Co w Polu piszczy
Architektura i urbanistykaWizualizacje projektu znajdą Państwo w linku. Zbiornik wodny będzie naturalizowany, przekształcony w całoroczny. Jego kształt i nabrzeża zostały zmodyfikowane, aby w bardziej naturalny sposób wpisywać się w kontekst istniejącego otoczenia, obejmie także sąsiedztwo pawilonu wody. W sezonie zimowym przy utrzymujących się temperaturach ujemnych staw może funkcjonować jako lodowisko. Do zasilenia zbiorników wodnych będzie w jak największym stopniu wykorzystywana woda deszczowa i woda spływająca z dachów budynków. Elementami systemu wodnego będą: główny zbiornik wodny; kanały i „Archiwum Wodne” przy Bibliotece Narodowej wykorzystujące wody opadowe z terenów sąsiednich i z dachów budynków, z oczyszczaniem przez filtry mineralno-roślinne (kanały przy dużych opadach zasilać będą główny staw); ogrody deszczowe i niecki infiltracyjne.
Elementami wzbogacającymi aktywności społeczne parku będą wolnostojące pawilony z przyległymi ogródkami oraz tarasami na dachach. Każdy z pawilonów będzie inspirowany i oferować doświadczanie jednego z żywiołów: powietrze, wody, ziemi i ognia. Dwa pierwsze zostały opracowane w pracy konkursowej.
Pawilon powietrza w zimowe dni, gdy zanieczyszczenie może być uciążliwe, będzie oferował gościom czyste powietrze dzięki zainstalowanym oczyszczaczom. Możliwe też będzie zamówienie "drinka tlenowego". Działać będzie wypożyczalnia sprzętu dla aktywności związanych z powietrzem: badminton, frisbee, latawce itp., z których korzystać będzie można na pobliskiej polanie studentów. Nad budynkiem unosić się będą trzy sferyczne balony unoszące się nad budynkiem. Balony, widoczne z odległości, staną się smogometrem informującym mieszkańców o stanie czystości powietrza. Ich wysokość i kolor będą odzwierciedlać aktualną jakość powietrza w trzech głównych mierzonych parametrach. Pawilon, położony na wyspie jeziora będzie wyposażony w dach-kielich wypełniony wodą, służący do zbierania wody deszczowej. Jej nadmiar będzie oczyszczany, magazynowany w zbiornikach i rozdysponowywany według potrzeb – użytkowych (sanitarnych, nawadniania roślin w sąsiedztwie) i atrakcji. Kielich będzie jednocześnie rodzajem fontanny, woda delikatnie przelewająca się przez jego krawędzie stworzy swoistą deszczową ścianę wydzielającą część tarasu i otoczenia. Pawilonowi będzie towarzyszyła wieża wodospadowa, rzeźbiarska forma z której szczytu będzie lała się woda. W wieży i w otoczeniu zlokalizowane będą dysze mgłowe dające dodatkową ochłodę w upalne dni. W zimie, w analogiczny sposób wytwarzany będzie lokalnie sztuczny śnieg i niewielka ślizgawka.
Główna promenada łącząca wejście od strony ronda Jazdy Polskiej i wejście od ul. Banacha, będzie rozbudowanym o nowe funkcje kręgosłupem komunikacyjnym i kompozycyjnym parku, spinającym obie jego części. Ciąg ten stanie się promenadą spacerową z siedziskami, zielenią ozdobną o bardziej uporządkowanym i oficjalnym w charakterze. Ruch rowerowy będzie oddzielony od ciągów pieszych.
Drugim głównym elementem służącym poznawaniu parku będzie okrężna aleja o swobodnym, płynnym przebiegu, zamknięta w pętli, pozwalająca na „nieskończone” spacerowanie po parku. Będzie to krajobrazowa droga obiegająca wszystkie atrakcje i obszary aktywności parku. Obok ścieżki dla spacerujących meandruje swobodnie trasa dla rolkarzy i biegaczy w zimie służąca także biegom narciarskim. Przy alei zlokalizowane będą punkty odpoczynku, przebywania, atrakcje sportowe oraz ścieżki prowadzące do traktorów przyrodniczych.
Dwa istniejące domki fińskie (w jednym z nich mieszkał Ryszard Kapuściński) zostaną wyremontowane i uzupełnione o kilka kolejnych odtwarzających fragment układu urbanistycznego historycznej zabudowy – w formie szklanych pawilonów i zadaszenie z przeznaczeniem na funkcje społeczne, warsztatowe itp. Obok domków znajdą miejsce ogrody społeczne.
Na terenie ogródków działkowych przewiduje się wytworzenie przestrzeni publicznej. Obrzeże terenu stanie się społeczną plenerową jadalnią z miejscami piknikowym i targiem śniadaniowym korzystającym z zaplecza „produkcyjnego” ogródków działkowych.
W rejonie Pomnika Lotnika powstanie zespół powiązanych obszarów związanych z lotnictwem: lotniczy plac zabaw i plenerowa ekspozycja lotnicza.
Wzdłuż głównej promenady, w sąsiedztwie urzędu patentowego RP proponowana jest lokalizacja plenerowej ekspozycji polskich wynalazków.
Na nowej linii tramwajowej przy ul. Rostafińskich proponowana jest lokalizacja przystanku „Park”, obsługującego także teren ogródków działkowych. Tramwaje zatrzymywać się będą w „rajskim ogrodzie” tworzonym przez łąkę i krzewy kwiatowe.
Na terenie Skry wzdłuż granicy z parkiem proponowana jest lokalizacja skwer sportów miejskich z torem rolkowym oraz naturalnych stawów kąpielowych (stawy z filtrem bagiennym).
Na całości obszaru parku zakłada się wprowadzanie zasad gospodarki cyrkularnej – stosowanie materiałów z recyklingu, nietoksycznych, biodegradowalnych, wykorzystanie kompostu, siana z pokosów, gałęzi, pni etc. pozyskanych w procesach pielęgnacji czy prześwietlania drzewostanu.
Na obszarach zieleni użytkowej wprowadzone będą zasady permakultury (systemów upraw bazujących na wartościach naturalnych ekosystemów) oraz tzw. food forest (leśnych ogrodów). Na rabatach i ozdobnych klombach dominować mają przystosowane do warunków miejskich byliny, szczególnie te miododajne. Istotną funkcję ekologiczną, a zarazem ozdobną, będą miały strefy łąk i rzadko koszonych trawiastych muraw.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...