EN

CPK w sześciu smakach

Architektura i urbanistyka
POLSKA Sześć biur projektowych przedstawiło koncepcje na Centralny Port Komunikacyjny, który planowany jest między Warszawą a Łodzią.

Opracowania mają posłużyć jako inspiracja do dalszych prac podczas przygotowywania master planu, który ma być zlecony na początku przyszłego roku. Powstały one w wyniku warsztatów architektonicznych będących wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz spółki Centralny Port Komunikacyjny. – Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – przekonuje Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową CPK.

Inwestor nie jest zobowiązany do wykorzystania żadnej z propozycji, niemniej mają być one źródłem inspiracji podczas przygotowań do wykonania projektu. – Do warsztatów CPK przystąpili najlepsi z najlepszych. Mam głęboką nadzieję, że efekty ich pracy będą przydatne i inspirujące dla spółki budującej nowe lotnisko w centralnej Polsce. Z drugiej strony, architekci mogli poznać założenie i oczekiwania inwestora. Cieszę się, że mogliśmy ułatwić wzajemne kontakty między CPK a branżą projektową – zapewnia Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Koncepcje na CPK:

Chapman Taylor

Koncepcja tego biura projektowego zakłada schowanie bazowej części terminala pod potężną, przezroczystą kopułą, która zostanie ulokowana między dwoma pasami startowymi. Budowla miałaby składać się z sześciu poziomów. Najniżej zaproponowano perony kolejowe, przy czym funkcje kolejowe i lotnicze mają być ściśle zintegrowane. Na kolejnych „piętrach” znajdą się m.in. poziom przesiadkowy dla pasażerów kolei, przyloty i odloty, saloniki business lounge i część komercyjna m.in. ze sklepami i restauracjami. Wygląd poziomów ma być inspirowany sześcioma krajobrazami Polski: wybrzeżem, jeziorami, nizinami, wyżynami, kotlinami i górami.

Architekci postawili na zrównoważony rozwój, planując zastosowanie m.in. ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła, wytwarzanie biopaliwa, zbieranie wody deszczowej i odpływowej oraz zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska. Jednocześnie położyli nacisk na dostęp do naturalnego światła i szerokie zastosowanie zieleni, przy czym jedną z ich inspiracji było lotnisko Changi w Singapurze. To dlatego pośrodku budowli zaplanowano dużo zieleni utrzymywanej przez cały rok, a nawet zbiornik wodny, dostępny z drewnianego pomostu, na który da się wejść z różnych części terminalu. Wszystko po to, żeby zrelaksować się przed podróżą.

Foster+Partners



Ta brytyjska pracownia zaproponowała budowę dwóch terminali: głównego podobnego do „klucza” i uzupełniajacego w kształcie litery „X”, który miałby powstać w drugim etapie. Tym samym firma zaproponowała modułową budowę lotniska, które będzie można rozbudowywać w czasie i dostosowywać do potrzeb rosnącego ruchu lotniczego. Obie części mają być ze sobą zintegrowane (np. poprzez wahadłową kolejkę kursująca między terminalami), przy czym druga z nich powstałaby, kiedy pojawi się zapotrzebowanie rynkowe na rozbudowę lotniska.

Znakiem rozpoznawczym terminalu w tej koncepcji miałaby być półprzezroczysta konstrukcja terminalu, która zapewni dostęp światła słonecznego do całego budynku. Ponadto jego wnętrze wypełnią drzewa, przywołujące na myśl polski las (projektanci mieli się inspirować Puszczą Kampinoską), które umilać mają podróżnym czas spędzony na lotnisku. W niektórych miejscach pojawią się drewniane wykończenia, nawiązujące do tradycyjnej polskiej architektury.

Wnętrze Portu Lotniczego Solidarność ma być podzielone na strefy: do odpoczynku, do pracy, dla rodzin z dziećmi itd. Jak zapewniła Antoinette Nassopoulos-Erickson z Foster+Partners, projekt łączy polską tradycję z nowoczesnością, uwzględnia użycie naturalnych materiałów, ale też zastosowanie rozwiązań typu „smart”, np. autonomicznych pojazdów, robotów do obsługi pasażerów i pojazdów hyperloop cargo.

Grimshaw Architects


Z myślą o CPK architekci z tego biura przedstawili koncepcję „demokratycznego hubu”, próbując tym samym nawiązać do polskiej tradycji, a w szczególności do zmian ustrojowych po 1989 roku i do historii Solidarności. W ich zamierzeniu terminal ma być nieprzeskalowany, racjonalny pod względem wielkości i pozbawiony gigantomanii, jaka charakteryzuje niektóre budowane ostatnio porty przesiadkowe. Chodzi o to, żeby skrócić czas przesiadek i zmniejszyć dystans do przejścia dla pasażera.

Pomysł zakłada wykorzystanie sześciu czynników składowych: użycia dużej ilości naturalnego światła, zminimalizowanie długości i „piętrowości” przesiadek, nawiązanie do lokalnych uwarunkowań i „ducha miejsca”, zrównoważony rozwój, maksymalizacja przychodów z części komercyjnej lotniska i dobrego tzw. connectivity (możliwości przesiadkowych).

Dla terminalu CPK zaplanowano przejrzystą konstrukcję, nawiązującą do typowego, polskiego, miejskiego rynku. Lotnisko zaoferowałoby liczne miejsca do odpoczynku, co ma ograniczyć stres towarzyszący podróżom. Przemierzając terminal, pasażerowie będą mogli zjeść smaczny posiłek, zrobić zakupy w sklepach, zrelaksować się lub pracować, korzystając z tzw. miejsc ciszy. Znalazła się też przestrzeń dla publicznych eventów, występów itd. Ta koncepcja CPK oferuje rozwiązania dla pasażerów niezależnie od tego, jakim środkiem transportu dotarli na lotnisko. Jej autorzy prognozują bowiem, że w ciągu najbliższych lat nastąpi wejście do użytku na dużą skalę pojazdów autonomicznych i z napędem elektrycznym

Zaha Hadid Architects





Ta firma przygotowała trzy równorzędne wizje CPK, które opierają się na odmiennym podejściu do połączenia lotniska z koleją. Wszystkie trzy projekty łączy dobre doświetlenie przestrzeni lotniska, które jest możliwe dzięki użyciu wielkopowierzchniowych przezroczystych elementów, a także wkomponowanie we wnętrze terminalu bujnej roślinności w połączeniu z przemyślanym systemem służącym do jej utrzymywania w polskich warunkach klimatycznych.

Pierwsze z rozwiązań to umiejscowienie węzła kolejowego bezpośrednio pod lotniskiem, które umożliwiłoby podróżnym np. obserwowanie nadjeżdżających pociągów z wyższych poziomów. Druga wizja zakłada, że tuż nad peronami ulokowana jest część pasażerska stacji, łącząc inne elementy lotniska uwzględnione w master planie. Projektanci zaproponowali także trzecie, bardziej futurystyczne rozwiązanie, w którym pociągi podjeżdżają bezpośrednio do wydzielonych części terminali, umieszczonych na platformach na różnej wysokości.

Benoy

– CPK powstanie na obszarze większym od Manhattanu. Dlatego Benoy zaprezentowała całościową wstępną propozycję zagospodarowania portu lotniczego wraz z okolicznymi terenami, czyli obszarem Aiport City – mówił Alan Thompson, dyrektor biura projektowego pracowni Benoy. Projektant kładzie nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój. Proponuje zbudowanie wokół Portu Solidarność przyjaznego mieszkańcom „zielonego” Airport City. Stworzenie wokół portu takiego obszaru będzie możliwe dzięki schowaniu pod ziemią części dróg i linii kolejowych w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. W sercu układu znajdzie się przykryty przeszklonym dachem węzeł przesiadkowy, który będzie integrował różne środki transportu i w kierunku którego będzie prowadziły szlaki komunikacyjne.

Wewnątrz terminalu projektant proponuje jak najdalej to możliwe zatarcie granic między strefami terminala (np. płynne i niezauważalne przejście między częścią gastronomiczną i dla oczekujących). Architekci położyli nacisk na maksymalne doświetlenie powierzchni i dużą ilość zieleni, żeby pasażerowie mogli się zrelaksować i zapomnieć o stresie. Ten projektant jako jedyny zaproponował budowę dróg startowych w układzie północ-południe, a nie wschód-zachód.

Pracownia Pascall+Watson z kolei przedstawiła najbardziej ogólną z zaprezentowanych koncepcji. Założenie jest takie, że CPK ma być hubem, który dzięki wygodnym przesiadkom lotniczym, rozwiniętej sieci kolejowej i drogom szybkiego ruchu przebiegającym w sąsiedztwie lotniska stanowi integralną część europejskiego transportu. Projektanci z Pascall+Watson podkreślali, że aby się udało, należy zapewnić pasażerom bezstresowe podróże i wygodne przesiadki.


Co po konsultacjach?

Konsultacje z architektami to kolejny etap przygotowań do projektowania lotniska. W połowie kwietnia rozpoczął się proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi. W inauguracyjnym spotkaniu wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm, które będą z CPK korzystać albo świadczyć dla niego usługi. W efekcie tych konsultacji spółka otrzymała ponad 400 uwag i propozycji dotyczących planowanej infrastruktury.

Jednocześnie CPK rozpoczyna współpracę z Międzynarodowym Zrzeszeniem Przewoźników Powietrznych (IATA). Powstał Komitet Konsultacyjny (ACC), który pomoże w zaplanowaniu nowego lotniska. Za pośrednictwem Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury trwają uzgodnienia z portami regionalnymi, Lotniskiem Chopina, Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej dotyczące niezbędnych zmian w przepisach lotniczych, które uwzględnią powstanie CPK.

Na przełomie 2019 i 2020 roku CPK planuje wskazać doradcę strategiczno-technicznego, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi. Także w tym roku CPK zlecić ma plan generalny Portu Lotniczego Solidarność, czyli tzw. master plan. Ma on zawierać m.in.: prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury CPK i wstępny plan jej ulokowania, szczegóły etapowania budowy i ostateczny model biznesowy nowego portu lotniczego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegrować ma transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha powstać ma Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma być w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejść też mają inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwiać mają przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. W rejonie CPK planowane jest też Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

Ostatnie nowości

ESG

Polska WSRE i BRDA ratują przed wysypiskiem

schedule 17 października 2024
Opr./edited by JC

White Star Real Estate zakończył projekt realizowany we współpracy z Fundacją BRDA , ukierunkowany na wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych i mebli biurowych. W ramach inicjatywy ocalono materiały o wartości prawie 40 tys. zł.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe osiedle Archicomu na Służewcu

schedule 17 października 2024
Opr./edited by MR

Archicom planuje nowe osiedle przy ul. Postępu 2 w Warszawie. Najnowszą inwestycję, zaprojektowaną przez pracownię WWAA, deweloper chce zrealizować u zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Na budowie osiedla Fokus Ursus

schedule 17 października 2024
Opr./edited by MR

Na budowie osiedla Fokus Ursus wmurowano kamień węgielny. Realizacja pierwszego mieszkaniowego projektu firmy deweloperskiej Equilis postępuje zgodnie z harmonogramem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Żabka już jest na GPW

schedule 17 października 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs otwarcia akcji w dniu debiutu wynosił 23 zł i był o 6,98 proc. wyższy od ceny z pierwszej oferty publicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drugie piętro w Officynie

schedule 17 października 2024
Opr./edited by MR

Techstep Poland przenosi biuro do Officyny w Gdańsku. Firma oferująca rozwiązania z zakresu zarządzania mobilnością w biznesie wynajęła w biurowcu około 460 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Do pełna na Fredry

schedule 17 października 2024
Opr./edited by JC

Wszystkie lokale na osiedlu Heimstaden Fredry w Krakowie znalazły już najemców. Łącznie deweloper oferuje w mieście prawie 600 mieszkań przeznaczonych na najem długoterminowy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekordowa podaż w parkach

schedule 17 października 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Avison Young, w Polsce funkcjonuje obecnie 260 dużych parków handlowych o łącznej powierzchni 2,9 mln mkw. GLA. Szybki rozwój tego formatu podwoił jego udział w nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce do 18 proc., z zaledwie 9 proc. w 2010 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prawnicy na samej górze

schedule 17 października 2024
Opr./edited by JC

Na przedłużenie dotychczasowych umów w budynku Metropolitan Warszawa zdecydowały się dwie kancelarie prawne. Łącznie Gide Loyrette Nouel i Norton Rose Fulbright zajmą ponad 3 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Odsprzedaż w Pruszkowie

schedule 17 października 2024
Opr./edited by JC

Firma Parker Lane Polska dołączyła do grona najemców MLP Pruszków I. Spółka zajmuje się zarządzaniem sprzedażą asortymentu pochodzącego z nadprodukcji, zwrotów konsumenckich oraz zwrotów online branży modowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają na pięć lat na czterech piętrach u EPP

schedule 17 października 2024
Opr./edited by MR

HCLTech zostaje w krakowskim kampusie O3 Business Campus na kolejne pięć lat. Najemca zajmuje cztery piętra, a łączny metraż objęty kontraktem wynosi ponad 7 tys. mkw. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Warszawa modernizuje biura

schedule 17 października 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje CBRE, w III kwartale 2024 popyt na powierzchnie biurowe w stolicy sięgnął 176,1 tys. mkw. Niemal 30 proc. umów zawarto w zachodniej części centrum Warszawy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Globalworth będzie elastyczne

schedule 16 października 2024
Opr./edited by MR

Globalworth wprowadza na polski rynek nową markę elastycznych przestrzeni biurowych. Oficjalny debiut zaplanowano na II połowę października.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska TR Warszawa zaczyna od wykopalisk

schedule 16 października 2024
Opr./edited by MR

Rozpoczęły się prace przygotowawcze przed budową nowej siedziby TR Warszawa. Budynek teatru, o powierzchni 15 tys. mkw., powstanie na Placu Defilad i będzie uzupełnieniem bryły Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Traugutta Vita w zabytkowych murach

schedule 16 października 2024
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań i lokali inwestycyjnych w nowym projekcie Traugutta Vita we Wrocławiu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal sprzedaje Na Novo

schedule 16 października 2024
Opr./edited by JC

Atal wprowadził do sprzedaży prawie 300 mieszkań wchodzących w skład III etapu inwestycji Żerniki Na Novo. Projekt jest częścią konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fabryka Fortaco już gotowa

schedule 16 października 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni zrealizowało w Knurowie na Śląsku zakład produkcyjny dla grupy Fortaco. Fabryka o powierzchni ponad 34 tys. mkw. stanie się miejscem pracy dla około 200 osób i pomoże w konsolidacji działalności oraz optymalizacji logistyki Fortaco.

Rynek mieszkaniowy

Polska Helikopter przywiózł sztukę na osiedle

schedule 16 października 2024
Opr./edited by MR

Rzeźba Oskara Zięty została przetransportowana helikopterem z pracowni rzeźbiarza na plac budowy Apartamentów Przy Parku Szczytnickim.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ozimska Park sprzedany

schedule 16 października 2024
Opr./edited by JC

Redkom Development sprzedał zlokalizowany w Opolu Ozimska Park. Nabywcą nieruchomości o powierzchni ponad 17 tys. mkw. jest firma Newgate Investment.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobra FORma w Lublinie

schedule 16 października 2024
Opr./edited by JC

W Outlecie Lublin otworzyła się Fabryka Ogólnego Rozwoju. Centrum sportowe dla dzieci i młodzieży oferuje trening oparty na autorskim programie.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 10 października 2024

Nowa koncepcja Lilium Tower

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

schedule 14 sierpnia 2024

Rękopis znaleziony w Pałacu

Pałac Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie jest już dostępny dla zwiedzających. Oprócz odrestaurowanych wnętrz można tam podziwiać skarby polskiego oraz światowego piśmiennictwa.

schedule 17 lipca 2024

Muzykalne WXCA

WXCA otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie