EN

Polska Krakowskie Centrum Muzyki za trzy lata

Architektura i urbanistyka
Tuż przed Świętami rozstrzygnięto konkurs architektoniczno-urbanistyczny na Krakowskie Centrum Muzyki – zwyciężył projekt biura BE DDJM Architekci. W 2021 roku miasto chce zawrzeć umowę na wykonanie projektu budowlanego, na podstawie którego zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Zgodnie z planem budynek ma powstać do 2023 roku.

Od prawie 20 lat istniała koncepcja budowy sali koncertowej w Cichym Kąciku. Ta idea miała być realizowana przez fundację prof. Gałońskiego. Minęło 20 lat, w związku z powyższym przystąpiliśmy do inicjatywy z Urzędem Marszałkowskim, by wspólnie zbudować Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Zostały spełnione wszystkie elementy, takie jak zamiana działek i gruntów, powstała koncepcja z budową parku Skrzatów w pobliżu, rozpisany został konkurs. Konkurs się nie rozstrzygnął, ponieważ zwycięska firma wprowadziła w błąd organizatorów. W związku z tym nie została podpisana umowa o wykonawstwo. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o powrocie do pierwotnego założenia – budowy Krakowskiego Centrum Muzyki na Cichym Kąciku – powiedział podczas ogłoszenia wyników konkursu prezydent Jacek Majchrowski. – Na początku października 2020 roku wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o rozwiązanie umowy dotyczącej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Ponieważ nie otrzymaliśmy odpowiedzi – zgodnie z informacją zawartą w liście – ta umowa jest nieważna. Wszystkie warunki w tej sprawie zostały spełnione – dodał prezydent.

Przypomnijmy, że miasto ogłosiło międzynarodowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny w sierpniu. Kraków wrócił do pomysłu sprzed lat i chce w ciągu najbliższych kilku lat zbudować w Cichym Kąciku nowoczesną i spełniającą współczesne standardy salę koncertową.

Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 42 uczestników, w etapie pierwszym złożonych zostało 25 opracowań studialnych. Do finału wybrane zostały trzy prace. Zgodnie z decyzją sądu konkursowego, pierwszą nagrodę zdobył projekt autorstwa Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci z Krakowa. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.

Druga nagroda – w wysokości 60 tys. zł – przyznana została biuru Piuarch z Mediolanu i biuru Inteoria Inga Olszańska z Krakowa. Autorami tego projektu są: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Gino Garbellini, Monica Tricario i Inga Olszańska. Trzecią lokatę (i 40 tys. zł) uzyskało biuro Kozień Architekci – Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka z Krakowa. Przyznano również wyróżnienie honorowe biuru Lahdelma & Mahlamaki + KXM z Helsinek. Autorami wyróżnionego projektu są: Rainer Mahlamäki, Katri Rönkä, Jukka Savolainen, Nina Vehviläinen oraz Amir.H Teymourtash.

Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów traktów funkcjonalnych budynku, co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji" – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. – Zaprojektowana bryła, w zaproponowanej technologii prefabrykatu z białego betonu, śnieżnobiałym portykiem ze świecącym wnętrzem zamykająca perspektywę Błoń, z jej otwarciem przeszklonymi przestrzeniami komunikacyjnymi na istniejący kontekst przestrzenny daje pewność uzyskania donośnego obiektu o jednocześnie klasycznej artykulacji i bardzo nowocześnie rozumianym, minimalistycznie powściągliwym języku form. Uzyskany efekt przestrzenny daje dużą pewność przełożenia na społeczne oddziaływanie obiektu.

Kolejne kroki władz Krakowa to przystąpienie do podpisania umowy ze zwycięzcą konkursu i negocjacje dotyczące pozostałych warunków umowy. Od jej podpisania firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na sporządzenie kompletnej dokumentacji.

Przyszłe Centrum Muzyki będzie nie tylko siedzibą Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, ale także miejscem wykorzystywanym przez inne podmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.

Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Główna sala koncertowa pomieści około tysiąca gości, zaś aula – 300 osób. W budynku znajdzie się foyer i trzy wielofunkcyjne sale prób. Nietypowym dla obecnie funkcjonujących obiektów kultury rozwiązaniem ma być przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Miastu zależy, by budynek pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem są Błonia, kopiec Kościuszki, park Jordana, osie widokowe na Stare Miasto i Wawel.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Okam wynajmuje na Żeraniu

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

W ostatnich trzech miesiącach Okam zawarł nowe umowy najmu lub odnowił kontrakty z kilkoma firmami na najem powierzchni na działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Wynajęta przez przedsiębiorstwa łączna powierzchnia biurowo-magazynowa sięga blisko 18 tys. mkw.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska Aleje Praskie finiszują po raz czwarty

schedule 30 października 2024
Opr./edited by JC

Zakończyła się budowa IV etapu osiedla Aleje Praskie. Inwestycja Develii na warszawskim Grochowie oferuje 156 mieszkań, z których 98 proc. znalazło już nabywców.

Style i wnętrza

Polska Zdrowotne biuro Lux Medu

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Lux Med wprowadził się do budynku Lakeside przygotowanego przez Atenor w Warszawie, na powierzchnię około 13 tys. mkw. Na sześciu piętrach powstała nowoczesna przestrzeń do pracy oraz wiele udogodnień dla pracowników i partnerów biznesowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Refinansowanie pod Pruszkowem

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrobotyzowane centrum dystrybucyjne Auchan

schedule 30 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni wybuduje w formule BTS w pełni zrobotyzowane centrum dystrybucyjne dla Auchan Polska. Z obiektu zlokalizowanego w Wilczej Górze pod Warszawą będą obsługiwani klienci platformy internetowej Auchan.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Szósty park Garbe w Czechach

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Garbe Industrial Real Estate CEE otrzymało pozwolenie na budowę dwóch obiektów przemysłowych w Pohořelicach, położonych ok. 30 km na południe od Brna. Budowa inwestycji dwóch hal o powierzchni 20 tys. mkw. i 11 tys. mkw. rozpocznie się wkrótce. Nieruchomości mają być gotowe w ciągu ośmiu miesięcy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Lubuski olbrzym już działa

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Otwarto centrum logistyczne Neon, zrealizowane dla Hermes Fulfilment przez Panattoni. Powierzchnia inwestycji w Koninie Żagańskim wynosi ponad 250 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Ruszył tramwaj do Wilanowa

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Od dziś mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z nowej linii tramwajowej prowadzącej z centrum do Wilanowa, aż do końcowego przystanku przy ul. Branickiego. Nadal trwają prace wykończeniowe. Zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na koniec 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska BGK zostaje w Varso

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się na przedłużenie umowy najmu 13,6 tys. mkw. przestrzeni biurowej w Varso Place. Spółka zajmuje pięć pięter obiektu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Maris ma nowego najemcę

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Firma EBZ Design Engineering podpisała umowę najmu w budynku Centrum Biurowe Maris w Szczecinie. Spółka zajmie około 600 mkw powierzchni biurowej klasy A.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Outsourcing w Drukarni

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców łódzkiego biura serwisowanego Loftmill w Starej Drukarni dołączyła firma Sterling Outsourcing. Spółka działa m.in. na terenie UE, w Wielkiej Brytanii i USA.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej na dłużej dla Sweet Gallery

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Spółka Sweet Gallery, właściciel kilku franczyzowych sieci gastronomicznych, zdecydowała się przedłużyć umowę najmu w Segro Park Warsaw Okęcie, zwiększając jednocześnie zajmowaną przestrzeń do ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pogoria rośnie w Dąbrowie

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Centrum handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej zostanie rozbudowane. Obiekt ma być powiększony o dodatkowe 5 tys. mkw. powierzchni na dwóch poziomach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Park Pallady w pełni operacyjny

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Logicor ukończył pierwsze dwa budynki w Logicor Bucharest III Pallady Logistics Park, pierwszym centrum logistycznym typu last mile w mieście.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stołeczny projekt PRS sprzedany

schedule 29 października 2024
Opr./edited by JC

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Certis Belchim wybrał Oxygen Park

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców kompleksu Oxygen Park, należącego do Golden Star Group, dołączyła firma Certis Belchim, producent środków do ochrony roślin. W listopadzie firma wprowadzi się do nowego biura na parterze budynku B.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przestrzeń dla mikroprzedsiębiorców

schedule 29 października 2024
Opr./edited by ANZ

Opolska galeria handlowa Solaris Center udostępniła bezpłatną strefę coworkingową do pracy lub nauki. Odwiedzający mają do dyspozycji miejsca do pracy, wifi, drukarkę oraz kawomat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bez zmian w biurowym popycie

schedule 28 października 2024
Opr./edited by MR

Na koniec III kwartału poziom popytu w Warszawie był zbliżony do analogicznego okresu w 2023 roku zarówno pod względem ilości wynajętej powierzchni, jak i liczby zawartych transakcji - podaje Cushman & Wakefield.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CPI PG zyskuje i zatrzymuje najemców

schedule 28 października 2024
Opr./edited by MR

Od lipca do września 2024 roku CPI Property Group podpisało 20 umów najmu, obejmujących zarówno przedłużenia, jak i nowe kontrakty, na łączną powierzchnię około 11 tys. mkw. w obiektach handlowych firmy.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 10 października 2024

Nowa koncepcja Lilium Tower

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

schedule 14 sierpnia 2024

Rękopis znaleziony w Pałacu

Pałac Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie jest już dostępny dla zwiedzających. Oprócz odrestaurowanych wnętrz można tam podziwiać skarby polskiego oraz światowego piśmiennictwa.

schedule 17 lipca 2024

Muzykalne WXCA

WXCA otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie