Biurowa selekcja naturalna
Pogoda w Warszawie burzliwa, podobnie jak dyskusja, która miała wyłonić 50 budynków biurowych ubiegających się o Nagrodę Najemców. Niestety, nie udało się za pierwszym podejściem – tak dużo mamy w Polsce projektów, którym należy się uwaga. Jeszcze przez kilka dni trwały internetowe spory, co z listy wykreślić, a co pozostawić. Ich efekt – poniżej
Dużo energii poświęciliśmy na wypracowanie takiego kwestionariusza, który pozwoli nam wybadać poziom zadowolenia biurowych najemców. Na podstawie analizy ich odpowiedzi, firma badawcza Millward Brown określi, w którym biurowcu w Polsce pracuje się najlepiej. Jednak opracowanie pytań to dopiero pierwszy krok. Kolejny też już za nami: wspólnie z analitykami Warsaw Research Forum wybraliśmy te projekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę w naszym badaniu. A było z czego wybierać, bo badacze przedstawili nam wstępnie listę 150 budynków. Dyskutowaliśmy nad każdą pozycją i ostatecznie skróciliśmy listę do 50 biurowców w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu.
Salomonowy wyrok
Dlaczego część projektów została odrzucona przez analityków agencji zrzeszonych w Warsaw Research Forum? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich to wskaźnik pustostanów. Uznaliśmy, że nie będziemy badać takich biurowców, w których przekracza on 25 proc. Pod uwagę nie będą też brane obiekty, które są częścią projektów wielofunkcyjnych. Sporo czasu zajęła dyskusja nad sposobem traktowania parków biurowych, powstających etapami przez kilka lat. Każdy taki przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Zdarzają się parki biurowe, które powstawały mniej więcej w tym samym czasie, mają tego samego właściciela i zarządcę. Można je zatem traktować jak jeden projekt. Są jednak i takie, których poszczególne fazy znacznie się od siebie różnią standardem i czasem powstawania, mają także różnych właścicieli i zarządców. Nie ma więc powodu, by nie potraktować ich jako odrębnych projektów. Co moglibyśmy zrobić, gdyby właśnie taki park biurowy wygrał? Trzeba by podzielić nagrodę między dwóch właścicieli!
Jakie jeszcze budynki nie będą oceniane? Takie, w których najemcą jest sam właściciel lub które mieszczą zbyt mało firm – czasem tylko jedną. Pominięte zostaną także biurowce z „poprzedniej epoki”. To dlatego nie będziemy badać zadowolenia najemców Pałacu Kultury i Nauki, który jest jednym z najstarszych tego typu budynków w kraju. Pałacowi należy się nagroda w osobnej kategorii!
Pracowite wakacje
Już latem Millward Brown razem z Eurobuild Awards przystąpi do najważniejszej części całego przedsięwzięcia, czyli do badania samych najemców. To ogromne wyzwanie, ale podejmujemy je bez obaw! Po to dołożyliśmy tyle starań i pracy – oraz cennego czasu naszych partnerów – by wywiady z przedstawicielami firm wynajmujących powierzchnie biurowe były czystą przyjemnością. A co ważniejsze – kopalnią wiedzy o budynkach. Czekamy więc na rezultaty, które poznają Państwo już w grudniu.
Do badania satysfakcji najemców powierzchni biurowych Eurobuild Awards oraz Millward Brown przystępują już latem. Czasu – wbrew pozorom – wcale nie ma aż tak dużo. Ogłoszenie rezultatów nastąpi dopiero w grudniu, ale wcześniej trzeba będzie opracować wszystkie ankiety. Należy pamiętać, że czeka nas jeszcze badanie najemców powierzchni magazynowych i biurowych. Każde z nich ma inne kryteria, inne wymagania oraz, oczywiście, inne ankiety. Rezultat ostatniej dyskusji – czyli lista projektów, które będą oceniane przez swoich najemców – znajduje się na następnej stronie. ν (EG)