Rośnie Warszawa, Kraków, Łódź... – biurowy urodzaj trwa
Biura i projekty wielofunkcyjneWedług analityków firmy na koniec pierwszej połowy roku całkowite zasoby biurowe w dziewięciu głównych miastach w Polsce osiągnęły poziom prawie 9,3 mln mkw. Od początku roku na warszawskim rynku biurowym ukończonych zostało 16 budynków, z których największy był kompleks Business Garden w strefie Żwirki i Wigury (5 budynków o łącznej powierzchni najmu: 54,8 tys. mkw.). Pozostałe oddane
biurowce to m.in. Ethos (12,1 tys. mkw.) w Śródmieściu, Neopark A (10,6 tys. mkw.) na Mokotowie oraz Eqlibrium (9,9 tys. mkw.) na Woli. Ponad 85 proc. nowej powierzchni zostało dostarczone w Warszawie w strefach poza centrum miasta.
Na rynkach regionalnych oddano w sumie 34 projekty biurowe o łącznej powierzchni około 190 tys. mkw., przy czym zdecydowana większość ukończonych inwestycji to obiekty o powierzchni najmu poniżej 10 tys. mkw. Eksperci Colliersa podkreślają, że rynkiem regionalnym z największym przyrostem nowej podaży był Kraków, gdzie do użytku oddano 12 budynków biurowych. Największy z nich to Astris (13 tys. mkw.), pierwszy biurowiec Zabłocie Business Park A (10,9 tys. mkw.) oraz kolejny budynek kompleksu Bonarka for Business G (10 tys. mkw.). Ponad 10 tys. mkw. biuro oddano natomiast w ramach trzech projektów w Lublinie, gdzie ostatni taki wzrost podaży zarejestrowano w 2014 roku.
Ruch na budowach
Duża jest też aktywność deweloperska, która będzie skutkować oddaniem nowych biurowców w kolejnych kwartałach. Z wyliczeń Colliersa wynika, że ponad 40 proc. powstającej powierzchni biurowej powstaje w stolicy. W miastach regionalnych nadal najwięcej projektów buduje się w Krakowie (290 tys. mkw.), Wrocławiu (260 tys. mkw.) i Łodzi (150 tys. mkw.). – Obecnie w budowie znajduje się rekordowa powierzchnia nowych biur – 1,7 mln mkw. W samej Warszawie w trakcie realizacji jest ponad 720 tys. mkw. Sytuacja na rynku sprzyja najemcom. Deweloperzy oferują coraz ciekawsze projekty biurowe oraz duże pakiety zachęt. Obserwujemy również rosnącą liczbę modernizacji starszych obiektów – mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.
Apetyt najemców nie słabnie
Łączna wielkość transakcji najmu zawartych w pierwszej połowie roku osiągnęła 723 tys. mkw., co stanowi wzrost o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Rekord w tym względzie zanotowała Warszawa, w której łącza ilość wynajętej powierzchni biurowej wyniosła 391,4 tys. mkw. – jest to najlepszy półroczny wyniki w historii rynku – podają analitycy Colliersa.
Najwięcej umów w stolicy (prawie 30 proc. całkowitego popytu) zostało podpisanych w Centrum (115,4 tys. mkw.). Na rynkach regionalnych popyt brutto ukształtował się natomiast na poziomie 331,4 tys. mkw. To o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej umów zostało zawartych w Krakowie (30 proc.) i we Wrocławiu (28 proc. popytu brutto).
Popyt ze strony najemców sprawił, że pomimo dużej podaży nowych biur wskaźnik pustostanów nie zmienił się znacząco. Dla całej Polski odnotował niewielki spadek – do poziomu 11,9 proc. wobec 12,1 proc. na koniec pierwszego kwartału 2017 roku. Poziom pustostanów dla Warszawy spadł o 0,1 p.p. i wyniósł na koniec drugiego kwartału 13,9 proc., co przełożyło się na 715,8 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Na rynkach regionalnych najniższe pustostany odnotowano w Łodzi (6 proc.) oraz Trójmieście (7,8 proc.). Najwięcej pustych biur stoi natomiast w Szczecinie (14,3 proc.), Katowicach (12,7 proc.), Poznaniu (12,2 proc.) i Lublinie (12,3 proc.).
Spory ruch zarówno po stronie podażowej, jak i popytowej nie przekłada się jednak na duże wahania stawek czynszowych. Według Colliersa czynsze bazowe w pierwszej połowie roku utrzymywały się na niezmienionym poziomie. W Warszawie stawki za powierzchnię biurową wynosiły od 12 do 22 euro za 1 mkw. miesięcznie, natomiast w miastach regionalnych od 10 do 16,5 za 1 mkw. miesięcznie.
opr. TSG
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...