, pozostaje w tyle, co wskazuje na znaczny potencjał wzrostu w tych obszarach.

Co to oznacza dla rynku magazynowego? Wewnętrzny dział badawczy Prologis Research obliczył, że sprzedaż internetowa jest około trzy razy bardziej wymagająca dla sprzedawcy detalicznego pod względem powierzchni logistycznej niż konwencjonalna sprzedaż stacjonarna. Wyniki badań pokazują, że w samej Europie każdy 1 proc. wzrostu udziału handlu elektronicznego tworzy zapotrzebowanie na 2 mln mkw. powierzchni magazynowej. W Stanach Zjednoczonych jest to aż 5 mln mkw.

Podsumowując, popyt na powierzchnię magazynową, zwłaszcza w lokalizacjach o dużej koncentracji konsumentów, rośnie (pomimo spowolnienia, które obserwowaliśmy na przełomie 2023 i 2024 roku) i jest daleki od osiągnięcia szczytu. Spodziewamy się, że w lokalizacjach premium w dłuższej perspektywie popyt przewyższy podaż. Presja tej sytuacji zmusza firmy do mądrzejszego i bardziej efektywnego wykorzystania każdego dostępnego metra kwadratowego przestrzeni magazynowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, Prologis dostarcza nie tylko nowoczesne obiekty magazynowe, ale również usługi dodatkowe, takie jak systemy regałowe, antresole, sprzęt do obsługi kompletacji zamówień, systemy łączności i IT, rozwiązania w zakresie automatyzacji i bezpieczeństwa oraz wiele innych.

Nie będzie działać bez automatyzacji

Automatyzacja magazynów to coraz popularniejsze rozwiązanie, które zyskuje na znaczeniu w ostatnich latach. Trend ten potwierdza badanie LogisticsIQ, które prognozuje, że wartość rynku automatyzacji magazynów do 2026 roku wzrośnie do 30 mld dolarów, przy średniej rocznej stopie zwrotu (CAGR) wynoszącej około 14 proc. w latach 2020-2026. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do np. do Stanów Zjednoczonych, w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż mamy wiele do nadrobienia. Stopniowo wprowadzane są rozwiązania z zakresu automatyzacji, które znacząco zwiększają efektywność procesów – pod względem czasu, kosztów i przestrzeni, nie wspominając o widocznym zmniejszeniu ryzyka wypadków w miejscu pracy. Automatyzacja może zwiększyć produktywność i obniżyć koszty pracy. Jednocześnie jest w stanie znacznie skrócić czas kompletacji zamówień. W przypadku dużych magazynów coraz popularniejsze stają się zautomatyzowane systemy składowania i pobierania towarów. Dzięki połączeniu systemów regałowych z nowoczesnym oprogramowaniem i sterownikami, możliwe jest znaczące przyspieszenie i usprawnienie operacji magazynowych. Automatyzacja obejmuje również systemy do wydajnej kompletacji towarów oraz autonomiczne roboty mobilne, które są projektowane i konstruowane w taki sposób, aby samodzielnie wykonywały wyznaczone czynności, bezpiecznie pracowały w pobliżu ludzi i pomagały im w pracy.

Osobnym rozdziałem jest finansowanie automatyzacji magazynów. Koszt automatyzacji nie jest oczywiście mały, ale przy odpowiednim doborze, optymalnym wdrożeniu i użytkowaniu rozwiązania, następuje szybki zwrot z inwestycji (ROI). Przykładowo, przy zastosowaniu wspomnianych wcześniej autonomicznych robotów mobilnych i robotów współpracujących, zwrot z inwestycji następuje po kilku latach. Prologis aktywnie działa w obszarze automatyzacji magazynów na całym świecie. W ramach platformy dla klientów Prologis Essentials firma oferuje opracowywanie i wdrażanie niestandardowych rozwiązań w zakresie automatyzacji. Wśród głównych korzyści dla klientów warto wymienić niską inwestycję początkową, dostęp do najlepszych ekspertów i technologii oraz kompleksowe doradztwo i nadzór nad wdrożeniem rozwiązania. Platforma umożliwia również krótkoterminowe wypożyczanie robotów, aby pomóc w zarządzaniu okresami wymagającymi dużej wydajności, takimi jak święta Bożego Narodzenia.

Jakość, a nie ilość

Zaawansowane technologicznie wyposażenie budynków oraz szeroki wachlarz usług wykraczających poza sam wynajem magazynu znajduje odzwierciedlenie w cenie powierzchni, jednak jest to inwestycja opłacalna dla klientów. W rzeczywistości wynajem budynku logistycznego stanowi zazwyczaj około 5-8 proc. kosztów całego łańcucha dostaw firmy. Prologis od dawna kieruje się ideą, że jakość jest ważniejsza niż ilość, a same matematyczne sumy metrów kwadratowych powierzchni nie są kluczowe – liczy się jakość tych metrów. Wysokiej jakości magazyn, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się droższy, jest ostatecznie bardziej opłacalny. Umożliwia zwiększenie efektywności procesów i poprawia ogólny stosunek wydatków do wyników finansowych w porównaniu z tańszymi alternatywami. Jesteśmy przekonani, że coraz więcej klientów jest świadomych tego, że cena za metr kwadratowy nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze powierzchni magazynowej. Coraz częściej poszukują oni rozwiązań bardziej kompleksowych, które spełnią ich indywidualne potrzeby. Liczy się strategiczna lokalizacja, dostęp do dodatkowych usług, zarządzanie, kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i maksymalizacja efektów z każdego wynajętego metra kwadratowego. Dotyczy to najemców ze wszystkich sektorów, nie tylko e-commerce.

Dla rynków w regionie

Jako SVP, Head of Asset Management na Europę Środkową, Martin Baláž jest odpowiedzialny za czeskie, słowackie, węgierskie i polskie portfolio Prologis. Nadzoruje wszystkie działania związane z wynajmem, budową, zarządzaniem nieruchomościami i projektami oraz kieruje projektami inwestycyjnymi firmy i procesem wynajmu parków. Dołączył do Prologis w 2014 roku jako Senior Manager Leasing and Development na Czechy i Słowację. Wcześniej był Associate Partnerem w firmie Cushman & Wakefield, gdzie kierował działem powierzchni przemysłowych i handlowych na Słowacji oraz działem nieruchomości przemysłowych w Czechach. Martin posiada tytuł MBA w dziedzinie budownictwa i nieruchomości uzyskany w College of Estate Management w Reading w Wielkiej Brytanii.

Kategorie