Polska Fabryka Norblina na finiszu
Biura i projekty wielofunkcyjnePrace przy rewitalizacji Fabryki Norblina rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku, a ich finalizacja jest spodziewana pod koniec tegorocznych wakacji. Prawie dwuhektarowemu terenowi dawnych zakładów platerniczych Norblin, Bracia Buch i T. Werner, a po II wojnie światowej – Walcowni Metali Warszawa – jest przywracana świetność. Pofabryczne zabudowania i maszyny wraz z nowo dobudowaną częścią biurową będą służyć jako miejsce pracy, rozrywki i edukacji.
Najważniejsze i najbardziej skomplikowane prace konstrukcyjne już za nami – warto wspomnieć tu choćby o przesuwaniu jednego z zabytkowych budynków w całości czy podwieszaniu dwóch innych. Rewitalizacja większości zabytkowych obiektów jest już zakończona, trwają prace nad detalami architektonicznymi we wnętrzach – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu Construction & Development w grupie Capital Park.
Wykonawcy skupiają się na zagospodarowaniu terenu pomiędzy obiektami, a także na przygotowaniach do odbiorów technicznych. Pomiędzy historycznymi zabudowaniami fabrycznymi pojawiają się m.in. tory transportowe i podłogowe płyty żeliwne, które zachowały się z czasów funkcjonowania fabryki i zostały starannie odrestaurowane. Niedługo prace rozpoczną wykonawcy terenów zielonych.
W nowych budynkach biurowych, oferujących 41 tys. mkw. powierzchni klasy A+, trwają prace związane z aranżacją wnętrz oraz przygotowujące do odbiorów technicznych. Pierwsi najemcy pojawią się na początku września, do największych należą Allegro.pl (16,2 tys. mkw.), globalne centrum usługowe Japan Tobacco International (8,5 tys. mkw.) i SEB Bank (3,3 tys. mkw.).
Zakończone zostały również prace budowlane i aranżacyjne związane z budową parkingu podziemnego dla samochodów i ponad 200 rowerów. Zakończyła się także budowa konstrukcji pod pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany podziemny parking rowerowy, który ma zacząć działać pod koniec października.
Zabytkowe i historyczne zabudowania oraz maszyny i urządzenia, będą włączone w strukturę Muzeum Fabryki Norblina, po którym przewodnikiem będzie mobilna aplikacja. Prace budowlane i konserwatorskie związane z fasadami i wnętrzem ośmiu zabytkowych budynków zostały już zakończone. Na finalnym etapie jest konserwacja maszyn i urządzeń pofabrycznych, które będą wyeksponowane na terenie Fabryki Norblina. Trwa również odbudowa dwóch pieców żarowych po zachodniej stronie budynku 22.
Powrót BioBazaru w zupełnie nowej aranżacji, butikowe kino według naszego autorskiego pomysłu, galeria sztuki, foodhall z 26 oryginalnymi stoiskami gastronomicznymi, liczne restauracje, piano bar z muzyką na żywo, multimedialne muzeum, które opowie wyjątkową historię tego miejsca – to tylko część z atrakcji, jakie będą stopniowo odsłaniane od pierwszych dni września – zapowiada Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna w grupie Capital Park.
Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest Warbud, z którym współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiedzialna jest firma Monument Service.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...