Broadway Malyan jedzie na Młociny
Architektura i urbanistykaAnalizę potencjałów przestrzeni i funkcji wspierali eksperci JLL specjalizujący się w obszarze gastronomii. W konkursie, zorganizowanym przez dewelopera projektu Echo Investment, wzięły udział trzy pracownie. Otwarcie Galerii Młociny ze strefą rozrywki i jedzenia planowane jest na wiosnę 2019 roku.
Do opracowania koncepcji strefy restauracyjnej Echo Investment zaprosiło trzy wiodące studia, które doskonale orientują się w światowych trendach związanych z projektami handlowymi, miejskimi oraz aranżacją przestrzeni publicznych i zielonych. – Tworzymy przestrzeń, która będzie miała naturalną siłę przyciągania, do której będzie chciało się przyjeżdżać i spędzać czas. Galeria Młociny będzie sprzyjać różnego rodzaju interakcjom: spotkaniom w gronie rodzinnym i ze znajomymi, z nowymi smakami i doznaniami kulinarnymi, z kulturą, ciekawymi wydarzeniami, sportem czy aktywnością na świeżym powietrzu. Zwycięski projekt Broadway Malyan wniesie nową jakość do tej przestrzeni i pozytywnie wpłynie na jej postrzeganie. Zaaranżowana przez architektów strefa pomoże w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, które należy do najlepiej skomunikowanych w stolicy i przez które rocznie przewija się ponad 24 miliony pasażerów – mówi Szymon Mińczuk, dyrektor regionalny ds. wynajmu Echo Investment, odpowiedzialny za komercjalizację Galerii Młociny.
Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu spójnej koncepcji architektonicznej przestrzeni strefy restauracyjnej i rozrywkowej, z uwzględnieniem możliwości całorocznego korzystania z zielonego ogrodu położonego na dachu czy organizowania różnego rodzaju wydarzeń. Ważnym elementem zadania były również zaplanowanie zieleni, maksymalne wykorzystanie dostępu do naturalnego światła, opracowanie intuicyjnej i przyjaznej komunikacji oraz zaproponowanie przyszłym najemcom spójnego pomysłu aranżacji witryn.
W konkursie dewelopera wspomagali eksperci JLL z biura w Warszawie i Londynie. Przeanalizowali oni strefę nie tylko pod kątem liczby miejsc siedzących czy typów najemców najbardziej pasujących do konceptu i reprezentujących różne rodzaje gastronomii, ale także w odniesieniu do planowania i zarządzania dodatkowymi wydarzeniami i atrakcjami, które będą się w niej odbywały. Mają być dodatkowym magnesem przyciągającym do Galerii Młociny. – W zmieniającym się świecie nieruchomości trudno o uniwersalne narzędzia. Żyjemy w erze testowania nowych rozwiązań i tworzenia nowych koncepcji. To dotyczy również funkcji gastronomii i rozrywki w obiektach handlowych. Czas najwyższy zastąpić tradycyjne podejście kategorią projektowania doświadczeń i obecności, w oparciu o coraz lepsze rozumienie ludzi, ich nawyków, społeczności w jakich funkcjonują, a także prawdziwych aspiracji i ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu – mówi Ian Hanlon, dyrektor w dziale doradztwa ds. gastronomii w JLL.
– Koncepcja strefy restauracyjnej, jaką zaproponowaliśmy w Galerii Młociny, to projekt miejsca z charakterem, w którym będzie się bywać i do którego warto będzie wracać. Staraliśmy się przenieść pod dach atmosferę posiłku wśród zieleni, na świeżym powietrzu, swobodnego jedzenia na mieście, przytulnych knajpek, sztuki ulicznej czy gotowania na żywo. W koncepcji nawiązujemy też do Bielan – dzielnicy Warszawy kojarzonej z zielenią, miejscem odpoczynku i rozrywki, ale również i Huty Warszawa. Przenikające się przestrzenie, dużo światła, zieleni i powietrza, formy i meble z charakterem grają główne role w każdej ze stref funkcjonalnych. Swobodna i przyjazna atmosfera strefy restauracyjnej będzie płynnie przechodzić w wyjątkowy ogród na dachu z drewnianym tarasem, kameralną sceną, kafejkami, miejscami do odpoczynku i zabawy oraz zielonym parkiem z bujną roślinnością i punktem widokowym. Powstanie miejsce, gdzie przyroda i miasto spotykają się w harmonii – komentuje Robert Kamiński z Broadway Malyan.
Projekt stawia na przykład na wyjątkowe doświadczenia: spotkania z przyjaciółmi i wspólne posiłki, ale kilkanaście metrów nad ziemią. W restauracji ze stolikami w oryginalnych, wiszących tuż pod dachem, drewnianych kapsułach, kształtem nawiązujących do architektury obiektu. W taki sposób została pomyślana centralna część konceptu restauracyjno-rozrywkowego Galerii Młociny. Inna strefa została zaaranżowana w stylu uliczki z jedzeniem ulicznym: stonowana atmosfera, kameralne i przyjazne oświetlenie, a dookoła zieleń. – Projektanci nie zapomnieli o pracownikach biur, którzy swobodnie będą mogli odwiedzać strefę w trakcie pracy, na spotkania biznesowe, jak i po pracy – podkreśla Szymon Mińczuk. W centralnej części projektanci Broadway Malyan stworzyli wielofunkcyjną, łatwą do przearanżowania przestrzeń ulicy gastronomicznej z food truckami, placykiem na którym znajdzie się miejsce do wydarzeń kulinarnych, lokalizacji koncepcji pop-up czy też amatorskich występów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, regularna oferta gastronomiczna Galerii Młociny przez cały rok będzie uzupełniana autorskimi wydarzeniami, jak gotowanie na żywo, pokazy, degustacje, promocje nowych produktów czy spotkania z rozpoznawalnymi kucharzami.
Dechy na Bielanach to natomiast miejsce usytuowane na dachu centrum. Znajdzie się tam ogród i taras. W zwycięskiej koncepcji ogród zyskał bardzo czytelny, liniowy układ. Wzdłuż głównej ścieżki spacerowej, która organizuje ruch w tej strefie i płynnie przechodzi do wnętrza prowadząc odwiedzających przez ulicę gastronomiczną. Wzdłuż ścieżki zaplanowano liczne atrakcje – place i skwery do zabaw, ogrody warzywne, miejsca na pikniki i ukryte pośród zieleni kawiarnie. Ciekawym elementem inwestycji jest planowany punkt widokowy, z którego można będzie podziwiać zieloną okolicę Bielan.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...