Polska Warszawskie biura bardziej elastyczne
Biura i projekty wielofunkcyjnePoczątek 2022 roku to wyraźna odwilż na stołecznym rynku biurowym po niepewnościach związanych z trwającą w 2021 roku pandemią Covid-19. Według ekspertów JLL jednym z kluczowych wydarzeń na stołecznym rynku biurowym w pierwszych trzech miesiącach tego roku była aktywność najemców, którzy zajęli aż 273,2 tys. mkw.
Za 42 proc. całkowitego popytu na biura w Warszawie odpowiadały powierzchnie wynajęte przez firmy sektora bankowości i finansów. To właśnie długo negocjowane przez banki umowy najmu zostały ostatecznie podpisane w I kwartale 2022 roku i stanowiły największe kontrakty zawarte w tym okresie – podkreśla Tomasz Czuba, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.
Na drugim miejscu znalazły się firmy z szeroko rozumianej branży technologii, które w I kwartale 2022 roku odpowiadały za 17 proc. całkowitej aktywności najemców na stołecznym rynku biurowym.
Sytuację na rynku biurowym wciąż determinuje niepewność związana z konfliktem w Ukrainie i konieczność szybkiego relokowania pracowników. Z drugiej strony, firmy coraz chętniej wracają do biur w związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń pandemicznych. W efekcie w I kwartale 2022 roku eksperci JLL odnotowali jeszcze większe zainteresowanie biurami elastycznymi niż w poprzednich okresach. Obecnie, mimo podwyżki cen, większość operatorów mających swoje biura w centralnych lokalizacjach w stolicy, obserwuje obłożenie powyżej 90 proc., a niektórzy mogą się pochwalić całkowitym wynajęciem swojej powierzchni. Dobrą alternatywę dla firm stanowią tzw. flex office i możliwość podnajmu powierzchni biurowej. Aktualnie w Warszawie na najemców zainteresowanych takimi przestrzeniami czeka około 112 tys. mkw. biur.
W analizowanym kwartale stołeczny rynek wzbogacił się o sześć budynków biurowych o łącznej powierzchni 93,4 tys. mkw., których poziom wynajęcia wynosił ponad 80 proc. Do największych nowych inwestycji należą: ForestTower (51,5 tys. mkw., HB Reavis) oraz Lixa C (19,4 tys. mkw., Yareal).
Początek tego roku potwierdza, że szczyt aktywności deweloperów mamy już za sobą. Po kilku latach, kiedy w realizacji pozostawało od 700 do 800 tys. mkw., w budowie obecnie jest jedynie 276 tys. mkw., co jest najniższym wynikiem od 2010 roku. Deweloperzy coraz ostrożniej podchodzą do nowych inwestycji, dlatego przewidujemy lukę nowej podaży w 2023 roku – prognozuje Tomasz Czuba, JLL.
W I kwartale 2022 roku najwyższe czynsze transakcyjne dla najlepszych nieruchomości biurowych w Warszawie odnotowały niewielki wzrost związany zarówno z rosnącymi kosztami pracy i z podwyżką cen materiałów budowlanych. Na koniec marca 2022 roku stawki te wynosiły od 18 do 25 euro za mkw. za miesiąc w szeroko rozumianym centrum stolicy i do 16 euro za mkw. za miesiąc poza nim. JLL przewiduje, że znaczących zmian w tym obszarze należy spodziewać się w 2023 roku, kiedy w efekcie przewidywanej luki nowej podaży możliwości najmu w nowo oddawanych budynkach będą mocno ograniczone.
Początek 2022 roku na rynku biurowym zaczął się spektakularną transakcją – budynki B i C The Warsaw HUB zostały zakupione przez Google od Ghelamco za rekordową kwotę 582 mln euro. Transakcja ustanowiła rekord pod względem wolumenu w sektorze biurowym, przebijając zakup wieżowca Warsaw Spire A przez spółkę Immofinanz za 386 mln euro w 2019 roku. Całkowity wolumen inwestycji biurowych w I kwartale 2022 roku wyniósł 783 mln euro, co stanowi najwyższy wynik w ujęciu kwartalnym od IV kwartału 2019 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...