Foksal 13/15 na nowo
Architektura i urbanistyka– Foksal 13/15 to szczególny projekt w skali zarówno miasta, jak i naszej działalności. I właśnie w taki sposób go traktujemy, nie szczędząc starań, aby osiągnąć zamierzony efekt. W rewitalizację zaangażowaliśmy najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy. Aby docenić wartość tych kamienic, trzeba kochać sztukę, historię i być koneserem piękna. Foksal 13/15 to muzyka klasyczna w świecie architektury – przekonuje Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.
Przygotowanie projektu rewitalizacji kamienic na Foksal powierzono specjalistce od architektury historycznej Annie Rostkowskiej. Jej zespół był zaangażowany w renowację wielu cennych dla polskiej kultury budynków, między innymi Belwederu i Pałacu Prezydenckiego. – Nie znam żadnej zabytkowej kamienicy w Warszawie, która pod względem liczby i zindywidualizowania detali architektonicznych mogła by się równać z tymi dwoma budynkami. W tym przypadku prace rewitalizacyjne można śmiało porównać do konserwacji dzieła sztuki – mówi architekt Anna Rostkowska, założycielka i właścicielka pracowni ProArt.
Fasada Foksal 13 była wyzwaniem, ponieważ została ona zrekonstruowana na podstawie jedynego odnalezionego zdjęcia. W 1898 roku, kiedy budynek powstał, jego front obfitował w zróżnicowane detale architektoniczne, jednak w latach 30. nowy właściciel kamienicy, Jan Wedel, pozbawił go dekoracji zgodnie z modnym wówczas stylem modernistycznym. Ghelamco Poland postanowiło przywrócić kamienicy jej pierwotny wygląd zgodny z projektem twórcy budynku, architekta Artura Spitzbartha.
W adaptację inwestycji Foksal 13/15 do współczesnych wymagań była zaangażowana jeszcze jedna pracownia – Sud Architectes, mająca na koncie między innymi takie realizacje, jak przebudowa Hotelu Europejskiego w Warszawie czy rewitalizacja łódzkiej Manufaktury. Aranżację wnętrz części wspólnych, m.in. strefy SPA i pokoi gościnnych, a także projekt aranżacji apartamentów, powierzono z kolei holenderskiemu designerowi Ericowi Kusterowi. – W pierwszej kolejności ręcznie usuwamy nagromadzone przez dekady warstwy farby i wtórnych tynków, używając do tego narzędzi przypominających sprzęt chirurgiczny – skalpeli, specjalnych nożyków – aż dotrzemy do oryginalnej warstwy malarskiej. Następnym etapem jest konserwacja techniczna, czyli podklejanie delikatnej warstwy malarskiej i iniekcje w celu wzmocnienia struktury tynku. Tu w ruch wchodzą prawdziwe medyczne kroplówki z igłami wbitymi w tynk wypełnione specjalistycznymi preparatami konserwatorskimi. W końcu przychodzi czas na retusz ubytków warstwy malarskiej. Używamy do tego specjalnych małych pędzli, którymi punktowo, milimetr po milimetrze, uzupełniamy brakujące fragmenty malowideł – mówi Małgorzata Paździora-Sattler, właścicielka pracowni Art Studio odpowiedzialnej między innymi za prace konserwatorskie w Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Chopina w Zamku Ostrogskich na Tamce.
Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom udogodnienia, m.in. strefę rekreacyjną, salę fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Nowym rozwiązaniem będą pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod nieruchomością wybudowano garaż mogący pomieścić łącznie ponad 60 aut. Dopełnieniem charakteru inwestycji staną się usługi concierge. W obu kamienicach znajduje się w sumie 55 apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. Za metr kwadratowy luksusu trzeba zapłacić od 25 tys. do 40 tys. zł.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...