Pięć placów Centralnych
Architektura i urbanistyka– Konkurs na koncepcję placu Centralnego po raz pierwszy odbywa się w nowej formule – dziś nie ogłosimy jednego zwycięzcy. W kolejnym etapie wybrane przez sąd konkursowy prace będą przedmiotem konsultacji społecznych. Chcemy wspólnie z mieszkańcami zaprojektować przestrzeń ponadczasową, z której będziemy korzystali przez najbliższe dziesięciolecia, być może stulecia – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Konkurs został ogłoszony 3 lipca tego roku. Jego celem jest wybór najlepszych pod względem programowym, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji przestrzeni publicznej placu Centralnego, który powstanie z części placu Defilad położonej przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. Wpłynęły 42 prace, które ocenił 17-osobowy sąd konkursowy.
– To nie koniec pracy sądu konkursowego. Wybraliśmy pięć projektów, w których dostrzegamy ogromny potencjał, stanowiący ramy do dalszej dyskusji – dodaje Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Sąd konkursowy przyznał pięć równorzędnych nagród:
- Praca nr 02 autorstwa Antoniego Domicza z Opola. Nagroda za minimalistyczne rozwiązanie posadzki z delikatnym akcentem przypominającym przeszłość oraz zastosowanie wody jako przestrzennego elementu scenografii placu.
- Praca nr 12 autorstwa Katarzyny Strzeleckiej-Paciorek, Jerzego Heymera, Jana Heymera i Pawła Paciorka z Warszawy. Nagroda za konstruktywną polemikę z monumentalną kompozycją placu oraz za czytelność kompozycji.
- Praca nr 16 autorstwa Jakuba Figla i Filipa Kurasza z Gdańska. Nagroda za koncepcję placu ze swobodnie rozrzuconymi drzewami, jako formy osłabiającej monumentalizm założenia Pałacu Kultury i Nauki.
- Praca nr 23 autorstwa Marty Dąbrowskiej i Anny Okoń z Wrocławia. Nagroda za propozycję wydzielenia dwóch poziomów placu, reinterpretację roli Pałacu Kultury i Nauki w przestrzeni placu oraz dyskretne nawiązanie do przeszłości.
- Praca nr 38 autorstwa Zygmunta Borawskiego, Srdjan Zlokapa i Martina Marker Larsena z Warszawy i Bazylei (Szwajcaria). Nagroda za niestandardowe rozwiązanie miejskiej przestrzeni publicznej i odniesienie się do przeszłości we współczesnej formie.
Autorom pięciu najlepszych prac przyznano równorzędne nagrody po 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w pierwszym kwartale 2018 roku. Wybór pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne, które potrwają od 6 do 29 listopada.
Konkurs oraz konsultacje powiązane są z trwającym Festiwalem Warszawa w Budowie 9. „Plac Defilad: krok do przodu”. Towarzyszy mu wystawa w Galerii Studio oraz instalacja przestrzenna – tyczki i pawilon, które wyznaczają granice przyszłego placu.
W konsultacjach można wziąć udział m.in. online (tutaj link).
Wyniki konsultacji zostaną ogłoszone w czwartek, 7 grudnia, o godz. 19.00 (bar Studio, Pałac Kultury i Nauki). W następnym etapie odbędą się negocjacje z autorami nagrodzonych projektów, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w pierwszym kwartale 2018 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...