Jak wieże po deszczu
Architektura i urbanistykaW perspektywie kilku najbliższych lat oddanych zostanie kilkanaście budynków wysokościowych, z których większość ulokowana jest na tzw. bliskiej Woli. – Znikoma podaż gruntów w centralnych obszarach Warszawy sprawia, że deweloperzy, którzy dysponują ziemią w najatrakcyjniejszych rejonach miasta, decydują się na realizację bardzo złożonych projektów, w których powstają niezwykle trudne konstrukcyjnie obiekty wysokościowe. Takie budynki skupiają uwagę zarówno inwestorów, jak i firm poszukujących powierzchni biurowych do wynajęcia. Ich lokalizacja oraz widowiskowa architektura przekłada się na szybką komercjalizację i gwarantuje stabilny zysk na dobrym poziomie. Stąd duże zainteresowanie inwestorów, o czym mogą świadczyć transakcje zawierane nierzadko tuż po zakończeniu budowy, jakie mogliśmy obserwować m.in. w przypadku Q22, Spark C czy Browarów Warszawskich – wymienia Bartłomiej Zagrodnik, partner zarządzający w Walter Herz.
Jak wynika z danych Walter Herza, w centralnym obszarze Warszawy skoncentrowanych jest większość realizowanych aktualnie dużych projektów, które w najbliższych latach dostarczą trzy czwarte nowej podaży w segmencie biurowym.
Jesienią tego roku w pobliżu ronda Daszyńskiego do użytkowania oddana zostanie 130-metrowa Mennica Legacy Tower, realizowana przez firmy Golub GetHouse i Mennica Polska. W 2020 roku w panoramę Warszawy wpisze się też Skyliner firmy Karimpol o wysokości 195 m, który dostarczy łącznie prawie 44 tys. mkw. powierzchni najmu. Na sąsiedniej działce rośnie natomiast kompleks The Warsaw Hub, który będzie miał bezpośrednie połączenie ze stacją metra rondo Daszyńskiego. Zakończenie prac budowlanych nad jego realizacją firma Ghelamco zapowiada na przełom 2019 i 2020 roku. – Ten najbardziej zaawansowany technologicznie i największy projekt w historii firmy Ghelamco przyniesie Warszawie 113 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni – podkreślają specjaliści z Walter Herza.
W pierwszym kwartale 2021 roku na mapie Warszawy pojawi się również wieżowiec realizowany w ramach projektu Generation Park. Jesienią 2018 roku Skanska rozpoczęła budowę trzeciego, najwyższego, 38-piętrowego budynku w tej inwestycji. Na początek 2021 roku także firma Ghelamco zapowiedziała ukończenie Warsaw Unit, swojego trzeciego projektu, który prowadzi przy rondzie Daszyńskiego. Wieża mierzyć będzie 180 m, a wraz z urządzeniami technicznymi 202 metry. Ulokowany pod adresem rondo Daszyńskiego 1 biurowiec Warsaw Unit będzie miał kinetyczną fasadę typu „dragon skin”, złożoną z tysięcy ruchomych, aluminiowych płytek, które reagować będą na wiatr i odbijać zmieniającą się barwę nieba.
W 2021 roku w inwestycji Varso Place, którą HB Reavis prowadzi w pobliżu warszawskiego Dworca Centralnego, ma natomiast zostać oddany najwyższy budynek w Warszawie i w Unii Europejskiej. Niebotyk Varso Tower, mierzący z iglicą 310 m, zdeklasuje Pałac Kultury i Nauki (237 m z iglicą), który wciąż jest najwyższym budynkiem stolicy. W 2020 roku będą też gotowe połączone częścią wspólną, bliźniacze wieże Widok Towers. 95-metrowy obiekt rośnie w miejscu wyburzonej Centrali Handlu Zagranicznego Universal, za odnawianą właśnie Rotundą.
Ponadto, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej rusza właśnie budowa 93-metrowej wieży Central Point. Zakończenie budowy projektu firma Immobel planuje w drugim kwartale 2021 roku. Mniej więcej w tym samym czasie do użytku ma zostać oddany kompleks mieszkalno-hotelowy Unique ze 100-metrową wieżą.
Niedługo na działce w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II ma rozpocząć się również budowa PHN Tower. Kompleks biurowo-handlowy ma przynieść około 37 tys. mkw. powierzchni. Zakończenie budowy niższego budynku PHN przewidziane jest na 2021 rok, a oddanie 150 metrowego wieżowca na przełomie 2023 i 2024 roku. Za rok ma ruszyć z kolei budowa 140-metrowej Liberty Tower, w której bądą mieszkania na wynajem i czterogwiazdkowy hotel. Poza tym Skanska przygotowuje do budowy biurowiec Warsaw One, który ma stanąć przy rondzie ONZ w miejscu obecnego budynku Ilmetu. Wieża ma mieć wysokość 188 m. W fazie projektowania są także m.in. Nowa Emilia przy ulicy E. Plater czy inwestycja Ghelamco przy placu Grzybowskim.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...