Dyskretna ekspansja
Powierzchnie handlowe i rozrywkowePod nową nazwą (spółka powstała w 1997 roku jako Central European Land Limited, w 2002 roku zmieniła nazwę na Meinl European Land Limited) oraz pod nowym zarządem deweloper chce dążyć do poprawy wydajności operacyjnej oraz wyników finansowych. - Naszym celem jest osiągnięcie pozycji jednej z największych firm sektora nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W czasie kryzysu koncentrowaliśmy uwagę na obiektach już istniejących, które znajdowały się w naszym portfelu. Jednak sytuacja na rynku poprawia się. Dlatego dziś koncentrujemy się na zakupach. Chcemy być obecni w największych miastach Polski. Interesują nas duże centra handlowe - deklaruje Katarzyna Cyz, prezes zarządu Atrium w Polsce. Przyznaje, że firma nie ma ściśle określonego założenia, jaki udział w portfelu Atrium ma przypadać na Polskę. A ten - przynajmniej dziś - nie jest mały. Według sprawozdania miesięcznego Atrium za styczeń 2011, wartość rynkowa portfela spółki przekraczała 2,2 mld euro. Z tego grunty i projekty w trakcie budowy miały wartość 688 mln euro. Na koniec trzeciego kwartału 2010 roku polski portfel stanowił 40,9 proc. wartości rynkowej firmy. Na kolejnym miejscu znalazła się Rosja - 18,1 proc.
Pełen portfel
Należące do Atrium obiekty znajdują się w Czechach, na Węgrzech, na Łotwie, w Polsce, Rumunii, Rosji, na Słowacji oraz w Turcji. Wyniki finansowe za trzeci kwartał 2010 roku (ostatnie dostępne przed oddaniem tego wydania do druku) wykazały zysk przed opodatkowaniem w wysokości 120,3 mln euro, podczas gdy w 2009 roku spółka ogłosiła 374,5 mln euro strat. Średni odsetek powierzchni wynajętych wynosił 94,7 proc.
Po nabyciu Promenady Atrium kupiło tuż obok działkę o powierzchni 22,5 tys. mkw., wydając na nią kolejne 10,5 mln euro. Grunt zostanie wykorzystany pod rozbudowę centrum, które obecnie ma powierzchnię 53,8 tys. mkw. - Sądzimy, że dodatkowe 20 tys. mkw. zostanie szybko wynajęte. Zamierzamy zaoferować tę powierzchnię luksusowym markom, z jakimi kojarzy się Promenada - mówi Katarzyna Cyz. Atrium posiada w Warszawie 120 tys. mkw. powierzchni handlowej w trzech projektach. Ale firma rozwija się również poza stolicą. W listopadzie 2010 uruchomiła pierwszą fazę (9 tys. mkw.) płockiej Galerii Mosty. Dzięki temu całkowita liczba centrów handlowych należących do Atrium i działających w Polsce wzrosła do 18. Poza tym w planach jest otwarcie centrum handlowego Felicity w Lublinie. Z rynkowych doniesień wynika, że nastąpi to w 2013 roku. Pierwotnie miało zostać oddane pod koniec roku 2008. Podczas kryzysu firma przeanalizowała projekt, który okazał się zbyt duży i ostatecznie liczbę sklepów zmniejszono o połowę - do 150. Nowe centrum Felicity składać się będzie z galerii handlowej o powierzchni 75 tys. mkw., hipermarketu oraz sklepu budowlanego powierzchni 11,2 tys. mkw. Jego wynajmem zajmuje się Cushman & Wakefield.
Pozbyć się tego, co niepotrzebne
Atrium kontynuuje też działania mające na celu racjonalizację swojego portfela. W styczniu spółka poinformowała o sprzedaży 422 mieszkań w Ufa (Rosja), które zostały nabyte przez lokalne władze za około 15 mln euro. W Turcji firma sprzedała działkę w mieście Samsun na Wybrzeżu Morza Czarnego za 18,3 mln euro. Poza tym Atrium podpisało ramową umowę dotyczącą rozliczeń z holenderską spółką Multi Corporation. I tak: pod koniec 2010 roku Multi sprzedało Atrium pakiet 50 proc. udziałów w centrum handlowym Forum Koszalin (54 tys. mkw.). Z drugiej strony, Multi rozwija Turkey Retail Fund. W ramach zawartego porozumienia spółka kupiła od firmy Atrium Forum Trabzon w Turcji, a sprzedała jej swoje udziały mniejszościowe w gruntach niezabudowanych w Sofii (gdzie planowano realizację centrum handlowego Forum Sofia), powstający w Istambule obiekt TEM oraz projekt Balcova Gayrimenkul w tureckim Izmirze. Wszystkie te plany zostały wstrzymane z powodu kryzysu z końca 2008 roku.