EN

Polska Biurowy i magazynowy kurs na Szczecin

Rynek inwestycyjny i finansowy
Inwestorzy poszukujący nowych lokalizacji pod magazyny i biura coraz częściej spoglądają w stronę Szczecina. Dla zainteresowanych inwestowaniem w rejonie stolicy Zachodniego Pomorza firma Colliers International i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej opublikowały raport „Kurs na Szczecin”.

Na dużą atrakcyjność Szczecina pod kątem inwestycyjnym wpływ mają przede wszystkim jego lokalizacja oraz rozbudowana i korzystna sieć połączeń komunikacyjnych, zarówno tych o charakterze krajowym, jak i międzynarodowym.

Szczecin zapewnia wygodny transport drogowy, kolejowy, lotniczy, a także morski. Jest tu rozwinięta sieć dróg, lotnisko w Goleniowie (33 km od centrum miasta) oraz Port Szczecin, który wraz ze Świnoujściem tworzą jeden z największych kompleksów portowych w tej części Europy – mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Istotnym atutem Szczecina w oczach inwestorów jest również położenie miasta na obszarze dwóch specjalnych stref ekonomicznych: podstrefy Szczecin SSE Euro-Park Mielec oraz Kostrzyńsko-Słubickiej SSE, funkcjonujących w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Pierwsza z nich oferuje już przygotowane pod zabudowę przemysłową tereny inwestycyjne oraz specjalne ulgi i dofinansowania szkoleń pracowników dla przedsiębiorców chętnych do rozpoczęcia działalności w tym regionie.

Pomoc w rozwoju biznesu w największym mieście Pomorza Zachodniego firmy mogą uzyskać również od Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego oraz Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej (ARMS).

Rolą Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej jest wspieranie inwestorów i tworzenie sprzyjającego im środowiska biznesowego. W tym celu uruchomiliśmy szeroki wachlarz usług, takich jak pomoc w poszukiwaniu odpowiednich nieruchomości, przyszłych pracowników czy udzielanie poręczeń. Nasze wsparcie umożliwia firmom szybkie zaaklimatyzowanie się na lokalnym rynku i rozwiązuje wiele problemów – mówi Marek Kubik, prezes ARMS.

Rynek nowoczesnych nieruchomości biurowych w Szczecinie jest na relatywnie wczesnym etapie rozwoju, a podaż charakteryzuje się zauważalną cyklicznością, która sprawia, że nowe przestrzenie zyskują odpowiedni czas na absorbcję. Na koniec III kwartału 2020 roku do dyspozycji najemców pozostawało tu 185 tys. mkw. powierzchni biurowej w ramach 38 istniejących inwestycji, z czego siedem oddano do użytku w ostatnich trzech latach. Rekordową podażą odznaczył się rok 2019 – zakończono wówczas budowę pięciu projektów, dzięki czemu na lokalny rynek biurowy trafiło 21,3 tys. mkw. Do największych szczecińskich biurowców o powierzchni przekraczającej 10 tys. mkw. zaliczają się Posejdon (ponad 18 tys.mkw.), Pazim (14,7 tys. mkw.), Oxygen (ponad 13 tys. mkw.), Lastadia Office (ponad 11,5 tys. mkw.) oraz Baltic Business Park C (prawie 11 tys. mkw.).

Za większość projektów na szczecińskim rynku biurowym odpowiadają deweloperzy lokalni, tj. Alsecco, Koncepta, Realkapital i SGI Baltis. Na realizację pojedynczych inwestycji decydują się również ogólnokrajowi gracze, tacy jak Echo Investment czy White Stone Development. Jedynym międzynarodowym deweloperem biurowym od lat aktywnie działającym na tym rynku jest Vastint, który zrealizował tu kompleks Brama Portowa. Zdecydowana większość powierzchni biurowej, bo aż 80%, zlokalizowana jest w centrum miasta. Na znaczeniu zyskuje jednak również południowo-zachodnia część Szczecina – Gumieńce, gdzie w ostatnich latach oddano do użytku duże projekty biurowe, takie jak Cukrowa Office oraz Szczecin Business Plaza – mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Szczecin stanowi jeden z głównych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Wg szacunków ABSL tylko w ostatnich 3 latach wzrost zatrudnienia w tym sektorze wyniósł tu 47 proc., a sama branża odpowiada za 22 proc. wynajętej powierzchni biurowej. Zdecydowanym liderem wśród najemców jest jednak sektor IT i Telekomunikacji, którego udział w wolumenie w 2019 roku wyniósł 46 proc. Na decyzję o lokalizacji swoich centrów outsourcingowych (BPO/SSC) oraz siedzib w Szczecinie zdecydowały się m.in. Asseco Data Systems, Mobica czy TietoEVRY.

W ubiegłych latach zauważyliśmy rosnący popyt na powierzchnie biurowe, co miało odzwierciedlenie w rosnącej podaży projektów. Przewidujemy, że trend ten zostanie podtrzymany, a miasto będzie jeszcze zyskiwać na znaczeniu wśród inwestorów z sektora BPO/SSC, którzy doceniają relatywnie małe wahania czynszu oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej – mówi Sebastian Bedekier, partner i dyrektor regionalny w Colliers International.

Rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych w Szczecinie uznaje się za stosunkowo młody, z obiecującymi perspektywami rozwoju. Deweloperzy już zauważyli potencjał regionu i inwestują tu w duże i mniejsze parki magazynowe, samodzielne obiekty typu BTS, a także małe magazyny miejskie.

Obserwujemy wzrost zainteresowania zwłaszcza tym ostatnim typem powierzchni, w szczególności w kontekście last mile delivery i mniejszych firm z branży e-commerce – mówi Dominika Jędrak.

Na koniec III kwartału 2020 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Szczecinie osiągnęła poziom 762 tys. mkw., plasując region na siódmym miejscu spośród 11 głównych rynków magazynowych w Polsce. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku na rynek dostarczono 34,8 tys. mkw. dzięki ukończeniu kolejnych etapów projektu Panattoni Park Szczecin I (Załom). Zgodnie ze stanem na koniec września, w trakcie realizacji znajdowały się projekty 7R Logistics (BTS o powierzchni 30,1 tys. mkw.) oraz debiutującej na szczecińskim rynku firmy Hillwood (4,9 tys. mkw), a także kolejne etapy Panattoni Park Szczecin Goleniów (9,9 tys. mkw.) i Exeter Park Szczecin II (19,6 tys. mkw.). 65 proc. powstającej powierzchni zostało zabezpieczone umowami najmu. W planach na 2021 rok pozostają inwestycje takie, jak: 7R Park Szczecin (60,2 tys. mkw.), dalsze etapy Panattoni Park Szczecin Goleniów (39,9 tys. mkw.) czy Panattoni Park Szczecin I (42,1 tys. mkw.).

Wysoka podaż powierzchni magazynowej idzie w parze z dużym popytem wśród najemców.

Szczecin wyróżnia się niskim w skali kraju współczynnikiem pustostanów (0,7 proc.). Wśród największych firm, które ulokowały tu swoją działalność znajdują się Amazon ze swoim centrum e-commerce oraz Zalando z centrum dystrybucyjnym. Na najem powierzchni w szczecińskich parkach magazynowych zdecydowały się także m.in. DHL, Rhenus, Momox, Mycs, Ikea, Carlsberg, InPost, Aurodoc Logistics, IQ Metal czy grupa Kion. Największy udział w strukturze najmu mają branże 3PL, lekka produkcja oraz e-commerce, które w 2018 roku odpowiadały kolejno za 16, 13 i 12 proc. wynajętej powierzchni magazynowej – podaje Maciej Chmielewski.

Biorąc pod uwagę aktualne plany deweloperów, można przewidywać, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Szczecinie pod koniec 2022 roku osiągną poziom 1,09 mln mkw., jednak niepewna sytuacja na rynku związana z pandemią może spowodować, że realizacja niektórych projektów opóźni się. Nie wpłynie to jednak na wzrost zainteresowania Szczecinem zarówno wśród deweloperów, jak i najemców.

Ostatnie nowości

Artykuł sponsorowany

MONTOWNIA - zabytkowy budynek z loftami serwisowanymi w sercu Gdańska

schedule 03 marca 2021

Posiadacze kapitału poszukują bezpiecznych możliwości inwestowania, m.in. w apartamenty na wynajem. Jedną z ciekawszych ofert na rynku jest MONTOWNIA – zabytkowy budynek na terenach postoczniowych w Gdańsku, w którym powstaje 114 loftów serwisowanych. Inwestorem jest Euro Styl z Grupy Dom Development.

Wydarzenia

Polska Misja: rowerem do pracy, na celowniku: pracownik biurowy

schedule 04 marca 2021
Eurobuild Conferences

Kto by pomyślał, że nasz nieduży projekt, który wyrósł ze spontanicznego pomysłu garstki zapaleńców, doczeka się okrągłej, piątej edycji. Już 7 lipca kolejna edycja przejazdu „Garnitury na rowery!”

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po materace do CH Focus

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Bydgoskie CH Focus poszerza grono najemców o nowego partnera. Swoje usługi oferuje salon firmowy Koło Materace i Łóżka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy bank przy placu Konesera

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Polski Oddział banku Raiffeisen Bank International AG wybrał inwestycję Monopol, zrealizowaną przez grupę Liebrecht & wooD na działce przylegającej do Centrum Praskiego Koneser na warszawskiej na Pradze-Północ.

Obiekty użyteczności publicznej

POLSKA Pracują w Fabryce Wody

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

Fabryka Wody to jeden z największych placów budowy w Szczecinie. Obecnie trwa budowa łącznika, budynku basenowego i edukatorium, realizowane są również prace przy zagospodarowaniu terenu. 

Obiekty użyteczności publicznej

POLSKA Zalewają w Orientarium

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

Budowa Orientarium w Łodzi zbliża się ku końcowi. Właśnie zalano podwodny tunel i napełniono wodą mniejsze zbiorniki i basen dla rekinów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Piękniejsza elewacja elektrowni

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Zakończyły się prace przy renowacji fasady secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Zabytek stanowi centralny punkt Fuzji, realizowanej przez Echo Investmen. Elewacja budynku została odrestaurowana, odtworzono jej uszkodzone fragmenty, a w oknach pojawiły się witraże. Pierwotne detale architektoniczne odzyskał także komin elektrowni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Eurospar zamiast Piotra i Pawła

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

W tym tygodniu otwarte zostały trzy nowe sklepy Eurospar - jeden w centrum Gdańska i dwa w Toruniu. Wszystkie zajęły przestrzeń po placówkach sieci Piotr i Paweł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

POLSKA AXN zostaje w Gdyni

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

AXN Poland, spółka należąca do Sony Pictures Entertainment, przedłużyła umowę najmu biura w Łużycka Office Park w Gdyni do końca 2026 roku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

POLSKA Panattoni będzie neutralne

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

Panattoni przechodzi na zieloną energię i dąży do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2025 roku. Już w tym roku 250 tys. MWh energii pochodzącej z odnawialnych źródeł będzie napędzać obiekty dewelopera o łącznej powierzchni blisko 3 mln mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Kolejny ciężki rok dla retailu?

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

W 2020 roku skumulowana wartość obrotów w obiektach handlowych pozostała na minusie dla wszystkich kategorii produktów. Eksperci Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie „Trends Radar vol.3” przedstawiają prognozy i kierunki rozwoju sektora handlowego w 2021 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

RUMUNIA Sony przedłuża z CA Immo w Bukareszcie

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

Sony odnowiło i przedłużyło umowę najmu w Bucharest Business Parku na kolejne pięć lat. Firma od 2005 roku jest jednym z kluczowych najemców kompleksu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Boss Outlet na Śląsku

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Marka Boss otworzyła pierwszy i jedyny na Śląsku salon Boss Outlet. Sklep mieści się w Designer Outlet Sosnowiec i zajmuje prawie 180 mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

POLSKA Okęcie Park z trzema nowymi markami

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

Już za kilka miesięcy klienci warszawskiego centrum Okęcie Park, położonego przy Al. Krakowskiej 61, będą mogli zrobić zakupy w trzech nowych sklepach – Action, Pepco i Rossmannie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Unormowanie ruchu w galeriach

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Odwiedzalność centrów handlowych w lutym – klienci odpowiedzialnie planują zakupy. Bezpieczeństwo i troska o najbliższych stały się najważniejsze.

Rynek mieszkaniowy

POLSKA Prefabrykowane i drewniane domy w Choroszczy

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by MR

3 marca 2021 roku oficjalnie rozpoczęła się budowa osiedla domów jednorodzinnych w Choroszczy przy ul. Rybackiej. Generalny wykonawca, firma Unihouse wybuduje 10 domów w technologii szkieletu drewnianego. Deweloper, Polskie Domy Drewniane, planuje zakończenie prac w IV kwartale 2021 roku. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Action wchodzi do Krakowa

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Sieć dyskontów niespożywczych Action zadebiutowała w Krakowie. Sklep holenderskiej marki znajduje się w nowo otwartym centrum handlowym Atut Bielany przy ul. Księcia Józefa na Zwierzyńcu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nowi inwestorzy przyglądają się Polsce

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący napływ nowych inwestycji zagranicznych w Polsce i regionie CEE. W kierunku naszego kraju spoglądają zwłaszcza inwestorzy z Azji, Białorusi oraz USA – wynika z analizy CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent po raz trzeci w Warszawie

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Warszawska oferta Resi4Rent rośnie. Do budynków Resi4Rent w Browarach Warszawskich i na ul. Suwak, dołączył nowo otwarty projekt przy ul. Taśmowej, w którym znajduje się ponad 370 mieszkań.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla zwierząt w Zaspie

schedule 04 marca 2021
Opr./edited by AKL

Wiosną w gdańskiej Galerii Zaspa otworzy się nowy sklep zoologiczny – Maxi Zoo. Placówka zajmie powierzchnię 360 mkw.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 04 marca 2021

Nowi inwestorzy przyglądają się Polsce

W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczący napływ nowych inwestycji zagranicznych w Polsce i regionie CEE. W kierunku naszego kraju spoglądają zwłaszcza inwestorzy z Azji, Białorusi oraz USA – wynika z analizy CBRE.

schedule 04 marca 2021

CTP chce wejść na Euronext Amsterdam

CTP zamierza przeprowadzić pierwszą ofertę oraz ubiegać się o dopuszczenie do notowań i obrotu akcji na platformie Euronext Amsterdam, rynku regulowanym giełdy Euronext Amsterdam N.V.

schedule 03 marca 2021

Nowa normalność na rynku nieruchomości

Rok 2021 dla sektora nieruchomości będzie czasem dalszych zmian i przeobrażeń - tak wynika z analizy firmy Cushman & Wakefield, zawartej w raporcie „Trends Radar vol.3”. Eksperci przewidują ożywienie rynku już w II kwartale 2021 roku.

schedule 03 marca 2021

Private equity aktywne mimo pandemii

W ubiegłym roku liczba przejęć dokonanych przez fundusze private equity wzrosła w Polsce o około jedną trzecią pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej. Jak wynika z z danych zgromadzonych przez firmę doradczą Bain & Company, ponad połowa transakcji miała miejsce w IV kwartale 2020 roku. 

schedule 03 marca 2021

Pandemia powstrzymuje inwestorów

Ponad połowa firm zrezygnowała z inwestycji z uwagi na pandemię, wynika z raportu EY "Rok z Covid-19 oczami polskich przedsiębiorców".

schedule 02 marca 2021

Inwestycje odporne na kryzys

Pandemia Covid-19 nie wpłynęła na stan kapitału prywatnego, gdzie nadal odnotowywano inwestycje w nieruchomości komercyjne na całym świecie, wynika z najnowszego raportu The Wealth Report 2021, opracowanego przez firmę Knight Frank.

schedule 01 marca 2021

Media Expert przejmuje Norauto

Spółka Terg, właściciel sieci Media Expert, nabyła spółkę grupy Norauto, właściciela sieci sklepów i serwisów samochodowych. Transakcja obejmowała 21 obiektów na terenie całego kraju.

schedule 01 marca 2021

CA Immo wychodzi ze Słowacji

CA Immo sfinalizowało sprzedaż biurowców Bratislava Business Center 1 i Bratislava Business Center 1 Plus na rzecz Wood & Company. Kompleks biurowy obejmuje łącznie około 25,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 01 marca 2021

Waterside w nowych rękach

Deweloper i inwestor z Gandawy, firma Alides, nabył od Deka Immobilien gdański kompleks biurowy Waterside o łącznej powierzchni ponad 9,3 tys. mkw. Cena zakupu nie zostanie ujawniona.

schedule 25 lutego 2021

Rok bez okazji

Pomimo dekoniunktury gospodarczej spowodowanej pandemią średnie wyceny przejmowanych firm na świecie wzrosły w ubiegłym roku – wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Inwestorzy musieli zapłacić więcej niż rok wcześniej za firmy z sektora technologicznego, telekomunikacyjnego, farmaceutycznego oraz mediów cyfrowych. Zmniejszyły się natomiast wyceny spółek z sektora handlu detalicznego i energetyki.

schedule 24 lutego 2021

66,5 mln euro dla GalCap

pbb Deutsche Pfandbriefbank udzielił kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 66,5 mln euro na portfel biurowy zarządzany przez GalCap Europe w imieniu klienta instytucjonalnego. Fundusz chce przeznaczyć te środki na refinansowanie projektów mixed-use w Budapeszcie i Warszawie.

schedule 24 lutego 2021

Peakside chce zainwestować 350 mln euro

Peakside Capital poszukuje rynkowych okazji dla swojego czwartego europejskiego funduszu Peakside Real Estate Found IV (PREF IV). Na inwestycje zamierza przeznaczyć do 350 mln euro głównie na rynku niemieckim. Jako bardzo perspektywiczne ocenia również inwestycje na rynku polskim oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 23 lutego 2021

PHN: pierwsze notowanie obligacji serii B

W poniedziałek w Alternatywnym Systemie Obrotu Catalyst, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych, odbyło się pierwsze notowanie obligacji serii B, wyemitowanych przez Polski Holding Nieruchomości.

schedule 22 lutego 2021

Budimex Nieruchomości w nowych rękach

Cornerstone Partners i czeski Crestyl kupują Budimex Nieruchomości, za przejęcie 100 proc. akcji zapłacą ponad 1,5 mld zł. Finalizacja umowy wymaga jeszcze zgody UOKiK-u.

schedule 22 lutego 2021

Milestone wchodzi do Polski

Eagle, joint venture utworzone w 2019 roku przez Value One i Nuveen Real Estate (w imieniu TIAA), kupuje portfel nieruchomości w Polsce, który obejmuje prywatne domy studenckie oraz dwie działki inwestycyjne.

schedule 18 lutego 2021

Biura i galerie odczuwają skutki pandemii

Trwająca pandemia nadal wpływa na europejskie rynki nieruchomości komercyjnych, ale zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi sektorami i regionami, wynika z najnowszego raportu „DNA of Real Estate” za IV kwartał 2020 roku, opracowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

schedule 18 lutego 2021

Przetasowania w inwestycjach

W pandemicznym 2020 roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce była znacząco niższy (o około 30 proc.) niż w rekordowym pod tym względem 2019 roku. Biorąc jednak pod uwagę obecny klimat inwestycyjny, przekroczenie pułapu 5,3 mld euro jest znaczącym rezultatem - wynika z raportu At A Glance Investment Poland 2020, opublikowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 17 lutego 2021

Inwestorzy nadal zainteresowani

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej sfinalizowano w ubiegłym roku transakcje o łącznej wartości ponad 9,7 mld euro, a Polska może mówić o trzecim najlepszym rezultacie w historii rynku, podaje JLL.

schedule 16 lutego 2021

Miliony dla Victorii

Victoria Dom Holding podpisała umowę, dzięki której pozyska kapitał dłużny w wysokości 7 mln euro od Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie ekspansji deweloperskiej na rynku niemieckim.

schedule 16 lutego 2021

Tritax sprzedaje magazyn Castoramy

Londyński Tritax EuroBox sprzedaje łódzki magazyn o powierzchni 101 tys. mkw., wynajęty Castoramie. Kupującym jest południowokoreański klient Savills Investment Management. Wartość transakcji to 65,5 mln euro.

Kategorie