EN

ESG branżową normą

Small talk
Paweł Fiuczek, dyrektor zarządzający oraz Łukasz Kozerski, dyrektor operacyjny w Hardenie

Jak wyglądały początki firmy? Jak wiele zmieniło się na przestrzeni tych kilku lat?

PF: Harden Construction rozpoczął działalność w 2020 roku. Na przełomie września i października mieściliśmy się w co-workingowym biurze w zaledwie 12 osób. Rozpoczęliśmy wówczas nasz pierwszy projekt w Konotopie koło Warszawy. Od tamtego czasu minęły 4 lata. Dzisiaj zatrudniamy blisko 100 osób w 10 zespołach w całej Polsce, a na koncie mamy już 20 zrealizowanych obiektów oraz 900 tys. mkw. powierzchni przekazanej do użytkowania i powoli zbliżamy się do miliona. Od początku mieliśmy ambitne cele, zakładaliśmy szybki rozwój firmy, jednak rzeczywistość przekroczyła nawet nasze oczekiwania i optymistyczne plany – cele przewidziane na siedem lat zrealizowaliśmy w trzy. Przykładowo rok 2023 niewątpliwie był dla nas rekordowy pod względem przychodów i liczby realizacji, m.in. ukończyliśmy nasz pierwszy budynek z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding oraz zakład produkcyjny dla firmy z sektora AGD.

ŁK: Nasza wizja od początku zawierała nastawienie na rozwój – jest to jedna z naszych kluczowych wartości. Jesteśmy wciąż rozwijającą się firmą. Przed nami kolejne wyzwania, zwłaszcza w obecnej trudniejszej sytuacji na rynku.

Czy ESG i zrównoważone budownictwo stały się obecnie standardowym wymogiem dla generalnych wykonawców, działających na rynku nieruchomości przemysłowych?

ŁK: Tak. Zrównoważone budownictwo i ESG jeszcze do niedawna było formą ciekawostki lub „usług premium”. Dziś jest już normą. Nasi klienci przywiązują coraz większą wagę do tego, jak ich inwestycja wpłynie na środowisko naturalne, otoczenie oraz lokalną społeczność. Dla nas jest to równie ważne, ponieważ realizując budynki, chcemy działać w przeświadczeniu, że robimy coś dobrego. Nie tylko budujemy świetny magazyn, który będzie służył naszemu klientowi, ale również tworzymy budynek, który będzie możliwie najmocniej „żył” w zgodzie z naszym środowiskiem. Chcemy, by nasze budynki możliwie najmniej negatywnie wpływały na klimat, a dla lokalnych społeczności były wartością dodaną, a nie niechcianą inwestycją. Coraz więcej podmiotów również tak zaczyna na to patrzeć, dlatego ESG faktycznie staje się już branżową normą. Przykładowo przy realizacji hali B w Robakowie musieliśmy nie tylko dostosować obiekt pod wymagania funkcji, jaką ma spełniać budynek, ale także wybudować go bez materiałów PVC i jego pochodnych.

W jaki sposób Harden planuje dalej obniżać swój ślad węglowy i wyprzedzać coraz bardziej rygorystyczne wymogi ESG?

PF: Harden Construction podejmuje szereg działań w celu dalszego obniżania śladu węglowego oraz dostosowywania się do coraz bardziej rygorystycznych wymogów ESG. Wykorzystujemy materiały budowlane z certyfikatami, takimi jak FSC czy EPD, realizujemy obiekty wyposażone w nowoczesne technologie budowlane, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i systemy LED, które znacznie redukują zużycie energii i emisje CO2. Niezwykle istotne jest dla nas wdrażanie zaawansowanych systemów oszczędzania i monitorowania zużycia energii i wody. Ważna jest również logistyka, która w procesie budowy obiektu przemysłowego jest istotnym czynnikiem wpływającym na emisję CO2. Dlatego staramy się możliwie najmocniej skracać łańcuchy dostaw.

A co z Waszymi najnowszymi projektami? Na jakim są etapie?

PF: Ostatnie miesiące były dla nas bardzo pracowite. W III kwartale skończyliśmy w Poznaniu budowę największego magazynu City Logistics w Polsce (44 tys. mkw.) oraz inwestycji City Logistics w Warszawie. Zakończyliśmy również budowę hali produkcyjnej dla Fabryki Mebli Wersal w Kępnie, która była prowadzona na terenie działającej fabryki.

ŁK: Nie zwalniamy tempa i prowadzimy projekty na terenie całego kraju, m.in. realizujemy centrum dystrybucji w Szczecinie (53 tys. mkw.) dla firmy z branży retail oraz planujemy rozpoczęcie prac budowlanych na terenie Fabryki Rector Polska w Jaworzynie Śląskiej. W Będzinie budujemy park logistyczny o powierzchni 27,5 tys. mkw., natomiast w Rudzie Śląskiej jesteśmy na końcowym etapie realizacji hali magazynowej o powierzchni 31,3 tys. mkw. Warto wspomnieć także o rozbudowie hali w Koluszkach (14,2 tys. mkw.). Oprócz tego rozpoczynamy dwa nowe projekty w woj. wielkopolskim. Nasze projekty w realizacji mają łącznie ponad 240 tys. mkw. powierzchni. Niedługo oddamy do użytkowania trzy nowe obiekty.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia