EN

Śmierć dewelopera

Rynek inwestycyjny i finansowy
EUROPA Pod koniec sierpnia ogłoszono, że został wyznaczony zarząd komisaryczny dla brytyjskiego dewelopera Parkridge Holdings (oraz jego spółki siostrzanej Parkridge Gate Development, świadczącej dla grupy usługi administracyjne). Obecnie obiema spółkami zarządza PricewaterhouseCoopers, lecz w oficjalnym oświadczeniu PwC czytamy, że zarząd nie obejmuje ponad stu spółek zależnych działających w 14 krajach Europy. Przyczyną ustanowienia zarządcy jest fakt, że od dwóch lat grupie nie udało się uzyskać refinansowania zadłużenia.

Na koniec grudnia 2008 roku (jest to termin, z którego pochodzą ostatnie dane opublikowane przez grupę), wysokość zadłużenia o terminie spłaty lub należnego na koniec tego roku wynosiła 234 mln funtów, a po uwzględnieniu pożyczek od udziałowców - 345 mln funtów. Głównymi instytucjami, które udzieliły spółce pożyczek, były Royal Bank of Scotland, Lloyds oraz Anglo Irish Bank.

Informacja o tym, że Parkridge - tak duży deweloper i tak dobrze znana spółka - nie poradził sobie, była szokiem dla kręgów związanych z nieruchomościami. Wiadomość, która pojawiła się w ciągu kilku tygodni po wystąpieniu paniki na rynkach akcji zwiększyła obawy, że jesteśmy na skraju dwucyfrowej recesji.

Ignorowanie znaków
Być może pojawiały się wcześniejsze oznaki, że w Parkridge nie wszystko idzie dobrze. Przed kryzysem finansowym firma była drugim pod względem wielkości deweloperem powierzchni przemysłowych w Polsce. A potem nagle, w marcu 2007 roku, sprzedała swoją dywizję działającą w sektorze magazynów, jak również bank gruntów przemysłowych w Europie oraz dywizję deweloperską. Kupującym był jej większy konkurent ProLogis, a wartość transakcji przekroczyła 580 mln euro. Jednocześnie analityk rynku powiedział nam, że sprzedaż ta była kompletnym zaskoczeniem i on sam wiąże ją z faktem, że "każdy ma swoją cenę". Teraz - biorąc pod uwagę wyniki spółki osiągane od roku 2008 - jest jednak bardziej prawdopodobne, że spółka już wtedy miała problemy z płynnością.

Parkridge Holdings działa w Polsce od roku 2003, kiedy to spółka zainwestowała ponad 800 mln dolarów w projekty o łącznej powierzchni 754 tys. mkw. Od momentu sprzedaży dywizji prowadzącej działalność deweloperską w sektorze przemysłowym, główną spółką zależną Parkridge w Polsce jest Parkridge CE, która nadal jest nominalnie odpowiedzialna za realizację centrów handlowych Focus Mall i parków handlowych Focus Park w mniejszych miastach. Cztery centra Focus Mall powstały już w Rybniku, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Piotrkowie Trybunalskim, a kolejne - w Jeleniej Górze, Starogardzie Gdańskim, Tomaszowie Mazowieckim, Gliwicach i Pile - są na różnych etapach realizacji. Otwarto już Focus Park w Świdnicy, a w pierwszym kwartale roku ruszyły prace związane z realizacją kolejnego obiektu we Włocławku. Ponadto, pod koniec ubiegłego roku ruszyła realizacja kompleksu Parkridge Business Center we Wrocławiu - wielofunkcyjnego projektu magazynowo-biurowego. W maju poinformowano o sprzedaży przez Parkridge CE spółki Alfa Asset Management w formie wykupu przez kierownictwo, co - patrząc z dzisiejszej perspektywy - powinno było dać powód do zastanowienia. Wśród obiektów zarządzanych przez spółkę są zrealizowane Focus Park i Focus Mall.

Bez komentarza
Jednak przyszłość tych aktywów i projektów pozostaje dziś niejasna. W oficjalnym oświadczeniu PricewaterhouseCoopers czytamy, że 24 sierpnia Matthew Hammond i Rob Hunt z PwC zostali mianowani administratorami spółek Parkridge Holdings i Parkridge Gate Developments. W oświadczeniu czytamy także, że: "Spółka PwC nie została wyznaczona administratorem żadnej innej spółki należącej do grupy, z których część jest w likwidacji, a inne kontynuują działalność pod obecnym zarządem." Uważa się, że codzienne funkcjonowanie spółek zależnych nie jest w obecnej chwili zagrożone. Nie udało się nam jednak uzyskać dalszych wyjaśnień ze strony PwC lub Parkridge odnośnie przyszłości spółek zależnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka Parkridge Holdings zamknęła swój stronę internetową i nie chce udzielać żadnych komentarzy, a telefony do Parkridge CE odbiera automatyczna sekretarka z nagraną informacją dotyczącą godzin pracy biura. Na pewno fakt, że wyznaczono zarząd dla Parkridge Holdings pokazuje, że banki chcą odzyskać swoje należności, a proces ten raczej nie pozostanie bez wpływu na spółki zależne grupy.
NN

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia