Cesarz byłby zadowolony
Architektura i urbanistykaKonkurs został ogłoszony w maju 2017 roku. Drugie i trzecie miejsce trafiły odpowiednio do MVRDV (Holandia) i studio Paola Vigano (Włochy). – Zespół Henning Larsen dokonał bardzo starannej analizy terenu – zarówno na skalę miejską, jak i w istotnych szczegółach – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu. Inwestorem stojącym za projektem jest Edonia – spółka utworzona wspólnie przez dwóch belgijskich deweloperów Revive i Alides. Jest to spółka celowa, która od wiosny 2017 roku jest właścicielem terenów tzw. Stoczni Cesarskiej na obszarze Młodego Miasta w Gdańsku, czyli najstarszej części terenów postoczniowych.
Henning Larsen jest pracownią architektoniczną specjalizującą się w zrównoważonych projektach urbanistycznych, z silnym naciskiem na tworzenie przestrzeni publicznych i miejsc dla lokalnych społeczności. Projekt Henning Larsen, który powstał we współpracy z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska, przekonał jury konkursowe bardzo starannym i szczegółowym podejściem – zarówno na poziomie poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i innych elementów historycznych.
Zwycięski projekt uzyskał również rekomendację komisji ds. jakości, która stanowiła ciało doradcze dla jury konkursu. W jej skład weszli urbaniści i architekci (m.in.: Towarzystwo Urbanistów Polskich) oraz przedstawiciele organizacji społecznej, dbającej o ład urbanistyczny Gdańska (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej). Jury natomiast składało się z przedstawicieli inwestora.
– Nie była to łatwa decyzja, ponieważ końcowe projekty prezentowały bardzo wysoki poziom. Każdy z nich reprezentował nieco inne podejście projektowe, a we wszystkich z nich możliwe było zidentyfikowanie różnych pozytywów. W tym przypadku nasza rekomendacja została udzielona tej, która oferowała najbardziej żywe i różnorodne środowisko miejskie – mówi Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, przewodniczący komisji ds. jakości.
W ramach proponowanego projektu powstanie około 3,5 tys. mieszkań, przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele i instytucje kulturalne. – Różnorodność budynków w połączeniu z dobrze zbilansowaną mieszanką funkcjonalną wzbogaci miejski charakter dzielnicy i jednocześnie wpłynie pozytywnie na możliwość ich komercjalizacji – mówi Maximilian Mendel z firmy Reas, jeden z członków Komisji ds. Jakości. Proponuje się takie rozwiązania, jak targ żywności i, być może, muzeum sztuki współczesnej oraz nadbrzeżną promenadę. Dzięki połączeniu tych trzech elementów z charakterystycznymi miejscami publicznymi zmieni się Stocznia Cesarska w miejsce spotkań.
– Doceniamy perspektywę użytkownika, którą przyjął zespół Henning Larsen, optymalizując koncepcję widoków na rzekę, poprawiając mikroklimat i proponując sieć elastycznie dostosowujących się do charakteru miejsca przestrzeni publicznych – mówi Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, jeden członków komisji ds. jakości. – Ważne było dla nas zachowanie unikalnych walorów historycznych Stoczni Cesarskiej przy jednoczesnym stworzeniu nowego i silnego połączenia z centrum Gdańska, które również zwiększy integrację społeczną. Dla nas rewitalizacja miast polega na tworzeniu długoterminowej wartości dla danego obszaru – ekologicznie, społecznie i finansowo. Cieszymy się na wprowadzenie Stoczni Cesarskiej w nową erę – mówi Jacob Kurek, partner Henninga Larsena.
Firmę Revive założyli wspólnie w 2009 roku Nicolas Bearelle i Piet Colruyt. Jej celem od początku działalności była aktywizacja opuszczonych terenów. Revive specjalizuje się w rewitalizacjach przestrzeni miejskich bez konieczności redukowania terenów zielonych. Revive prowadzi obecnie projekty rewitalizacji obszarów miejskich w największych miastach Belgii, takich jak Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Brugia i Mechelen. Obecnie w budowie jest dawny obszar portu w Gandawie, który Revive przekształca w dzielnicę korzystającą w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii w oparciu o pętle zamykające. Revive posiada certyfikat B-Corporation, który jest międzynarodowym znakiem zrównoważonych spółek, które przyczyniają się do tworzenia społecznej i środowiskowej wartości dodanej.
Rewitalizacja terenu Stoczni Cesarskiej to projekt obejmujący obszar 16 ha w centrum Młodego Miasta w Gdańsku. Projekt zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, obiektów o różnorodnym przeznaczeniu.
Ulica Narzędziowców
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...