Wieża w stylu eko
Architektura i urbanistykaW materiałach otrzymanych od architektów czytamy, że Eco Warsaw Tower została zaprojektowana jako budynek zrównoważony, ekologiczny, gdzie głównym punktem odniesienia w procesie projektowym był człowiek i jego coraz większa potrzeba kontaktu z naturą, zdrowego stylu życia i harmonii, którą chciałby odnaleźć w nowoczesnym mieście.
Według założeń architektów północna fasada budynku, narażona na hałas miejski, ma być akustyczną szklaną barierą zapewniającą dobre doświetlenie wnętrz oraz otwarcie widokowe na panoramę Warszawy. W pełni przeszklone balkony mają tłumić hałas, dzięki czemu mają zapewnić komfortowe użytkowanie wnętrz mieszkalnych przyległych bezpośrednio do ruchliwej ulicy. Architekci postanowili też zlokalizować z tej strony przeszklone windy z widokiem Most Poniatowskiego oraz Stadion Narodowy. Na dwóch pierwszych kondygnacjach zaprojektowano fronty komercyjne otwarte na ulicę, kondygnacja trzecia ma być przeznaczona na przestrzeń biurową zlokalizowaną na poziomie sąsiadującego mostu, dopiero na kondygnacjach wyższych zaplanowano apartamenty.
Fasada południowa z kolei ma przylegać do zielonego skweru. Zaplanowano na niej zastosowanie naturalnych materiałów, jak np. drewno, a wertykalne ogrody – ściany zielone oraz balkony z wbudowanymi donicami mają być wyposażone w systemy nawadniające. Przestrzeń biurowa trzeciej kondygnacji ma otwierać się z tej strony na zielony taras miejski dostępny dla pracowników.
Na dachu Eco Warsaw Tower powstać ma natomiast dwupoziomowy ogród dostępny dla mieszkańców najwyższych apartamentów. Ogród zadaszony ma być ażurową strukturą pozyskującą energie słoneczną, która jednocześnie ma filtrować wpadające tam światło.
Koncepcję budynku przygotowano dla działki o powierzchni 1060 mkw. Powierzchnia użytkowa mieszkań ma wynieść 2237 mkw., biur – 285 mkw., a przestrzeń handlowo-usługowa została obliczona na 1,23 tys. mkw. W sumie powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść ponad 5,8 tys. mkw.
Krakowskie biuro architektoniczne nie podaje czy koncepcja eko-wieży została przygotowana na zlecenie konkretnego inwestora. Z ustaleń "Eurobuild CEE" wynika, że dla działek, na których zlokalizowano projekt w styczniu tego roku warszawski ratusz wydał decyzję o warunkach zabudowy. Wnioskodawcą była spółka GJ Inwestycje z siedzibą w Bratuszynie (powiat turecki, wielkopolskie). Decyzja dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną o wysokości maksymalnej 34 metrów. Decyzja nie jest jednak ostateczna, a sprawa została przekazana do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w celu przeprowadzenia postępowania odwoławczego.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...