Polska Krakowskie Centrum Muzyki za trzy lata
Architektura i urbanistykaOd prawie 20 lat istniała koncepcja budowy sali koncertowej w Cichym Kąciku. Ta idea miała być realizowana przez fundację prof. Gałońskiego. Minęło 20 lat, w związku z powyższym przystąpiliśmy do inicjatywy z Urzędem Marszałkowskim, by wspólnie zbudować Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Zostały spełnione wszystkie elementy, takie jak zamiana działek i gruntów, powstała koncepcja z budową parku Skrzatów w pobliżu, rozpisany został konkurs. Konkurs się nie rozstrzygnął, ponieważ zwycięska firma wprowadziła w błąd organizatorów. W związku z tym nie została podpisana umowa o wykonawstwo. W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o powrocie do pierwotnego założenia – budowy Krakowskiego Centrum Muzyki na Cichym Kąciku – powiedział podczas ogłoszenia wyników konkursu prezydent Jacek Majchrowski. – Na początku października 2020 roku wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o rozwiązanie umowy dotyczącej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Ponieważ nie otrzymaliśmy odpowiedzi – zgodnie z informacją zawartą w liście – ta umowa jest nieważna. Wszystkie warunki w tej sprawie zostały spełnione – dodał prezydent.
Przypomnijmy, że miasto ogłosiło międzynarodowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny w sierpniu. Kraków wrócił do pomysłu sprzed lat i chce w ciągu najbliższych kilku lat zbudować w Cichym Kąciku nowoczesną i spełniającą współczesne standardy salę koncertową.
Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 42 uczestników, w etapie pierwszym złożonych zostało 25 opracowań studialnych. Do finału wybrane zostały trzy prace. Zgodnie z decyzją sądu konkursowego, pierwszą nagrodę zdobył projekt autorstwa Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci z Krakowa. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.
Druga nagroda – w wysokości 60 tys. zł – przyznana została biuru Piuarch z Mediolanu i biuru Inteoria Inga Olszańska z Krakowa. Autorami tego projektu są: Francesco Fresa, Germán Fuenmayor, Gino Garbellini, Monica Tricario i Inga Olszańska. Trzecią lokatę (i 40 tys. zł) uzyskało biuro Kozień Architekci – Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka z Krakowa. Przyznano również wyróżnienie honorowe biuru Lahdelma & Mahlamaki + KXM z Helsinek. Autorami wyróżnionego projektu są: Rainer Mahlamäki, Katri Rönkä, Jukka Savolainen, Nina Vehviläinen oraz Amir.H Teymourtash.
Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów traktów funkcjonalnych budynku, co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji" – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. – Zaprojektowana bryła, w zaproponowanej technologii prefabrykatu z białego betonu, śnieżnobiałym portykiem ze świecącym wnętrzem zamykająca perspektywę Błoń, z jej otwarciem przeszklonymi przestrzeniami komunikacyjnymi na istniejący kontekst przestrzenny daje pewność uzyskania donośnego obiektu o jednocześnie klasycznej artykulacji i bardzo nowocześnie rozumianym, minimalistycznie powściągliwym języku form. Uzyskany efekt przestrzenny daje dużą pewność przełożenia na społeczne oddziaływanie obiektu.
Kolejne kroki władz Krakowa to przystąpienie do podpisania umowy ze zwycięzcą konkursu i negocjacje dotyczące pozostałych warunków umowy. Od jej podpisania firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na sporządzenie kompletnej dokumentacji.
Przyszłe Centrum Muzyki będzie nie tylko siedzibą Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, ale także miejscem wykorzystywanym przez inne podmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.
Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Główna sala koncertowa pomieści około tysiąca gości, zaś aula – 300 osób. W budynku znajdzie się foyer i trzy wielofunkcyjne sale prób. Nietypowym dla obecnie funkcjonujących obiektów kultury rozwiązaniem ma być przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Miastu zależy, by budynek pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem są Błonia, kopiec Kościuszki, park Jordana, osie widokowe na Stare Miasto i Wawel.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...