Szklarnie stoją u ministra
Architektura i urbanistykaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatruje odwołanie od ostatniej decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków, który uchylił wcześniejszą swoją decyzję i odmówił pozwolenia na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie zespołu szklarni dawnych zakładów ogrodniczych „Firmy C. Urlich” na podstawie projektu z 2015 roku.
– Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją z dnia 25 czerwca 2015 roku pozwolił na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich w zespole szklarni dawnych zakładów ogrodniczych Firmy C. Urlich przy ul. Górczewskiej 124, nieopodal Wola Parku na podstawie projektu budowlanego z 2015 roku. Następnie postępowanie zostało wznowione w dniu 10 czerwca 2017 roku, ze względu na inny stan techniczny zabytku, niż wskazany w projekcie budowlanym. W wyniku przeprowadzonego postępowania Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją z dnia 7 sierpnia 2017 roku uchylił wcześniejszą decyzję i odmówił pozwolenia na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich, na podstawie projektu z 2015 roku – tłumaczy redakcji "Eurobuild CEE" Beata Madany, naczelnik wydziału w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, Urząd M.st. Warszawy, Wydział Opinii Konserwatorskich.
– Akta sprawy dotyczącej szklarni Urlichów przy ul. Górczewskiej 124, zostały przekazane 18 października 2017 roku wraz z odwołaniem od decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformowała nas Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy konserwatora zabytków, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.
W planach Wola Parku była rewitalizacja zabytkowych szklarni, które znajdują się naprzeciwko centrum handlowego, i stworzenie tam obiektu o funkcji społecznej, edukacyjno-rozrywkowej oraz gastronomicznej. Obiekty miały być gotowe wiosną 2018 roku. Jak podkreśla inwestor, decyzja o renowacji szklarni zapadła także ze względu na potrzebę remontu opuszczonych budynków. Miały tam powstać m.in. kawiarnie, restauracje oraz miejsce spotkań sąsiedzkich. W planach była integracja całego terenu położonego pomiędzy ulicą Górczewską oraz budynkiem centrum handlowego poprzez nadanie jednolitej stylistyki oraz wprowadzenie jak największej ilości zieleni. Inwestycja zakłada również rewitalizację terenów zewnętrznych tj. od placu z fontanną aż do ulicy Górczewskiej. Zmodernizowana miała zostać też Willa Ulricha, w której w 2017 roku miała otworzyć się restauracja.
Centrum handlowe Wola Park należy do spółki Ikea Centres, części grupy Ikea. Zarządcą jest Ikea Centres Poland. Wola Park powstała przy dawnych Ogrodach Ulrychów, czyli firmy ogrodniczej rodziny Ulrichów. Ulrichowie specjalizowali się m.in. w hodowli kwiatów, a w roku 1876 Krystian Ulrich założył na terenie obecnej Woli (niegdyś wsi Górce) gospodarstwo ogrodnicze, ze szklarniami, szkółkami roślin i okazałym parkiem. Hodowano tam także owoce egzotyczne. W 2002 roku rozpoczęła się tutaj budowa centrum handlowego Wola Park, a rok później odrestaurowano zabytkowe miejsca znajdujące się na terenie centrum.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...