Wschód lepiej skomunikowany
InfrastrukturaWojewództwo podkarpackie
W Rzeszowie i jego okolicy trwa budowa i przebudowa prawie 23 km dróg. Do użytku oddano sześć odcinków dróg o łącznej długości 16,7 km. Budowaniu zrównoważonej mobilności miejskiej sprzyjać będzie oddanie do użytku ponad 6,5 km nowych dróg dla rowerów oraz parkingi typu Bike&Ride łącznie na 60 miejsc postojowych.
Województwo lubelskie
W Lublinie i jego bliskim otoczeniu jest budowanych i przebudowywanych ponad 28 km dróg. Kierowcy mogą już podróżować nowymi trzema odcinkami dróg o łącznej długości 5,9 km. Lublin realizuje cztery inwestycje transportu miejskiego, w ramach których rozbudowana zostanie sieć trolejbusowa, zaś komunikacja autobusowa zyska priorytet w postaci dodatkowych 15 km buspasów. Infrastruktura rowerowa wzbogaci się o kolejnych 15 km dróg rowerowych w mieście oraz trzy parkingi B&R na 120 miejsc postojowych. Powstanie także parking P&R z 54 miejscami postojowymi.
Województwo podlaskie
W Białymstoku i jego obszarze funkcjonalnym są budowane i przebudowywane ponad 53 km dróg. Powstały trzy odcinki dróg o łącznej długości 20,5 km. Białostockie inwestycje transportu miejskiego wpisują się w konsekwentnie realizowaną od 2004 r. koncepcję utworzenia Korytarzy Autobusu Wysokiej Jakości (KAWJ), mającą na celu utworzenie szybkich połączeń autobusowych między dzielnicami peryferyjnym i centrum Białegostoku. W tym celu w centrum miasta powstanie kolejnych ponad 11 km buspasów, zapewniających priorytet komunikacji miejskiej. Zadania infrastrukturalne uzupełnione zostaną o zakup nowoczesnego taboru autobusowego (60 szt.), planowany jest zakup pojazdów hybrydowych (6 szt.). Aglomeracyjna infrastruktura rowerowa (system obejmuje swym zasięgiem nie tylko sam Białystok, ale również sąsiednie gminy i jest integralną częścią systemu komunikacji publicznej) wzbogaci się o ponad 13 km dróg rowerowych. Powstanie również parking P&R na 100 miejsc postojowych. Ponadto pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanego sytemu biletu elektronicznego, zostaną także wdrożone aplikacje zwiększające dostępność komunikacji miejskiej dla osób z ograniczoną mobilnością.
Województwo świętokrzyskie
W Kielcach i jego okolicy zostanie wybudowanych i przebudowanych prawie 40 km dróg. Do użytku oddano 4 odcinki dróg o łącznej długości 17,5 km. Główną kielecką inwestycją w zakresie transportu miejskiego transportu będzie Budowa Centrum Komunikacyjnego wraz z Systemem Informacji dla Pasażerów. Ponadto wdrożony zostanie inteligentny system transportowy wraz z budową niezbędnej infrastruktury, który skróci czas podróży komunikacją miejską. Przebudowane/rozbudowane zostaną wybrane odcinki ulic miejskich w celu dostosowania do potrzeb komunikacji miejskiej. Zakupionych zostało 25 szt. taboru o napędzie hybrydowym m.in. do obsługi komunikacją obszarów miasta dotąd nią nieobsługiwanych. Powstaną nowe pętle autobusowe, gdzie nastąpi integracja transportu zbiorowego, ruchu rowerowego i pieszego, czyli rozwój tzw. tzw. łańcuchów ekomobilności.
Województwo warmińsko-mazurskie
W Olsztynie i jego obszarze funkcjonalnym zostanie wybudowanych i przebudowanych prawie 8 km dróg. Do użytku oddano jeden odcinek o długości około 3 km. Główną olsztyńską inwestycją w zakresie transportu miejskiego będzie budowa drugiej linii tramwajowej łączącej południowe osiedla z centrum. Ponadto do rozbudowy łańcuchów ekomobilności w mieście przyczynią się planowane do zrealizowania zadania takie jak: budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu PKP/PKS, wyznaczenie dodatkowych buspasów o długości prawie 5,5 km, jak również inwestycje w miejską infrastrukturę rowerową – wzbogacenie sieci dróg rowerowych o kolejne ponad 11 km oraz oddanie do użytku parkingu typu B&R z 32 miejscami postojowymi.
Inwestorzy poszukują bezpiecznych projektów
Inwestorzy poszukują bezpiecznych projektów
LBC Invest
Wysokie koszty finansowania inwestycji oraz inflacja, która negatywnie wpływa na koszty budowy i rentowność projektów przyniosła spadek aktywności inwestycyjnej niemal we wszystkic ...
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Cushman & Wakefield
Globalny rynek nieruchomości, jeden z głównych emitentów gazów cieplarniach, powinien w ciągu niespełna trzech dekad stać się zeroemisyjny. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie n ...
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
HRE Investments
Wyczerpująca się oferta w biurach sprzedaży zmusiła deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W sierpniu było ich ponad dwa razy więcej niż rok temu. Odbudowa oferty mieszkań ...