EN

Polska Dokąd zmierza Młode Miasto?

Architektura i urbanistyka
Rozpoczął się dialog społeczny dotyczący terenów gdańskiego Młodego Miasta, a także tzw. Polskiego Haka i pobliskich działek – łącznie konsultacjami objęto blisko 100 ha w centrum miasta.

Przyszło się nam zmierzać z wieloma wyzwaniami, a głównym z nich jest zdefiniowanie rozwoju młodego miasta i wyzwań związanych ze stworzeniem nowej dzielnicy w sercu Gdańska W świetle realizowanych już projektów, układu przestrzennego, szlaków komunikacyjnych, jak również dziedzictwa historycznego jednym z wyzwań jest kwestia skoordynowania tych procesów i stworzenie nowej przestrzeni miejskiej o wysokiej jakości. Chcemy zacząć dyskusję od analiz tego, co zostało wykonane i procesów, które już obecnie się toczą. Podjęliśmy już szereg kroków, wśród których są nie tylko rozpoczynane warsztaty, ale częścią tego procesu są również cykliczne spotkania Rady Interesariuszy Młodego Miasta i Polskiego Haka. Chcemy pozyskać głos szerokiego audytorium o tym, czym w jego opinii Młode Miasto ma się stać w przyszłości. Zbieramy opinie wszystkich interesariuszy, ale w dużej mierze wsłuchujemy się w głos ludzi młodych, gdyż to właśnie oni będą w przyszłości zamieszkiwać i użytkować te tereny. To będzie miasto dla młodych – mówił na spotkaniu inaugurującym cykl warsztatów Piotr Lorens, architekt miasta Gdańska.

Przeprowadzenie dialogu powierzono Stowarzyszeniu Inicjatywa Miasto, jednemu z gdańskich ruchów miejskich, który zaprasza do dialogu każdego, kto chce zaangażować się w tworzenie przyszłości Młodego Miasta.

Wiemy, jak znaczący jest to teren, oraz że jego rozwój będzie miał olbrzymi wpływ na przyszłość całej Metropolii Gdańskiej. Nasze działania będą miały formę dialogu, który ma stać się matrycą, na podstawie której określone zostaną wytyczne do myślenia o funkcjach i sposobie zagospodarowania Młodego Miasta. Chcielibyśmy zmapować wartości istotne dla rozwoju całej dzielnicy poprzez wymianę doświadczeń i zbieranie wiedzy od ekspertów, ale i pozostałych mieszkańców Trójmiasta – mówił Piotr Czyż, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

Do debaty inaugurującej dialog społeczny zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk, od lat aktywnych na terenie dzielnicy. W gronie dyskutantów znaleźli się Aneta Szyłak, dyrektor Nomusa, otwartego na terenie rewitalizowanych terenów stoczniowych nowego muzeum sztuki nowoczesnej, Zbigniew Canowiecki, prezydent organizacji Pracodawcy Pomorza, Jacek Dominiczak, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor koncepcji miasta dialogicznego, Janusz Lipiński, historyk, ekspert rynku nieruchomości, od 20 lat zaangażowanego w procesy przekształceniowe dawnej Stoczni Gdańskiej, oraz Arkadiusz Hronowski, menedżer klubu muzycznego B90 i ul. Elektryków.

Aneta Szyłak podkreślała, że rozwijając działalność kulturalną na terenie stoczni miała świadomość, że im więcej artystów pojawiało się na terenie Młodego Miasta, tym mniej było stoczniowców.

Takie procesy zachodziły w wielu krajach na całym świecie, jednak kultura od samego początku pełniła rolę uświadamiania wartości stoczni, nawet jeśli produkcja stoczniowa stopniowo się kończyła. Na terenie stoczni od zawsze była mnogość inspirujących przestrzeni. Mieliśmy świadomość, że wartości, w które wierzyli stoczniowcy nie przestaną istnieć. Jedną z nich była wspólnota ponad ideami, która stanowi istotną wartość Nomusa. Muzeum to będzie również miejsce spotkań, a misją muzeum jest tłumaczenie współczesności poprzez sztukę. Artyści wspólnie z architektami oraz właścicielami prowadzili warsztaty o rozwoju Kiedyś ekonomiści powoływali się na argumenty, że tutaj nikt nie będzie chciał mieszkać. Czas na szczęście zmienił tę perspektywę – tłumaczyła Aneta Szyłak.

Jacek Dominiczak podkreślał, że mądra odbudowa zniszczonego wojną Gdańska do dzisiaj budzi zachwyt w wielu miejscach świata i nie należy zaprzepaścić tego dorobku.

Miasto Gdańsk osiągnęło bardzo wiele mądrze się odbudowując na podstawie metody hybrydowej: zachowano układ przestrzenny, fasady, ale za nimi tworzono zwarte kwartały ze zróżnicowanymi pod względem funkcji budynkami. Relacje przestrzenne terenów postoczniowych to kulturowe dziedzictwo Gdańska i należy myśleć o ich zabudowie w oparciu o podobne zasady, jak na terenie Głównego Miasta.

O miastotwórczej roli kultury i rozrywki mówił Arkadiusz Hronowski, działający na Młodym Mieście od blisko 20 lat. Podkreślał, że artyści pojawili się tutaj, gdyż po latach stocznia została otwarta na społeczność miejską.

Na początku naszej działalności ciężko było się po stoczni poruszać, była to zaniedbana przestrzeń, pełna błota, z utrudnionym dostępem. Dzisiaj działalność rozrywkowa i kulturalna oznacza inwestycje w rozwój poszczególnych przestrzeni Młodego Miasta. To my odnowiliśmy ulicę Elektryków, zmieniliśmy jej rozpoznawalność, co przyczyniło się do olbrzymiej promocji tej części Gdańska. Miejsce zostało kupione przez młodych ludzi, którzy zakochali się w nim – podkreślał Arkadiusz Hronowski.

Równocześnie zauważył, że obecnie 90 proc. obiektów historycznych jest w stanie ruiny i jego działalność wymaga znacznych inwestycji w zapewnienie uczestnikom imprez bezpieczeństwa.

Moje działania są z rodzaju industrialu nielakierowanego. Dawne hale stoczniowe są przepiękne w swoim surowym charakterze. Zachowanie ducha tych budynków wymaga mądrej rewitalizacji, która nie wypruje z nich ich charakteru. Błędem jest stosowanie rozwiązań imitujących charakter stoczni – dodał.

Arkadiusz Hronowski prowadzi w zarządzanych przez siebie halach również działalność kulturalną, w ramach której w przestrzeni Plenum, zlokalizowanej na I kondygnacji budynku B90 zorganizowanych zostało 15 wystaw, łącznie z wystawami dyplomowymi studentów ASP.

Aż trudno było nam uwierzyć, że te ekspozycje odwiedziło w tym roku 25 tys. ludzi. Doprowadziliśmy więc do synergii sztuki i rozrywki. Nie tylko zapewniamy przestrzeń do zabawy, ale również okazję do doświadczania sztuki w przestrzeniach industrialnych, niepozbawionych swojego charakteru. Staliśmy się ważnym partnerem w dalszym planowaniu przestrzeni, jednak mamy świadomość, że nasza działalność musi się zmieniać i dopasowywać do zmieniającej się rzeczywistości, dlatego realizujemy mnóstwo działań alternatywnych przez cały rok. Proces przemian będzie trwał, ale my jesteśmy w tym procesie. Chcemy żyć na tym terenie, ale też zmieniać się z duchem czasu – mówił Arkadiusz Hronowski.

Zbigniew Canowiecki, reprezentujący w czasie debaty głos przedsiębiorców apelował, aby rozwój Młodego Miasta prowadzić w sposób zrównoważony, a planowana miała charakter wielofunkcyjny.

Młode Miasto położone jest w strategicznej części Gdańska i dlatego jest niezwykłym wyzwaniem, które należy prowadzić w sposób spójny. Marzeniem wielu mieszkańców Gdańska jest zbudowanie wzorem innych położonych na wodą miast nadzwyczajnego obiektu, odznaczającego się odważną architekturą oraz funkcjach kulturalnych. W Gdańsku nie ma budynku na potrzeby funkcjonowania. Młode Miasto ze swoimi terenami nadwodnymi byłoby doskonałą przestrzenią do realizacji takiej koncepcji – mówił Zbigniew Canowiecki.

Spotkania w ramach dialogu społecznego odbywać się będą w każdy czwartek (z wyłączeniem dni świątecznych) w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku o godzinie 17. Ich zakończenie zaplanowano na 9 grudnia, gdy to publicznie zostaną zaprezentowane wyniki akcji.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pokazy kulinarne w Wilanowie

schedule 07 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Marka Miele uruchomiła w warszawskim Wilanowie Miele Experience Center. Salon o powierzchni 65 mkw. mieści się w Royal Wilanów. W punkcie klienci mogą poznać i przetestować urządzenia. To już drugi salon Miele w Warszawie.

Materiał partnera

Polska INWI oferuje pracownikom udziały i szuka co-founderów

schedule 06 grudnia 2021
Eurobuild CEE

Nowoczesne systemy motywacyjne dostrzegają zależności pomiędzy zaangażowaniem pracownika wykazującym inicjatywę a zyskiem firmy. Większa motywacja przekłada się na realnie lepsze wyniki. Daniel Radkiewicz, prezes INWI, polskiej spółki, która zrewolucjonizowała rynek nieruchomości, jest o tym przekonany.

Style i wnętrza

Polska Nowy lokator w CitySpace

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Pontica Solutions otworzyło biuro w krakowskim centrum CitySpace w O3 Business Campus i planuje dalszą ekspansję.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Allegro bierze (jeszcze) więcej

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Największy najemca Fabryki Norblina – grupa Allegro – zdecydował się powiększyć dotychczasową przestrzeń i wynajął ostatnie wolne powierzchnie biurowe w kompleksie – dwa piętra w budynku Galwan o łącznej powierzchni blisko 7,8 tys. mkw. Dzięki tej transakcji zakończyła się komercjalizacja biur w inwestycji Capital Parku na warszawskiej Woli.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zendesk z widokiem na Wawel

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Firma Zendesk wprowadzi się do krakowskiego biurowca MK29 w Krakowie, w którym zajmie dwa piętra o łącznej powierzchni niemal 3,4 tys. mkw. Biurowiec zostanie oddany do użytku w I kwartale 2022 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Protetycy w Koneserze

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie zadebiutowało ponad 300-metrowe Laboratorium Protetyczne Medicover „Rytuał Uśmiechu”. To pierwsza tego typu pracownia w portfolio sieci.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowa twarz Polonii

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Stadion z trybunami, hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu, plac z fontanną i kawiarniami – tak będzie wyglądał Ośrodek Polonia przy Konwiktorskiej 6. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na projekt kompleksu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W Jurajskiej za pół ceny

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

W częstochowskiej Galerii Jurajskiej zadebiutował właśnie pierwszy w mieście i zarazem największy w woj. śląskim sklep sieci HalfPrice. Salon ma prawie 2,2 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karl Lagerfeld w Factory

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

W krakowskim Factory zadebiutował salon outletowy Karla Lagerfelda. Wśród nowości  w sieci zarządzanych przez Neinver outletów znalazł się też sklep z kosmetykami marek premium The Cosmetics Company Store, salony z bielizną oraz sklepy z obuwiem.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dyson się odświeża

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Marka Dyson otworzyła zrewitalizowaną, największą w Polsce strefę demonstracyjną w centrum handlowym Atrium Promenada na warszawskiej Pradze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Park Kraków bliżej premiery

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Pierwszy z ośmiu budynków biurowych powstających w ramach inwestycji The Park Kraków osiągnął 80 proc. zaawansowania budowy. Prace mają zakończyć się na przełomie 2021 i 2022 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W budowie najwięcej w historii

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Rynek nieruchomości magazynowych nie zwalnia tempa, wynika z najnowszego raportu firmy Savills. W budowie znajduje się obecnie największa w historii podaż nowej powierzchni, a popyt zmierza do pobicia rekordu na koniec roku. W kolejce po wynajęte obiekty ustawiają się inwestorzy z całego świata. Sektor logistyczny po trzech pierwszych kwartałach stanowi blisko połowę całkowitej wartości transakcji na rynku inwestycyjnym w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe przestrzenie dla MMC

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Firma Marsh McLennan (MMC) wynajęła nowe biura oraz przedłużyła dotychczasowe umowy najmu, dotyczące łącznie 4 tys. mkw. powierzchni biurowej w Polsce.

Zielone budownictwo

Polska Platyna dla biurowca Skanski

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Biurowiec Generation Park Y, zrealizowany przez Skanskę na warszawskiej Woli, otrzymał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. To międzynarodowy system oceny budynków, dotyczący m.in. oszczędności energii i redukcji zużycia wody, która w efekcie ma wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Alpha przy lotnisku w Gdańsku już gotowa

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by MR

Zakończył się proces odbiorów technicznych pierwszego z budynków kompleksu biurowo-usługowego Airport City Gdańsk. Generalnym wykonawcą Alphy jest Hochtief Polska. Obiekt zrealizowany został zgodnie z wytycznymi certyfikacji LEED na poziomie Gold.

Infrastruktura

Polska Na drodze do Naprawy

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

Udostępniono prawą jezdnię S7 Lubień - Naprawa do Zakopanego. Dzięki temu w kierunku Krakowa ruch odbywa się już dwoma pasami.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska CPI rządzi w Immofinanz

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by JC

CPIPG ogłosił obowiązkową ofertę przejęcia wszystkich pozostających w obrocie akcji Immofinanz. Jednocześnie firma oczekuje na uzyskanie zgód antymonopolowych.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Redefine płaci w Markach

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Chariot sfinalizowała transakcję sprzedaży centrum handlowego M1 Marki. Kupującym jest Redefine Europe, podmiot zależny Redefine Properties Limited, działający według formuły REIT. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wrocław bardziej elastyczny

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Rise.pl, polski operator przestrzeni elastycznych na wynajem, wybrał Wrocław jako kolejne miasto w swojej strategii ekspansji. Nowe biura serwisowane i przestrzenie coworkingowe powstaną na powierzchni 2,2 tys. mkw. w budynku Sagittarius Business House. Właścicielem obiektu jest fundusz Warburg-HIH Invest Real Estate.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Enel-med razy cztery

schedule 06 grudnia 2021
Opr./edited by AKL

Grupa medyczna Enel-med podpisała kolejne cztery umowy najmu na terenie Warszawy. Nowe placówki znajdują się w centrum miasta oraz na Woli, a ich łączna powierzchnia to 4 tys. mkw.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 02 grudnia 2021

Łódź pełna woonerfów

W zabytkowych willach przy Moniuszki 3 i 5 powstanie siedziba Wydziału Kultury UMŁ oraz Mediateka Me-Mo. Sama ulica również się zazieleni: posadzonych zostanie 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów.

schedule 25 listopada 2021

AP Szczepaniak projektuje Central Park Wrocław

Wrocławscy architekci zaprezentowali koncepcję osiedla kompletnego na terenach poprzemysłowych wokół FAT i Hutmenu. Projekt kompleksu został stworzony zgodnie z ideą miast szczęśliwych, zaproponowaną przez urbanistę Charlesa Montgomery’ego.

schedule 09 listopada 2021

Muzeum Powstania Warszawskiego urośnie

Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskało prawo użytkowania nieruchomości przy ul. Towarowej. Dzięki umowie z m.st. Warszawa muzeum zostanie zmodernizowane i rozbudowane.

schedule 26 października 2021

Dokąd zmierza Młode Miasto?

Rozpoczął się dialog społeczny dotyczący terenów gdańskiego Młodego Miasta, a także tzw. Polskiego Haka i pobliskich działek – łącznie konsultacjami objęto blisko 100 ha w centrum miasta.

schedule 20 października 2021

Polskie przedszkole w holenderskim stylu

W dzielnicy Leszczyny w Bielsku-Białej dobiega końca budowa przedszkola inspirowanego stylem De Stijl. Inwestycja jest realizowana z wykorzystaniem konstrukcji istniejącego w tym miejscu budynku jednorodzinnego.

schedule 10 września 2021

Nowe Miasto w Krakowie nabiera kształtów

Kraków konsultuje koncepcję projektu dzielnicy Nowe Miasto, obejmującej tereny Rybitw. W przyszłości może tu zamieszkać nawet 100 tys. osób. Na terenie niemal 700 ha znajdą się wieżowce, strefy kulturalna i sportowa, szpital i park o powierzchni 65 ha.

schedule 18 sierpnia 2021

Nowy skwer dla warszawiaków

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na budowę Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał. Nowe miejsce spotkań i aktywności sportowych powstanie przy budynku Arsenału Królewskiego w centrum stolicy. Początek prac budowlanych planowany jest w październiku, a zakończenie w III kwartale 2022 roku.

schedule 30 lipca 2021

W rytmie Jarocina

Na zlecenie gminy Jarocin projektanci z SRDK Architekci Studio Śródka przygotowali projekt wielofunkcyjnego budynku, którego elewacja nawiązuje do pięciolinii. Na frontowej ścianie zobrazowano również zapis nutowy utworu „Moja krew” zespołu Republika. 

schedule 30 czerwca 2021

Osiedle pod lipami

Lipova Living będzie oferował 11 lokali o powierzchni do 331 mkw. Nowa inwestycja, zaprojektowana przez pracownię 81.WAW.PL, zlokalizowana jest w Konstancinie przy ul. Lipowej.

schedule 29 czerwca 2021

Zrelaksujemy się pod estakadą

Władze Krakowa podpisały ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe umowę dzierżawy terenów pod estakadami kolejowymi w centrum miasta. W przestrzeni tej powstaną ogólnodostępne zielone miejsca wypoczynku i rekreacji.

schedule 17 czerwca 2021

Osiedle Europejskie na zielono

Konkurs na zagospodarowanie Placu Centralnego Osiedla Europejskiego został rozstrzygnięty. To prawie 3 ha terenów wspólnych na największej inwestycji firmy Budnex w woj. lubuskim. Zwycięska praca i wyróżnione projekty staną się teraz inspiracją do stworzenia projektu wykonawczego.

schedule 11 czerwca 2021

Będą edukować przy lesie Młocińskim

Warszawa pozyskała prawie 10 mln zł dofinansowania dla projektu budowy Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim. Dotacja pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Centrum powstanie przy ul. Papirusów 1/3.

schedule 11 czerwca 2021

Konkurs na nową Chmielną rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie ulicy Chmielnej położonej w centrum stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Jury konkursowe za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu.

schedule 28 maja 2021

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego w Bielsku-Białej

Rozstrzygnięto konkurs studialny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Przesiadkowego w Bielsku-Białej. Sąd Konkursowy postanowił nie przyznawać pierwszej nagrody. Ustanowiono dwie równorzędne drugie nagrody.

schedule 19 maja 2021

Fińskie domki dla reportażu

Rada Warszawy przyznała 2 mln zł na rekonstrukcję dwóch drewnianych domków na Polu Mokotowskim. Stołeczny Konserwator Zabytków zarekomendował ich odtworzenie w tradycyjnej technologii fińskiej.

schedule 19 maja 2021

Konkurs na osiedle z drewna

Wystartował konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej. Zadaniem architektów jest opracowanie projektu w oparciu o drewno. Organizatorem konkursu jest spółka Polskie Domy Drewniane.

schedule 13 maja 2021

Barnhouse'y rosną na Mazurach

Nokk Houses to nowa inwestycja całorocznych domów wypoczynkowych na Mazurach od firmy BJP Development Investment. W ramach I etapu inwestycji powstanie sześć domów.

schedule 05 maja 2021

Rusza realizacja skweru Gwary Warszawskiej

Spółka biurowa Skanska, przed rozpoczęciem budowy kompleksu Spark, zlokalizowanego na warszawskiej Woli, deweloper nawiązał współpracę z Fundacją na Miejscu i wspólnie z nią zrealizował projekt „Odnowa”, którego celem było zwiększenie atrakcyjności przestrzeni w okolicy tzw. Serka Wolskiego. Realizacja planu zagospodarowania skweru Gwary Warszawskiej rozpocznie się w 2022 roku.

schedule 05 maja 2021

SUD Architekt Polska projektuje w Poznaniu

Firmy BPI Real Estate Poland i Revive wybrały projekt pracowni SUD Architekt Polska dla wspólnej inwestycji, która w ramach współpracy joint-venture zostanie zrealizowana przy ulicy Jana Matejki na poznańskim Łazarzu. Kompleks będzie realizowany w trzech etapach, a jej ukończenie planowane jest na koniec w 2029 roku.

schedule 04 maja 2021

Dobra, stara szkoła

I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach ma nowy budynek dydaktyczny i halę sportową. Nowy obiekt przystosowany jest do nauki 600 uczniów.

Kategorie