EN

Polska Inwestycje o niskim poziomie ryzyka

Rynek inwestycyjny i finansowy
Łączna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce osiągnęła w minionym roku około 5,3 mld euro. To trzeci najwyższy rezultat w historii, również pod względem liczby przeprowadzonych transakcji, których było 116 – podają eksperci Avison Young w raporcie podsumowującym rok.

Największym beneficjentem zmian, które zaszły w 2020 roku, jest zdecydowanie sektor magazynowy, z wartością zrealizowanych transakcji w wysokości 2,6 mld euro, co stanowi 50 proc. wszystkich transakcji i jest wynikiem o prawie 70 proc. większym niż wartość osiągnięta w tym sektorze w roku ubiegłym. Jak zauważają eksperci Avison Young, nowością w 2020 roku jest spadek liczby pojedynczych transakcji. Wynika to z tendencji do kupowania portfeli lub całych platform inwestycyjnych. Forma ta stanowiła prawie 60 proc. wartości w sektorze magazynowym. Największymi transakcjami ubiegłego roku były: sprzedaż platformy logistycznej Goodman do GLP, zakup Panattoni Portfolio przez Savills IM, sprzedaż Distribution Park Portfolio przez Hines do CGL oraz przejęcie Maximus Portfolio Aresa przez GIC. Wszystkie zostały sfinansowane przez kapitał azjatycki, co potwierdza dużą aktywność inwestorów z tego kontynentu w sektorze magazynowym. W minionym roku odnotowaliśmy również wzmożone zainteresowanie obiektami logistyki miejskiej, a Avison Young spodziewa się kontynuacji tego trendu w roku bieżącym.

W obliczu niepewnych warunków rynkowych, wielu inwestorów biurowych zwróciło się w stronę stabilnych sektorów rynku. Ponad 60 proc. z 2 mld euro transakcji zrealizowanych w sektorze biurowym w 2020 roku były to nieruchomości typu „core” lub „core +”, zlokalizowane głównie w Warszawie. Część tego typu transakcji rozpoczęła się jeszcze przed 2020 rokiem. Fakt, że mimo niepewnej sytuacji na rynku inwestorzy z nich nie zrezygnowali, świadczy o realizowaniu strategii inwestycyjnych z niskim poziomem ryzyka. Z kolei w miastach regionalnych, największe zrealizowane w 2020 roku transakcje to City One we Wrocławiu, kupiony przez Uniquę, oraz największa w 2020 roku transakcja w miastach regionalnych - High 5ive II w Krakowie, kupiony przez Credit Suisse. W Warszawie inwestorzy skupili się na zachodniej części centrum miasta, gdzie nieruchomości takie jak Generation Park Z, Lixa A&B, Chmielna 89 czy Wola Center zmieniły właścicieli. Avison Young zwraca uwagę na wzrost aktywności inwestorów na Mokotowie - zamknięto pięć dużych transakcji o łącznej wartości prawie 400 mln euro, w tym sprzedaż D48 do IAD czy DSV do Corum. To prawie czterokrotnie więcej niż w 2019 roku, kiedy sprzedano cztery biurowce za łącznie około 100 mln euro.

Rynek handlowy doświadczył w 2020 roku znacznego przyspieszenia zmian zapoczątkowanych jednak już kilka lat temu. Tendencja do robienia zakupów w pobliżu miejsca zamieszkania oraz rosnąca siła nabywcza mieszkańców mniejszych miejscowości spopularyzowały handel codzienny. To, w połączeniu z faktem, że zasady dotyczące zamykania obiektów handlowych nie miały wpływu na mniejsze obiekty handlowe, nie pozostało niezauważone przez inwestorów lokujących kapitał w tym sektorze rynku – 22 z 35 ubiegłorocznych transakcji w tym sektorze dotyczyło nieruchomości typu convenience. Największą akwizycją tego typu była sprzedaż portfela Tyrion (pięć parków handlowych typu convenience).

W 2020 roku inwestorzy weszli do sektora mieszkań na wynajem, czyli PRS (private rented sector) na skalę większą niż kiedykolwiek wcześniej. Według Avison Young, wynika to z wybierania bezpiecznych strategii inwestowania w sytuacji niepewnych warunków rynkowych. W 2020 roku mogliśmy zaobserwować kilka przedsięwzięć typu joint venture czy forward purchase. Na początku roku TAG Immobilien przejął polskiego dewelopera Vantage Development i zaplanował 24 projekty mieszkaniowe z 8,6 tys. mieszkań do wynajęcia do realizacji w ciągu najbliższych 5 lat. Na uwagę zasługuje również joint venture firm Kajima i Tonsa, które wspólnie zrealizują projekt PRS w Trójmieście. Drugim istotnym wydarzeniem był forward purchase przez Aurec Capital od Matexi inwestycji na etapie deweloperskim, zlokalizowanej przy Puławskiej 186 w Warszawie. Dodatkowo, Corestate Capital i Bain Capital Credit weszły na ten rynek poprzez zakup dwóch projektów deweloperskich domów studenckich w Krakowie i Gdańsku. Rok zakończył się kolejnym forward purchase - Heimstaden Bostad wraz z Eiffage Immobilier zakupiły dwa projekty PRS zlokalizowane w Warszawie.

Avison Young zwraca uwagę jest fakt, że transakcji typu joint venture i forward purchase nie zaliczamy do typowych transakcji i dlatego nie są one uwzględniane w całkowitej wartości inwestycji. Według ekspertów, wartość PRS w 2020 roku wyniósł około 250 mln euro.

W 2021 roku eksperci Avison Young spodziewają się wzrostu aktywności inwestycyjnej w związku z uwolnieniem zablokowanego w 2020 roku kapitału. Ze względu na niepewne warunki rynkowe, inwestorzy raczej będą wybierali nieruchomości charakteryzujące się niskim poziomem ryzyka, tj. budynki biurowe czy logistyczne z zagwarantowanym długoterminowym przychodem, lub parki handlowe. Ponieważ rynek PRS wciąż się rozwija, z pewnością pojawią się na nim kolejni gracze.

Avison Young szacuje, że obecnie na rynku znajduje się 0,5 mld euro w transakcjach z podpisanymi w 2020 roku umowami przedwstępnymi. Dlatego eksperci spodziewają się mocnego otwarcia 2021 roku.

Ostatnie nowości

Infrastruktura

Polska Dworzec w Imbramowicach otwarty

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

PKP zakończyły przebudowę dworca kolejowego w Imbramowicach na Dolnym Śląsku. To dwunasty obiekt w tym województwie, zmodernizowany przez kolejową spółkę w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt inwestycji wyniósł 6,4 mln zł brutto.

Infrastruktura

Polska Sześciu chętnych pod Tarczynem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W przetargu na zaprojektowanie i budowę niespełna 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłem Lesznowola a węzłem Tarczyn Północ wpłynęło sześć ofert.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej podnajmów i pustostanów

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W 2020 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce wzrosły o 6,2 proc. w stosunku do 2019 roku. Poziom pustostanów wyniósł z kolei 11,1 proc., a na rynku zauważalny jest przyrost powierzchni oferowanej w formie podnajmu, podliczają eksperci z Cushman & Wakefield.

Infrastruktura

Polska Jest umowa pod Lublinem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem. Inwestycję zrealizuje firma Mota-Engil Central Europe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy terminal DB Schenker

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Ruszył nowy terminal przeładunkowy firmy DB Schenker. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko, na działce o powierzchni 4,4 hektara, powstał obiekt, oferujący 5,4 tys. mkw. powierzchni operacyjnej, 58 bram i około kilkaset mkw. powierzchni biurowo-socjalnej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zgoda dla Palio Office Park A

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Pierwszy z ośmiu planowanych w ramach projektu Palio Office Park w Gdańsku budynków został oddany do użytku. Biurowiec zlokalizowany na terenie Stoczni Gdańskiej dostarczy na trójmiejski rynek 16,6 tys. GLA.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Najemcy zostają z Newbridge

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W Nowych Czyżynach w Krakowie decyzję o przedłużeniu umów najmu podjęło 11 najemców, natomiast w Nowych Bielawach w Toruniu kontynuację działalności w obiekcie planuje 10 marek. Z kolei w Nowej Górnej w Łodzi umowy przedłużyło czterech najemców.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Trójmiasto z brązem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W 2020 roku na trójmiejski rynek dostarczono prawie 60,3 tys. mkw. powierzchni biurowej. Plasuje to aglomerację na trzeciej pozycji wśród regionów pod względem nowej podaży biur. Tym samym całkowita podaż powierzchni biurowej osiągnęła 888,6 tys. mkw. W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów i przekroczenia granicy 1 mln mkw. – prognozują eksperci z Colliersa.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy Sinsay w Jastrzębiu Zdroju

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Sinsay otworzył swój pierwszy salon w Jastrzębiu Zdroju. Sklep o powierzchni 991 mkw. przyjął pierwszych klientów w Galerii Jastrzębie przy ul. Warszawskiej 2.

Hotele

Polska Nowe pięć gwiazdek w Zakopanem

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Accor rozbudowuje w Polsce portfolio marek premium. Grupa podpisała z inwestorem Arturem Kozieją umowę o zarządzanie pięciogwiazdkowym Hotelem Mövenpick Zakopane Imperial, który obecnie funkcjonuje jako Hotel Imperial. Obiekt przejdzie rebranding i rozbudowę. Pierwszych gości przyjmie w I połowie 2023 roku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Czechy CTP chce więcej lasu

schedule 26 lutego 2021
Opr./edited by AKL

CTP kupuje las o powierzchni 460 hektarów we wschodnich Czechach w pobliżu Zlína, zwiększając łączną powierzchnię lasów, należących do firmy, do 560 hektarów.

Hotele

Węgry Za rok do pałacu

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Węgierska firma DVM group rozpoczęła realizację Drechsler Palace przy 25 Andrássy Avenue w Budapeszcie. Budynek jest własnością QPR Properties, który przekształca budynek w pierwszy W Hotel na Węgrzech - W Budapest.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Trochę węgla dla finansistów

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Do grona najemców budynku Carbon Tower we Wrocławiu dołącza firma z branży finansowej, zajmując 4,5 tys. mkw. powierzchni. Tym samym poziom najmu w biurowcu należącym do Cavatina Holding zwiększył się do 80 proc.

Rynek mieszkaniowy

Polska Robyg razy cztery we Wrocławiu

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Robyg zakończy w I kwartale 2021 roku cztery inwestycje we Wrocławiu: Willa nad Potokiem na Muchoborze Wielkim przy ul. Stanisławowskiej, kolejne etapy osiedli Wojszyckie Alejki przy ul. Gałczyńskiego na Wojszycach oraz Uroczysko przy ul. Przejazdowej na Sołtysowicach. W II kwartale 2021 deweloper rozpocznie przekazywanie mieszkań na osiedlu Robyg Jagodno.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bacciarellego 54 po raz trzeci

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Wrocław wzbogaci swoją ofertę mieszkaniową o kolejne 91 lokali. Trei Residential uruchomił sprzedaż wszystkich mieszkań w ramach III fazy budowy osiedla na Wielkiej Wyspie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Europa Środkowo-Wschodnia Dziesięć razy więcej flexów

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Na rynku biurowym zaszły w minionym roku ogromne zmiany. Z badań wynika, że powierzchnia elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech wzrosła dziesięciokrotnie, a potrzeby w zakresie miejsc pracy są teraz zupełnie inne niż dotychczas. Niebawem niemal na każdym rogu powinny znajdować przestrzenie “office to go” – wynika z raportu firmy New Work.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe Netto w Pruszkowie

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

W Pruszkowie ruszył nowy sklep sieci Netto. Sklep zlokalizowany przy ulicy Poznańskiej 18.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazyny największym wygranym

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Co czwarty metr kwadratowy nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce był w 2020 roku przedmiotem umowy najmu, podała firma Savills w swoim najnowszym raporcie. Pomimo pandemii, w zeszłym roku odnotowano rekordowy popyt na poziomie ponad 5 mln mkw., a zasoby powierzchni logistycznej w całym kraju przekroczyły próg 20 mln mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka razy siedem tysięcy

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Ruszył siedmiotysięczny sklep sieci Żabka. Placówka zlokalizowana jest na rynku zabytkowej miejscowości Biecz. To pierwsza Żabka w tej miejscowości, prowadzona przez franczyzobiorczynię pochodzącą z regionu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Klonowe Osiedle w sprzedaży

schedule 25 lutego 2021
Opr./edited by AKL

Wikana rozpoczęła sprzedaż lokali z inwestycji Klonowe Osiedle, realizowanej w Świdniku. W ramach I etapu projektu powstanie 108 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 5 tys. mkw.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 25 lutego 2021

Rok bez okazji

Pomimo dekoniunktury gospodarczej spowodowanej pandemią średnie wyceny przejmowanych firm na świecie wzrosły w ubiegłym roku – wynika z raportu firmy doradczej Bain & Company. Inwestorzy musieli zapłacić więcej niż rok wcześniej za firmy z sektora technologicznego, telekomunikacyjnego, farmaceutycznego oraz mediów cyfrowych. Zmniejszyły się natomiast wyceny spółek z sektora handlu detalicznego i energetyki.

schedule 24 lutego 2021

66,5 mln euro dla GalCap

pbb Deutsche Pfandbriefbank udzielił kredytu inwestycyjnego o łącznej wartości 66,5 mln euro na portfel biurowy zarządzany przez GalCap Europe w imieniu klienta instytucjonalnego. Fundusz chce przeznaczyć te środki na refinansowanie projektów mixed-use w Budapeszcie i Warszawie.

schedule 24 lutego 2021

Peakside chce zainwestować 350 mln euro

Peakside Capital poszukuje rynkowych okazji dla swojego czwartego europejskiego funduszu Peakside Real Estate Found IV (PREF IV). Na inwestycje zamierza przeznaczyć do 350 mln euro głównie na rynku niemieckim. Jako bardzo perspektywiczne ocenia również inwestycje na rynku polskim oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 23 lutego 2021

PHN: pierwsze notowanie obligacji serii B

W poniedziałek w Alternatywnym Systemie Obrotu Catalyst, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych, odbyło się pierwsze notowanie obligacji serii B, wyemitowanych przez Polski Holding Nieruchomości.

schedule 22 lutego 2021

Budimex Nieruchomości w nowych rękach

Cornerstone Partners i czeski Crestyl kupują Budimex Nieruchomości, za przejęcie 100 proc. akcji zapłacą ponad 1,5 mld zł. Finalizacja umowy wymaga jeszcze zgody UOKiK-u.

schedule 22 lutego 2021

Milestone wchodzi do Polski

Eagle, joint venture utworzone w 2019 roku przez Value One i Nuveen Real Estate (w imieniu TIAA), kupuje portfel nieruchomości w Polsce, który obejmuje prywatne domy studenckie oraz dwie działki inwestycyjne.

schedule 18 lutego 2021

Biura i galerie odczuwają skutki pandemii

Trwająca pandemia nadal wpływa na europejskie rynki nieruchomości komercyjnych, ale zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi sektorami i regionami, wynika z najnowszego raportu „DNA of Real Estate” za IV kwartał 2020 roku, opracowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

schedule 18 lutego 2021

Przetasowania w inwestycjach

W pandemicznym 2020 roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce była znacząco niższy (o około 30 proc.) niż w rekordowym pod tym względem 2019 roku. Biorąc jednak pod uwagę obecny klimat inwestycyjny, przekroczenie pułapu 5,3 mld euro jest znaczącym rezultatem - wynika z raportu At A Glance Investment Poland 2020, opublikowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 17 lutego 2021

Inwestorzy nadal zainteresowani

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej sfinalizowano w ubiegłym roku transakcje o łącznej wartości ponad 9,7 mld euro, a Polska może mówić o trzecim najlepszym rezultacie w historii rynku, podaje JLL.

schedule 16 lutego 2021

Miliony dla Victorii

Victoria Dom Holding podpisała umowę, dzięki której pozyska kapitał dłużny w wysokości 7 mln euro od Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie ekspansji deweloperskiej na rynku niemieckim.

schedule 16 lutego 2021

Tritax sprzedaje magazyn Castoramy

Londyński Tritax EuroBox sprzedaje łódzki magazyn o powierzchni 101 tys. mkw., wynajęty Castoramie. Kupującym jest południowokoreański klient Savills Investment Management. Wartość transakcji to 65,5 mln euro.

schedule 16 lutego 2021

Neon błyszczy w nowych rękach

Firma Torus sprzedała czwarty i ostatni etap kompleksu biznesowego Alchemia w Gdańsku – biurowiec Neon. Kupującym jest DWS - podmiot zarządzający funduszami inwestycyjnymi, który dokonał zakupu do jednego ze swoich niemieckich funduszy nieruchomościowych. Wartość transakcji to ponad 80 mln euro netto.

schedule 15 lutego 2021

Polska liderem w regionie

W ubiegłym roku wartość inwestycji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła 10,4 mld euro, co stanowi spadek o 24 proc. w stosunku do roku 2019. Mimo że Polska i Czechy odnotowały spadki w ujęciu rok do roku, to ich udział w łącznej wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej był największy i wyniósł odpowiednio 51 i 26 proc. - wynika z najnowszego raportu Colliersa "CEE Investment Scene Q1-Q4 2020".

schedule 12 lutego 2021

Rzeszowski B&B Hotels z refinansowaniem

B&B Hotel Rzeszów Centrum otrzymał refinansowanie. Hotel, oferujący 65 pokoi oraz sale konferencyjne, ruszył na początku 2020 roku.

schedule 11 lutego 2021

11-milionowe obligacje

Spółka White Stone Development z sukcesem uplasowała pierwszą w swojej historii emisję obligacji niezabezpieczonych o wartości 11 mln zł. Ze względu na popyt przewyższający maksymalną wysokość oferty, redukcja zapisów wyniosła prawie 20 proc.

schedule 08 lutego 2021

Jerozolimskie sprzedane

Kompleks Jerozolimskie Business Park został nabyty przez joint venture firm Rida Development i Mack Real Estate Group od firmy A&T Holdings. Apollo-Rida Poland, polski oddział Rida Development, będzie pełnił funkcje zarządzającego inwestycją i zarządcy nieruchomości.

schedule 05 lutego 2021

Dawny Hyatt w nowych rękach

PHN Property Management (PHN PM) – spółka Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) i Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) – podpisała umowę zakupu części spółki Cosmar Polska, która jest właścicielem Regent Warsaw Hotelu. Cena zakupu wyniosła 130,5 mln zł.

schedule 04 lutego 2021

Farmy Fotowoltaiki chcą na NewConnect

Farmy Fotowoltaiki, należące w całości do notowanej na NewConnect Berg Holding SA, planują pozyskać 4,05 mln zł od inwestorów indywidualnych w ramach kampanii crowdfundingu udziałowego promowanego przez Crowdway. Spółka planuje debiut na NewConnect do 12 miesięcy.

schedule 03 lutego 2021

AEW kupuje pod Warszawą

Firma AEW, działająca w imieniu niemieckiego inwestora, nabyła projekt logistyczny w okolicach Warszawy. Sprzedającym było Panattoni.

schedule 28 stycznia 2021

Twarde dane czy ocena

Najnowszy raport ABSL „Potencjał inwestycyjny polskich miast. Porównanie lokalizacji sektora nowoczesnych usług biznesowych” porównuje atrakcyjność polskich miast dla różnych kategorii centrów nowoczesnych usług biznesowych w zależności od tego jakie pełnią funkcje. Inwestorzy i władze miast otrzymują dodatkowe narzędzie wspierające procesy inwestycyjne.

Kategorie