Polska Krakowskie Centrum Muzyki za trzy lata
Architektura i urbanistykaOd prawie 20 lat istniała koncepcja budowy sali koncertowej w Cichym Kąciku. Ta idea miała być realizowana przez fundację prof. Gałońskiego. Minęło 20 lat, w związku z powyższym przystąpiliśmy do inicjatywy z Urzędem Marszałkowskim, by wspólnie zbudować Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Zostały spełnione wszystkie elementy, takie jak zamiana działek i gruntów, powstała koncepcja z budową parku Skrzatów w pobliżu, rozpisany został konkurs. Konkurs się nie rozstrzygnął, ponieważ zwycięska firma wprowadziła w błąd organizatorów. W związku z tym nie została podpisana umowa o wykonawstwo. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o powrocie do pierwotnego założenia – budowy Krakowskiego Centrum Muzyki na Cichym Kąciku – powiedział podczas ogłoszenia wyników konkursu prezydent Jacek Majchrowski. – Na początku października 2020 roku wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o rozwiązanie umowy dotyczącej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Ponieważ nie otrzymaliśmy odpowiedzi – zgodnie z informacją zawartą w liście – ta umowa jest nieważna. Wszystkie warunki w tej sprawie zostały spełnione – dodał prezydent.
Przypomnijmy, że miasto ogłosiło międzynarodowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny w sierpniu. Kraków wrócił do pomysłu sprzed lat i chce w ciągu najbliższych kilku lat zbudować w Cichym Kąciku nowoczesną i spełniającą współczesne standardy salę koncertową.
Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 42 uczestników, w etapie pierwszym złożonych zostało 25 opracowań studialnych. Do finału wybrane zostały trzy prace. Zgodnie z decyzją sądu konkursowego, pierwszą nagrodę zdobył projekt autorstwa Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci z Krakowa. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.
Druga nagroda – w wysokości 60 tys. zł – przyznana została biuru Piuarch z Mediolanu i biuru Inteoria Inga Olszańska z Krakowa. Autorami tego projektu są: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Gino Garbellini, Monica Tricario i Inga Olszańska. Trzecią lokatę (i 40 tys. zł) uzyskało biuro Kozień Architekci – Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka z Krakowa. Przyznano również wyróżnienie honorowe biuru Lahdelma & Mahlamaki + KXM z Helsinek. Autorami wyróżnionego projektu są: Rainer Mahlamäki, Katri Rönkä, Jukka Savolainen, Nina Vehviläinen oraz Amir.H Teymourtash.
Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów traktów funkcjonalnych budynku, co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji" – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. – Zaprojektowana bryła, w zaproponowanej technologii prefabrykatu z białego betonu, śnieżnobiałym portykiem ze świecącym wnętrzem zamykająca perspektywę Błoń, z jej otwarciem przeszklonymi przestrzeniami komunikacyjnymi na istniejący kontekst przestrzenny daje pewność uzyskania donośnego obiektu o jednocześnie klasycznej artykulacji i bardzo nowocześnie rozumianym, minimalistycznie powściągliwym języku form. Uzyskany efekt przestrzenny daje dużą pewność przełożenia na społeczne oddziaływanie obiektu.
Kolejne kroki władz Krakowa to przystąpienie do podpisania umowy ze zwycięzcą konkursu i negocjacje dotyczące pozostałych warunków umowy. Od jej podpisania firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na sporządzenie kompletnej dokumentacji.
Przyszłe Centrum Muzyki będzie nie tylko siedzibą Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, ale także miejscem wykorzystywanym przez inne podmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.
Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Główna sala koncertowa pomieści około tysiąca gości, zaś aula – 300 osób. W budynku znajdzie się foyer i trzy wielofunkcyjne sale prób. Nietypowym dla obecnie funkcjonujących obiektów kultury rozwiązaniem ma być przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Miastu zależy, by budynek pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem są Błonia, kopiec Kościuszki, park Jordana, osie widokowe na Stare Miasto i Wawel.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...