Jednostka mieszkalna w Krakowie
Architektura i urbanistykaW ramach pierwszego etapu konkursu architektonicznego „Dormitorium. Studencka Jednostka Mieszkalna”, organizowanego przez Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we współpracy z Golub GetHouse – inwestorem akademika Livinn Kraków – wybrano trzy projekty, które zostaną zrealizowane w Krakowie.
Zdobywcami pierwszej nagrody w konkursie, polegającym na zaprojektowaniu jednostki mieszkalnej dla osoby niepełnosprawnej, zostali Tomasz Jałocha z Polski, pochodząca z Ukrainy Yevheniia Krepsheva oraz Maria Barranco Fernandez z Hiszpanii. Zwycięzcy otrzymali możliwość zrealizowania swojego projektu w akademiku Livinn Kraków przy ul. Romanowicza 4, powstającym w ramach rewitalizacji i modernizacji budynku po dawnych zakładach Telpod w Krakowie.
Projekt „Dormitorium. Studencka Jednostka Mieszkalna”, skierowany do studentów architektury i architektury wnętrz Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego składa się z trzech odsłon. Pierwsza z nich, właśnie zakończona, polegała na zaprojektowaniu jednostki mieszkalnej dla osoby niepełnosprawnej. W drugim etapie studenci zmierzą się z wizją wymarzonej jednostki mieszkalnej, a trzeci dotyczyć będzie koncepcji udogodnień i dodatkowych funkcji w częściach wspólnych akademika, z których będą korzystali wszyscy studenci.
– Uczestnicy konkursu doskonale odczytali „ducha” nowoczesnego akademika Livinn Kraków, w którym chcemy stworzyć przestrzenie sprzyjające rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz integrowaniu społeczności. Będzie to miejsce bardzo przyjazne, dostępne, w którym nie będą istniały bariery – stąd tematyka naszego konkursu nie była przypadkowa. Livinn Kraków będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poprzez zastosowane rozwiązania umożliwimy im komfortowy dostęp do wszystkich udogodnień i funkcjonalności budynku – mówi Jakub Bartos, dyrektor ds. najmu w Golub GetHouse.
Livinn Kraków jest realizowany przez Golub GetHouse we współpracy z amerykańską firmą CA Ventures International posiadającą ogromne oświadczenie w realizacji domów studenckich w Ameryce Północnej i Południowej. Więcej o samym akademiku pisaliśmy wcześniej.
W akademiku znajdzie się 713 łóżek dostępnych w jednostkach mieszkalnych o różnej konfiguracji – od jednego do czterech pokoi. Każda z 290 jednostek mieszkalnych będzie posiadała pokój dzienny z przestrzenią do nauki, sypialnię, kuchnię oraz łazienkę. Jednostki będą w pełni umeblowane.
Livinn Kraków zaoferuje studentom bardzo szeroką ofertę udogodnień. Otrzymają oni nieograniczony dostęp do specjalnie zaaranżowanych przestrzeni do nauki indywidualnej i grupowej, stref gier i rozrywki, sali kinowej i kuchni, umożliwiającej wspólne gotowanie. Na parterze akademika znajdą się przestrzenie dla gości odwiedzających studentów oraz ogólnodostępny zewnętrzny taras. Dodatkowo w budynku zostaną zaaranżowane: siłownia, rowerownia oraz pralnia, do których wyłączny dostęp będą mieli mieszkańcy Livinn Kraków. W budynku będzie znajdował się także wewnętrzny ogród ze strefą relaksu, w której unikalny klimat oraz zacienioną przestrzeń stworzą wysokie, naturalne drzewa. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo mieszkańców. Cały obiekt będzie nadzorowany telewizją CCTV oraz przez czynną 24 godziny na dobę recepcję oraz ochronę.
Oprócz udogodnień przeznaczonych wyłącznie dla studentów, w Livinn Kraków znajdą się także ogólnodostępne przestrzenie – sklep, drogeria, restauracja i kawiarnia na parterze oraz taras.
Za projekt przebudowy budynku Telpodu odpowiada krakowska pracownia architektoniczna IMB Asymetria, a generalnym wykonawcą inwestycji jest Unibep. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na lato 2019 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...