Polska Kolej Dużych Prędkości przyspiesza
InfrastrukturaUmowa obemuje prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości o długości prawie 140 km. Między Warszawą, Centralnym Portem Komunikacyjnym i Łodzią pociągi będą jeździły z prędkością do 250 km/h.
Premier Mateusz Morawiecki, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała oraz prezes spółki CPK Mikołaj Wild przedstawili aktualny stan przygotowań do budowy tzw. szprych, czyli linii kolejowych CPK. Kolej Dużych Prędkości (KDP) zacznie swój bieg przy stacja Warszawa Zachodnia, skąd będzie się kierować w stronę CPK, Łodzi, Poznania i Wrocławia.
Zawarta dziś pierwsza umowa realizacyjna to jedna z wielu, jakie podpiszemy w ciągu najbliższych tygodni, przygotowując nowy system komunikacyjny Polski, którego sercem będzie CPK – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Harmonogram zakłada, że linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona w 2027 roku.
Dzięki tej inwestycji pasażerowie dojadą do nowego lotniska z Warszawy w około 15 min, z Łodzi w około pół godziny, a z Warszawy do Łodzi w około 45 minut, czyli prawie dwa razy szybciej niż obecnie. Przyjęte przez spółkę CPK założenia projektowe umożliwią w przyszłości podniesienie prędkości pociągów nawet do 350 km/h.
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla spółki CPK wykona konsorcjum firm: Idom, Multiconsult, Transprojekt Gdański i Arcadis. Na realizacje prac, w skład których wchodzą m.in. analizy przebiegów, a także specjalistyczne opracowania: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne, wykonawca będzie miał około 10 miesięcy.
Finalnym efektem umowy będzie wskazanie rekomendowanego przebiegu linii kolejowej między Warszawą a Łodzią w zakresie koniecznym do prowadzenia działań inwestycyjnych. Przygotowanie STEŚ jest kolejnym krokiem na drodze do pozyskania wymaganych pozwoleń i rozpoczęcia prac budowlanych.
W dalszej kolejności nowa trasa Warszawa-Łódź zostanie wydłużona. Dzięki temu powstanie szybkie połączenie kolejowe między Warszawą, CPK i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem.
Na Mazowszu w ramach programu kolejowego CPK powstanie łącznie około 344 km nowych linii kolejowych, których inwestorem jest spółka CPK, a kolejne około 654 km zostanie zmodernizowane przez PKP PLK. W województwie łódzkim będzie wybudowanych około 219 km nowych linii kolejowych, a kolejnych około 305 km zostanie zmodernizowanych.
W skali całej Polski w trakcie prac przygotowawczych są już w sumie około 743 km nowych linii kolejowych CPK. W ciągu ostatnich dni spółka wskazała wykonawców sześciu z ośmiu przetargów na tzw. STEŚ. Jednocześnie CPK oczekuje na uprawomocnienie się wyboru ofert w postępowaniach na wykonawcę prac przygotowawczych dla węzła CPK, a także projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego CPK.
Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1,8 tys. km nowych linii plus około 200 km w ramach węzła kolejowego w rejonie Portu Solidarność. Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych, których inwestorem jest spółka CPK.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...