Ledowa wizytówka od 3D Projekt Architektury
Architektura i urbanistykaGłównym założeniem projektu było stworzenie reprezentacyjnego budynku, który będzie odzwierciedleniem wizerunku firmy TME i jednocześnie będzie zwracał uwagę osób wjeżdżających do miasta. Dlatego już na wczesnym etapie procesu projektowania architekci posługiwali się nie tylko modelem statycznym budynku, ale także wykorzystywali animacje komputerowe.
– Zdecydowaliśmy się na zwartą bryłę pozbawioną narożników – rzut budynku wpisujący się w kształt prostokąta został silnie zaokrąglony na krawędziach. Zamiast klasycznej, wielopłaszczyznowej bryły z kilkoma elewacjami uzyskaliśmy fasadę budynku, która tworzy jedną nieprzerwaną wstęgę otaczającą całą bryłę. Stanowi ona tło dla pionowych żaluzji usytuowanych prostopadle do elewacji. Zróżnicowanie koloru po dwóch stronach każdej żaluzji, powielone przez lustrzaną fasadę, zapewniło płynną zmianę koloru budynku, podczas podróżowania wzdłuż niego – mówi architekt Mariusz Wojtczak. – Nieregularne rozmiary pionowych żaluzji elewacyjnych, zwanych przez nas „żyletkami”, zdefiniowane przez „płynące po fasadzie” paraboliczne krzywe, wymagały niecodziennego zaangażowania projektowego. Każda z nich ma inną długość, każda zaczyna się na innej wysokości budynku. Poddaliśmy je więc szczegółowym symulacjom pod kątem odporności na wiatr i wykluczenia możliwości generowania przez nie niepożądanych dźwięków. Końcowy efekt spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne i zapewnia złudzenie animacji podróżującym, którzy wjeżdżają do Łodzi – dodaje architekt Izabela Markowska.
W nocy krawędzie „żyletek” rozświetlają się tworząc wirtualny ekran, na którym możliwe jest wyświetlanie dowolnych animacji. Taki efekt udało się uzyskać dzięki zastosowaniu 13 tys. zmieniających kolor, programowalnych punktów świetlnych w technologii RGB LED. Uzyskana w ten sposób multimedialna fasada stanowi narzędzie komunikacji z otoczeniem. Firma TME może na bieżąco nawiązywać do najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie, jak np. obchodzone ostatnio 100 lat niepodległości.
Szczególny nacisk położono również na iluminację i projekt strefy wejściowej budynku. Wchodzących wita czterokondygnacyjny hol główny zaprojektowany jako przestrzeń połączona widokowo ze wszystkimi kondygnacjami budynku. Uzyskano w ten sposób atrium wewnętrzne – węzeł komunikacyjny, którego sercem jest szybkobieżna winda panoramiczna. W górze, nad holem poprzez ogromny świetlik dachowy widać logo inwestora.
Całość przeszkleń zewnętrznych wykonana została ze szkła wysokoselektywnego, ograniczającego przenikanie promieniowania podczerwonego i hałasu do wnętrza obiektu. – Pamiętając o tym, że wydatki związane z klimatyzacją obiektów budowlanych wielokrotnie przewyższają nakłady na ich ogrzewanie, wbrew obowiązującym trendom transparentności przeszkleń, zdecydowaliśmy się na zastosowanie fasady o wysokim współczynniku odbicia. Pozwoliło to zminimalizować różnice wizualne pomiędzy przeziernymi i nieprzeziernymi elementami fasady. Taki zabieg dał nam z kolei swobodę w kształtowaniu wnętrza budynku. Na kondygnacjach nadziemnych wprowadziliśmy ściany podokienne, które znakomicie ograniczyły zjawisko przegrzewania budynku w lecie i nadmiernego wychładzania zimą – wyjaśnia Mariusz Wojtczak.
Budynek wyposażono w zintegrowane systemy wentylacji mechanicznej i rekuperacji, klimatyzację kontrolującą parametry powietrza, nowoczesne oświetlenie LED umożliwiające tworzenie scen świetlnych, dwie szybkobieżne elektryczne windy, system kontroli dostępu, nowoczesny system zarządzania salami konferencyjnymi oraz ponadstandardowo zastosowany nowoczesny system tryskaczy mgłowych. Wszystkie te systemy są zarządzane automatycznie przez system BMS.
Nowy budynek TME zapewnia miejsca pracy dla około 450 pracowników w systemie open space. Szczególny nacisk położono na zapewnienie komfortu akustycznego biura, dlatego zastosowano sufity i wykładziny o podwyższonych parametrach dźwiękochłonnych i izolacyjnych. Pomiędzy biurkami umieszczono natomiast tapicerowane ekrany akustyczne, a także wydzielono strefy, w których pracownicy mogą swobodnie rozmawiać przez telefon. – Oprócz pomieszczeń spełniających standardy ergonomii, nowa siedziba TME dysponuje pokojami relaksu, a także dwoma tarasami. Zadbaliśmy również o kontrolowaną obecność roślin w biurach – w znakomity sposób poprawiają one parametry powietrza, a także wpływają na komfort, minimalizując skutki zmęczenia i długotrwałej pracy przed monitorem – wyjaśnia Izabela Markowska.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...