Polska Olsztyn pod nowymi żaglami
InfrastrukturaModernizacja odbędzie się w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Budowa nowego obiektu ma na celu wyeksponowanie budynku oraz stworzenie przed nim przestrzeni wejściowej w formie placu miejskiego, skomunikowanego z innymi środkami transportu. Kolejnym istotnym aspektem inwestycji jest budowa tunelu, który pozwoli połączyć dwie części miasta, dotychczas rozdzielone torami kolejowymi.
Nowy dworzec z przeszkloną fasadą zostanie wzniesiony na planie trapezu. Na elewacji frontowej znajdzie się wielkoformatowy zegar, a tuż pod nim – zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – pochodzący z dotychczasowego dworca neon. Długość elewacji od strony peronów wyniesie około 73 m, natomiast szerokość pod dachem – około 29 m. W najwyższym punkcie budynek będzie miał około 12 m wysokości. Modernistyczna bryła zostanie przykryta wystającym poza jej obrys dachem. W zamyśle architektów ma on przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur.
Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji – jednej podziemnej i dwóch nadziemnych. Pierwszą z nich rozdzieli przejście prowadzące na perony i dalej, w kierunku dzielnicy Zatorze. Dwie kondygnacje zostaną ze sobą połączone ciągami komunikacyjnymi w formie schodów tradycyjnych i ruchomych oraz wind. W podziemiu zaprojektowano kasy biletowe, toalety oraz strefę podróżnego, natomiast na parterze – hol z dostępem do poczekalni, strefy dla rodziców z dziećmi oraz lokale komercyjne. Znajdzie się tam również przeniesiona z dotychczasowego dworca mozaika oraz tablica z historią obiektu. Drugą kondygnację naziemną zajmą pomieszczenie biurowe.
Nowy Olsztyn Główny będzie pozbawiony barier architektonicznych i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych, z ciężkim bagażem czy wózkiem dziecięcym. Na dworcu pojawią się ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, obniżone okienka kasowe, mapy dotykowe dworca, a także urządzenia wzmacniające dźwięk w aparatach słuchowych.
Dworzec będzie wykorzystywał odnawialne źródła energii oraz inne rozwiązania proekologiczne. Na dachu budynku zaprojektowano instalację składającą się z 1322 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy minimalnej 111 kWp. W samym budynku zostanie zamontowana wentylacja z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED, a także system BMS zarządzający instalacjami i urządzeniami w budynku oraz optymalizujący zużycie energii cieplnej, elektrycznej i wody.
Metamorfozę przejdzie również przestrzeń przed dworcem. Zaprojektowano ją jako plac miejski, przecięty ciągami pieszymi z pochylniami i schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego. Powstanie także parking na 58 miejsc, postój taxi i zatoczka autobusowa oraz wiata rowerowa, która pomieści 80 jednośladów. Centralna część placu to także część rekreacyjna, z powierzchniami zielonymi zlokalizowanymi na trójkątnych wyspach. Przestrzeń bioaktywna ma zająć przeszło 1,3 tys. mkw.
Koszt inwestycji to 70,97 mln zł brutto. Wykonawcą robót budowlanych jest Torpol, natomiast dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...