EN

Polska Inwestuj i modernizuj zgodnie z ESG

Rynek inwestycyjny i finansowy
W 2022 roku na rynku nieruchomości w Europie będzie przybywać okazji inwestycyjnych w sektorze value-add związanych z procesem dekarbonizacji istniejących budynków i dostosowywaniem ich do wymogów ESG - tak wskazuję eksperci firmy Savills. 

Jak podaje Savills w swoim najnowszym raporcie European Themes 2022, najemcy oczekują budynków spełniających wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska. Starsze aktywa z kolei mogą stanowić okazję dla inwestorów zainteresowanych ich modernizacją i przebudową.

Obowiązujące regulacje i polityka planowania przestrzennego przyczynią się do przesunięcia części uwagi inwestorów z realizacji nowych inwestycji biurowych w kierunku modernizacji, co pozwoli im zredukować emisję śladu węglowego związanego z budową nowych obiektów.

Na rynku nieruchomości zeroemisyjność staje się priorytetem, a jego uczestnicy będą koncentrować się na pomiarze śladu węglowego, co pozwoli im zidentyfikować budynki o słabszych parametrach i zwiększyć ich efektywność energetyczną.

Zeroemisyjność to obecnie kluczowy wymóg z zakresu zrównoważonego rozwoju na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych. Również w Polsce fundusze inwestycyjne i międzynarodowi najemcy oczekują niskiej emisyjności oraz planów dochodzenia do niej. Już teraz widzimy, jak zmieniają się portfele aktywów i dostępność finansowania dla nieruchomości, które nie spełniają kryteriów ESG. Stoimy u progu olbrzymiej transformacji. Redukcja emisji i śladu węglowego jest kluczowa dla polityki ESG i powinna stanowić nieodłączny element strategii dla nieruchomości. W tym celu wskazane jest, by inwestorzy oraz osoby zarządzające aktywami mierzyli ślad węglowy swoich budynków i oceniali ryzyka klimatyczne nowo nabytych aktywów. W najbliższych latach przewaga konkurencyjna na rynku nieruchomości będzie budowana w dużej mierze poprzez implementację rozwiązań z zakresu technologii klimatycznych - podkreśla Katarzyna Chwalbińska-Kusek, liderka ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, Savills Polska.

Według Savillsa, w wyniku tych trendów pojawią się okazje inwestycyjne związane z podnoszeniem wartości nieruchomości, które pozwolą uzyskać wyższe czynsze.

W Wielkiej Brytanii i Holandii, gdzie wprowadzane są regulacje środowiskowe, pod koniec 2021 roku wzrosły stopy kapitalizacji dla nieruchomości biurowych o niższym standardzie lub w słabszej lokalizacji. W tym czasie różnica pomiędzy stopami kapitalizacji dla tego rodzaju aktywów i najbardziej atrakcyjnych biurowców wyniosła 77 punktów bazowych. Zainteresowanie inwestorów podnoszeniem wartości nieruchomości zazwyczaj wzrasta, gdy różnica ta przekracza 90 punktów bazowych.

Savills przewiduje, że różnice pomiędzy stopami kapitalizacji będą powiększać się na terenie całej Europy, gdzie jedną z szans inwestycyjnych będzie konieczność poprawy efektywności nieruchomości operacyjnych.

Na liście najbardziej atrakcyjnych celów inwestycyjnych w sektorze value-add, według Savills, znalazły się również obiekty dla sektora life sciences w ośrodkach badawczo-rozwojowych, domy studenckie w dużych miastach akademickich charakteryzujących się niską podażą profesjonalnie zarządzanych akademików; domy opieki i szpitale, centra danych, a także najlepsze parki handlowe i hotele w znanych kurortach turystycznych.

W kręgu zainteresowań inwestorów oportunistycznych znajdą się również mieszkania na wynajem budowane we współpracy z lokalnymi deweloperami w krajach, w których funkcjonują silne regionalne ośrodki miejskie, a także obiekty logistyczne w państwach o niższym, ale szybko rosnącym udziale e-commerce w sprzedaży detalicznej. Na tej liście są także magazyny, dobrze skomunikowane centra handlowe wymagające aktywnego zarządzania aktywami oraz ekologiczne obiekty hotelowe ukierunkowane na rozwój oferty w zakresie well-being.

Savills przewiduje, że rozprzestrzenianie się wariantu omikron będzie miało mniejszy wpływ na rynek najmu powierzchni biurowych niż w latach 2020-21, ponieważ firmy są obecnie lepiej przygotowane na pandemię Covid-19.

Największym zainteresowaniem najemców będą cieszyły się biurowce w najlepszych lokalizacjach i dobrze skomunikowane oraz charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną.

Przewidujemy, że właściciele starszych budynków biurowych w lokalizacjach poza ścisłym centrum będą przeznaczać więcej środków na modernizacje; niemniej jednak wskaźniki pustostanów w budynkach o niższym standardzie będą rosły w 2022 roku, a towarzyszyć temu będzie powiększanie się różnic w wysokości stawek czynszowych pomiędzy nimi a biurowcami najwyższej klasy. Wiele przedsiębiorstw nadal nie będzie w stanie zaplanować dłuższych okresów najmu i przewidujemy, że coraz więcej większych firm będzie korzystało z oferty rynku elastycznych powierzchni biurowych. W 2019 roku udział biur elastycznych w całkowitym wolumenie transakcji najmu w Europie wyniósł rekordowe 9 proc. - prognozujemy, że w 2022 roku ponownie zbliży się do tego poziomu - przekonuje Chris Gillum, dyrektor działu nieruchomości biurowych, zespół doradztwa inwestycyjnego w regionie EMEA, Savills.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Xiaomi zamieszka w Świecku

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Xiaomi otworzyło nowe centrum logistyczne i halę magazynową w Świecku, w powiecie słubickim. Inwestycja ma usprawnić spedycję urządzeń, głównie telewizorów, na terenie Polski i UE.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska JLL zadba o retail we Wrocławiu

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Grupa Adventum powierzyła doradcom JLL komercjalizację części handlowo-usługowych wielofunkcyjnego kompleksu Sky Tower we Wrocławiu. Ponad 200-metrowy budynek jest pierwszym wrocławskim drapaczem chmur.

Hotele

Polska Lublin z nowym hotelem

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Sieć B&B Hotels kontynuuje rozwój w Polsce, otwierając dziewiąty obiekt w naszym kraju. Pierwszych gości przyjął B&B Lublin Centrum. Pozostałe hotele działają we Wrocławiu, w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Nowym Targu oraz Rzeszowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Spedycja i logistyka w Będzinie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Firma VGL Solid Group, polski operator logistyczny, renegocjowała umowę najmu i powiększyła powierzchnię w Mapletree Park Będzin. Najemca zajmuje obecnie około 4,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Tensor w nowych rękach

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Firma Greenstone Asset Management, działająca w imieniu EuroEast B.V., sprzedała gdyński kompleks biurowy Tensor Office Park do JV zarządzanego przez czeski fundusz Investika realitní fond oraz Bud Holdings.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dom Development sprzedaje za gotówkę

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Grupa kapitałowa Dom Development w I kwartale 2022 roku osiągnęła 727 mln zł przychodów ze sprzedaży i 142 mln zł zysku netto. Marża brutto grupy utrzymała się na poziomie 32,2 proc. Sprzedaż wyniosła 758 lokali netto, przy rekordowym, 58-procentowym, udziale transakcji gotówkowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ursa Sky gotowe

schedule 23 maja 2022

Ursa Sky, największy projekt Unidevelopment w Warszawie, został zrealizowany. W inwestycji pozostało jeszcze kilka wolnych mieszkań. Deweloper zrealizował kolejne etapy osiedla w oparciu o koncepcję smart city, która bazuje na założeniach zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej. 

Rynek mieszkaniowy

Polska LivUp po raz drugi w Warszawie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

Nowa inwestycja LivUp jest już w pełni wynajęta. Najemcami Puławskiej 186 są głównie klienci korporacyjni. Inwestycja mieści się u zbiegu ul. Puławskiej i Al. Niepodległości na warszawskim Mokotowie. W 16-piętrowym budynku jest 206 mieszkań, a także cztery lokale usługowe.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska IT myśli o Szczecinie

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by JC

Do użytku oddano multifunkcyjny budynek Hanza Tower w Szczecinie. Infrastruktura biurowo-konferencyjna miasta powiększyła się dzięki temu o 3 tys. mkw. Wynajem powierzchni w nowym obiekcie rozważają m.in. firmy z sektora IT.

Wydarzenia

Polska Dobiegli na szczyt

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by AKL

X Bieg Na Szczyt Rondo 1 za nami. Kilkuset amatorów biegania po schodach pokonało 38 pięter prowadzących do mety z widokiem na Warszawę. W ramach zawodów odbyły się też Towerrunning European Championships 2022, które wyłoniły mistrzów Starego Kontynentu w tej dyscyplinie sportu. Zostali nimi reprezentantka Polski, Anna Ficner oraz Fabio Ruga z Włoch. "Eurobuild" od początku patronuje temu wydarzeniu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Europa Galeria Westfield Mokotów

schedule 23 maja 2022
Opr./edited by MR

Unibail-Rodamco-Westfield (URW) poinformował o rebrandingu trzech swoich flagowych centrów handlowych, w tym warszawskiej Galerii Mokotów. Obiekty będą działać pod marką Westfield.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kolejna inwestycja PRS w Krakowie

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Skanska sfinalizowała zakup działki inwestycyjnej o powierzchni 7145 mkw. w Krakowie. Sprzedającymi byli lokalni prywatni przedsiębiorcy. Deweloper planuje na tym terenie realizację projektu z segmentu PRS.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Poczta rozbudowuje sortownię

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by AKL

Poczta Polska rozpoczęła prace adaptacyjne obiektu we Wrocławiu. Mają one na celu przebudowę oraz rozbudowę istniejącej hali, jak również dostosowanie realizowanych w niej procesów do wymagań uzgodnionych z dostawcą sortera. Za przygotowania infrastrukturalne, czyli realizację prac budowlano-adaptacyjnych będzie odpowiedzialna firma Mostostal Warszawa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Dobre widoki z prawego brzegu

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma doradcza Cushman & Wakefield kontynuuje cykl mini raportów poświęconych ciekawym lokalizacjom biznesowym na mapie stolicy, zatytułowany „4 strony Warszawy”. Drugie wydanie zadedykowane jest prawobrzeżnej części miasta.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vision Express z nowymi salonami

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by AKL

Marka Vision Express otworzyła kolejnych pięć salonów. Wszystkie nowe lokale rozpoczęły swoją działalność w kwietniu, w miejscowościach, w których do tej pory nie było salonów marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy lokator na Krakowskiej

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Centrum handlowe Okęcie Park przy al. Krakowskiej w Warszawie pozyskało nowego najemcę – sklep międzynarodowej sieci Dealz. Marka zajmie powierzchnię około 460 mkw., a otwarcie zaplanowane jest na przełom czerwca i lipca 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nadchodzi szczyt nowej podaży

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Początek 2022 charakteryzował się rekordowym poziomem nowej podaży na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce. W I kwartale trafiło tam łącznie 244 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli o blisko 20 tys. mkw. więcej niż w całym 2021. Jak podkreślają eksperci JLL, szczyt nowej podaży w tych miastach jest dopiero przed nami – w kolejnych trzech kwartałach deweloperzy planują oddać dodatkowe 200 tys. mkw. powierzchni na wynajem.

Rynek inwestycyjny i finansowy

EMEA Cushman bada DNA rynku

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

Firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała raport „DNA of Real Estate”, w którym znalazły się trendy w zakresie czynszów i stóp kapitalizacji dla nieruchomości w Europie. Wynika z niego, że otwarcie gospodarek po okresie pandemii wpłynęło pozytywnie na sytuację na rynku najmu i inwestycyjnym w I kwartale 2022 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej sportu w Zielonej Górze

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by AKL

Focus Mall Zielona Góra rozwija ofertę sportową. Tenant-mix największej galerii handlowej w woj. lubuskim w ostatnim czasie wzbogacił się o dwóch nowych najemców. Intersport i JD Sports otworzyły już nowe salony sprzedaży, a niebawem zadebiutuje też sklep marki Snipes. Portfolio sportowych marek uzupełnia także sklep Puma, który przedłużył umowę najmu i zwiększył powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejny Rossmann w łódzkim

schedule 20 maja 2022
Opr./edited by JC

W Dekadzie Sieradz otworzyła się drogeria Rossmann. Sklep o powierzchni około 370 mkw. znajduje się tuż obok głównego wejścia do galerii.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 23 maja 2022

Tensor w nowych rękach

Firma Greenstone Asset Management, działająca w imieniu EuroEast B.V., sprzedała gdyński kompleks biurowy Tensor Office Park do JV zarządzanego przez czeski fundusz Investika realitní fond oraz Bud Holdings.

schedule 20 maja 2022

Nadchodzi szczyt nowej podaży

Początek 2022 charakteryzował się rekordowym poziomem nowej podaży na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce. W I kwartale trafiło tam łącznie 244 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli o blisko 20 tys. mkw. więcej niż w całym 2021. Jak podkreślają eksperci JLL, szczyt nowej podaży w tych miastach jest dopiero przed nami – w kolejnych trzech kwartałach deweloperzy planują oddać dodatkowe 200 tys. mkw. powierzchni na wynajem.

schedule 20 maja 2022

Cushman bada DNA rynku

Firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała raport „DNA of Real Estate”, w którym znalazły się trendy w zakresie czynszów i stóp kapitalizacji dla nieruchomości w Europie. Wynika z niego, że otwarcie gospodarek po okresie pandemii wpłynęło pozytywnie na sytuację na rynku najmu i inwestycyjnym w I kwartale 2022 roku.

schedule 20 maja 2022

Accolade z rekordowym kredytem

Firma Accolade podpisała w Czechach umowę kredytową na 137,5 mln euro z grupą trzech banków. Jest to największa w historii pożyczka udzielona na pojedynczą nieruchomość przemysłową pod wynajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

schedule 19 maja 2022

MLP z podwójnym zyskiem

MLP Group w I kwartale 2022 roku niemal podwoiło zysk netto, który wyniósł 29,7 mln zł. Oznacza to wzrost w ujęciu rok do roku o 84 proc. Wartość nieruchomości inwestycyjnych zwiększyła się do 3,6 mld zł.

schedule 18 maja 2022

Magazyny odpoczywają

BNP Paribas Real Estate Poland podsumowuje trzy pierwsze miesiące na polskim rynku inwestycyjnym i zwraca uwagę na m.in.: zmniejszenie apetytu inwestorów i wyczekiwanie spowodowane wojną w Ukrainie, walkę z galopującą inflacją, rosnące koszty surowców, a także nieśmiały początek roku w inwestycjach logistycznych oraz przemysłowych.

schedule 18 maja 2022

CTP z coraz grubszym portfelem

CTP, europejski właściciel, deweloper i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych, odnotował w swoim portfelu inwestycyjnym zdecydowany wzrost czynszów (o 4,8 proc. według danych porównywalnych na I kwartał 2022). Przychody netto z wynajmu wzrosły w tym okresie o 37 proc., czyli do 107,2 mln euro.

schedule 13 maja 2022

Kolejna seria od Echo Investment

W styczniu i lutym 2022 roku Echo Investment uplasowało wśród inwestorów indywidualnych obligacje serii K i L o łącznej wartości 100 mln zł. Trzecia seria – M – została uplasowana z 34-procentową stopą redukcji. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. powyżej WIBOR 6M.

schedule 12 maja 2022

7R sprzedaje hurtem

Firma 7R sfinalizowała sprzedaż portfela kilkunastu projektów do grupy CTP, w skład przejętego portfolio wchodzą zarówno inwestycje w fazie realizacji (m.in. w Warszawie i Katowicach), jak i w fazie pre-development.

schedule 11 maja 2022

Katowice idą jak burza

Chociaż Katowice należą do rynków biurowych o mniejszej skali niż wiodące ośrodki biznesowe, ostatnie lata przyniosły miastu dynamiczny rozwój. Jak podaje Knight Frank, miniony kwartał przyniósł rekordowo wysoką nową podaż i relatywnie wysoki popyt, co wpłynęło na wzrost wskaźnika pustostanów do najwyższego poziomu w historii tego rynku.

schedule 11 maja 2022

Erbud z perspektywami

Grupa Erbud zwiększyła w minionym kwartale przychody o 42 proc., do blisko 764 mln zł przy rentowności brutto na sprzedaży na poziomie 6,5 proc. Najmocniejszym biznesowym obszarem firmy w tym okresie był segment usług dla przemysłu, rozwijany zarówno w kraju, jak i zagranicą.

schedule 10 maja 2022

Supermagazyn Żabki sprzedany

Macquarie Asset Management sfinalizował zakup centrum logistyczno-magazynowego budowanego pod Radzyminem przez Grupę Żabka i 7R. Obiekt o powierzchni 60 tys. mkw. zarządzany przez Żabka Property Fund będzie jednym z najbardziej nowoczesnych centrów dystrybucyjnych w Europie, ceny transakcji nie ujawniono.

schedule 09 maja 2022

Dobry wynik, wyjątkowe transakcje

Wartość kapitału ulokowanego w Polsce w nieruchomości komercyjne w I kwartale 2022 roku wyniosła 1,66 mld euro. To o 35 proc. więcej niż rok temu i dwa razy więcej niż w 2019 roku, w analogicznych okresach – wynika z raportu CBRE.

schedule 09 maja 2022

Patrizia kupuje lofty w Berlinie

Firma dewelopersko-inwestycyjna Quest Investment Partners sprzedała spółce Patrizia historyczny budynek biurowo-handlowy Emmler Lofts. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 06 maja 2022

Szwed zaczyna od Poznania

Skanska sprzedała poznański biurowiec Nowy Rynek D szwedzkiej spółce Eastnine, działającej na rynku nieruchomości biurowych i logistycznych. Transakcja za 120,6 mln euro byłą debiutem nabywcy na rynku regionu CEE.

schedule 05 maja 2022

Inwestorzy dalej mają apetyt na nieruchomości

Na końcówkę I kwartału 2022 roku wpłynęła nowa sytuacja geopolityczna, jednak wolumen transakcji inwestycyjnych w tym okresie to trzecie najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. Na ten wynik złożyły się przede wszystkim trzy wyjątkowe transakcje – wskazuje ekspertka Avison Young.

schedule 05 maja 2022

Liczy się detal

Jak wynika z retailowego raportu firmy Cushman & Wakefield, poziom sprzedaży detalicznej w I kwartale 2022 jest wyższy niż w ubiegłym roku. Ponad 65 proc. obiektów znajdujących się w budowie to parki handlowe. Na polskim rynku zanotowano też debiut dwóch nowych marek.

schedule 04 maja 2022

Redevco rośnie w siłę

Redevco nabyło większościowy pakiet udziałów w niemieckiej spółce Redos. To krok firmy w kierunku stworzenia ogólnoeuropejskiej platformy obiektów handlowych i logistycznych.

schedule 02 maja 2022

Nieruchomości na razie odporne

Wojna w Ukrainie, niepewność związana z inflacją, rosnące koszty budowy i zmiany stóp procentowych odbiły się negatywnie na inwestycjach w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to rynek nieruchomości wykazał się odpornością - eksperci Cushman & Wakefield wskazują na szereg dużych transakcji sfinalizowanych w I kwartale 2022 roku.

schedule 29 kwietnia 2022

Rekordowy kwartał w Niemczech

Według danych firmy Colliers, w I kwartale 2022 roku w niemieckie nieruchomości komercyjne zainwestowano 18,2 mld euro. Wartość ta jest wyższa od rekordowego wolumenu transakcji z analogicznego okresu w 2020 roku, wynoszącego 17,6 mld euro.

Kategorie