EN

Na fundamencie sukcesu

Nagrody Eurobuild Awards
Podczas drugiej edycji Eurobuild Awards pewne elementy będą znajome, lecz kilka rzeczy zostanie zmienionych. Nie zmienią się: Hilton, Grażyna Torbicka, Nagrody Najemców. Co nowego? Głosowanie podczas gali, nagroda dla zielonego najemcy, Kayah

Przed nami kolejna edycja Nagród Eurobuild (Eurobuild Awards). Gala odbędzie się w czwartek 8 grudnia, ale przygotowania do konkursu już trwają. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja okazała się większym sukcesem, niż się spodziewaliśmy.

Coś starego, coś nowego
W tym roku wszystko odbędzie się podobnie, lecz na nieco większą skalę. Po pierwsze, przygotujemy około 250 biletów więcej, czyli łącznie około 750 miejsc. Ankietę wśród najemców ponownie prowadzi firma Millward Brown, która kończy już opracowywanie ankiet w sektorach biur i centrów handlowych, a teraz rozpoczyna prace nad ankietą w sektorze magazynów. Zachowaliśmy te same pytania, co w ubiegłym roku, ponieważ naszym celem jest, by z upływem czasu rezultaty naszych badań tworzyły coroczny obraz rynku. Dodaliśmy tylko dwa pytania, z których jedno dotyczy oceny przez najemców stopnia zadowolenia z zarządzania budynkiem, a drugie - oceny tego, na ile optymistycznie najemcy patrzą na swoją działalność w nadchodzącym roku. Jeżeli chodzi o projekty, to ocenie poddanych zostanie nadal 50 biur, 30 centrów handlowych i 20 magazynów. Większość będą stanowić obiekty oceniane w roku ubiegłym, lecz lista powiększy się o nowe obiekty biurowe, centra handlowe oraz magazyny otwarte w okresie od lipca roku 2009 do czerwca 2010, ponieważ jednym z warunków ankiety jest, że w momencie jej przeprowadzenia projekt musi funkcjonować już od przynajmniej 12 miesięcy. Do tej części dodajemy też dwie kategorie. Ponieważ fragment badań dotyczy działań zarządcy budynku, dodaliśmy kategorie "Najlepsza Firma Zarządzająca w Sektorze Biur" oraz "Najlepsza Firma Zarządzająca w Sektorze Centrów Handlowych". Aby zakwalifikować się do udziału, firma musi zarządzać przynajmniej trzema obiektami biurowymi lub trzema centrami handlowymi z listy, a nagrodę w każdym z sektorów otrzyma ta, która uzyska najwyższą ocenę. Tak, jak w ubiegłym roku, będziemy prosić najemców o ocenę - według subiektywnego znaczenia dla nich - różnych obszarów, które obejmuje kwestionariusz (np. lokalizacji, kosztów, zarządzania, itp.) i odpowiednio zważymy odpowiedzi, aby pytania charakteryzujące się większym znaczeniem dla najemców miały większą wagę niż pytania, które są dla danego najemcy mniej istotne.

Najemcy magazynów- zaginieni w boju
W ubiegłym roku Millward Brown dużo się nauczył na temat prowadzenia badań w sektorze nieruchomości. - Z naszego punktu widzenia ankieta dotycząca rynku magazynów była najtrudniejsza. Osoby podejmujące decyzję na temat tego, który magazyn należy wynająć same nie pracują w magazynach i trudno je uchwycić - mówi Katarzyna Bednarek, która będzie odpowiedzialna za ankietę w tym roku. - W sektorze biur, część zarządców budynków była nastawiona nieufnie do ankiety i niechętna do współpracy. Na przykład odmawiali przekazania listy najemców. Natomiast sami najemcy byli bardzo zainteresowani udziałem w badaniu. Tak samo było w przypadku centrów handlowych - najemcy chcieli uczestniczyć w ankiecie, ponieważ albo chcieli wypowiedzieć się na temat tego, co trzeba zmienić, albo po prostu pochwalić centrum, a zarządcy centrów chętniej nam pomagali niż w sektorze obiektów biurowych - dodaje Katarzyna Bednarek. Proces prowadzenia ankiety wygląda następująco: najpierw Millward Brown wysyła kwestionariusze emailem. W przypadku braku wymaganej liczby odpowiedzi, firma telefonuje do najemców. W razie potrzeby, jej przedstawiciele odwiedzają firmy i prowadzą rozmowy bezpośrednie.

Nie każde jury ma 12 członków
W przypadku części nagród przyznawanych przez "rynek", ocenianej przez indywidualne jury składające się ze specjalistów działających na rynku, dodaliśmy kilka kategorii, aby uwzględnić jego wszystkie główne dyscypliny - na przykład "Najlepsza Firma Doradcza w Sektorze Konstrukcyjnym" oraz "Najlepsza Firma Budowlana". W tym roku niektóre z kategorii będą obejmować cały region Europy Środkowo-Wschodniej, lecz większość będzie dotyczyć samej Polski. Ważną nową kategorią jest "Nagroda dla Ekologicznego Najemcy" sponsorowana przez Colliers International. Wspólnie będziemy szukać najemcy, który wykazuje największą troskę w sprawach ekologii w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku mieliśmy 105 członków jury, a głosowanie przeprowadzono elektronicznie. W tym roku oczekujemy, że uczestniczyć będzie o wiele więcej osób - nie ma limitu w zakresie liczby członków jury dla każdej kategorii, a głównym kryterium jest, że dana osoba musi być zatrudniona na poziomie managera, dyrektora lub wyższym oraz musi bardzo dobrze znać daną kategorię. Członków jury poprosimy także o krótkie wyjaśnienie, dlaczego wybierają daną firmę lub projekt. Komentarze opublikujemy anonimowo. Żeby było uczciwie, nikt inny - w tym Eurobuild - nie może zobaczyć, jak głosuje dany członek jury ani jaki komentarz wystawia. Proces głosowania odbędzie przez Internet, a nad jego przebiegiem będzie czuwać firma KPMG. W każdej kategorii nominujemy siedem frim. Z nich wyłonimy zwycięzców.

Wola ludu
Wprowadzamy także trzeci sposób wyboru laureatów w trzech kategoriach, którymi są: "Wybitny Projekt Architektoniczny Roku w Polsce" - dla projektów nieruchomości komercyjnych, które uzyskały pozwolenie na budowę i których budowa ruszyła w roku 2011, "Wybitne Osiągnięcie Biznesowe Roku w Europie Środkowo-Wschodniej" - dla osób z rynku nieruchomości, które dokonały czegoś szczególnego w biznesie, oraz "Nagroda Roku za Wybitny Osiągnięcie Niezwiązane z Biznesem" - dla osób, które dokonały czegoś wybitnego poza pracą. W kategorii tej nagradzane mogą być zarówno osoby indywidualne, jak grupy. Każdy z gości otrzyma urządzenie do głosowania elektronicznego i odda głos na zwycięzcę podczas trwania gali. W tym roku z wielką przyjemnością będziemy wspierać "Fundację Mam Marzenie", która spełnia marzenia dzieci z nieuleczalnymi lub zagrażającymi życiu chorobami. Marzeniem może być cokolwiek - na przykład wyjazd do Disneylandu z najbliższymi członkami rodziny, prezent w postaci laptopa lub możliwość spędzenia jednego dnia jako policjant. Podczas gali będziemy sprzedawać bilety o wartości 50 zł, z których każdy będzie oznaczał możliwość wygrania wspaniałych nagród w losowaniu w "koszu szczęścia". Jeżeli każdy przekaże choć 50 zł, wówczas uda nam się zebrać ponad 35 tys. złotych. Jeżeli zrealizujemy ten cel, Eurobuild CEE doda 15 tys. złotych, dzięki czemu osiągniemy łącznie 50 tys. złotych. Będzie też aukcja, która świetnie sprawdziła się w czasie niedawnego Charytatywnego Turnieju Siatkówki nad Wisłą w Warszawie - dlatego mamy nadzieję zebrać o wiele więcej. Na koniec warto wspomnieć, że część rozrywkowa znów będzie na najwyższym poziomie. W ubiegłym roku widownia mogła podziwiać niesamowitą Nataszę Urbańską. W tym roku będziemy gościć wielką polską gwiazdę - Kayah - i jesteśmy przekonani, że uda jej się zatrzymać gości na widowni. I jeszcze palące pytanie: czy prowadząca imprezę Grażyna Torbicka nadal będzie zaprzeczać prawom natury i wyglądać o rok młodziej, a nie rok starzej jak pozostali z nas?! Właśnie tak będzie przebiegła impreza Eurobuild Awards 2011, która na stałe wpisze się w kaledarz rynku nieruchomości. Więcej informacji oraz pełna lista kategorii dostępna jest na stronie www.eurobuildawards.com.

W przypadku pytań, proszę o kontakt pod adresem: richard@eurobuildcee.com.

Kategorie