Polska Ruch w warszawskich biurach
Biura i projekty wielofunkcyjneW ostatnich miesiącach, po niepewnościach związanych z pandemią Covid-19, wiele firm zdecydowało się na powrót do biur i doprecyzowało politykę związaną z pracą w trybie hybrydowym. Dzięki temu było w stanie precyzyjnie określić swoje zapotrzebowanie dotyczące wynajmowanych przestrzeni.
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku widzimy spadek udziału dostępnej przestrzeni biurowej w całkowitych zasobach w Warszawie, ale także zmniejszającą się liczbę ofert podnajmu – zaznacza Piotr Kamiński, szef Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.
JLL odnotowało też rekordowo wysoki popyt na biura, za który w dużym stopniu odpowiada zawarcie kilku znaczących umów najmu. Podobnie jak w I kwartale największy, 31-procentowy udział w wyniku miały transakcje firm z sektora bankowości i finansów. Warto wymienić podpisane umowy przednajmu PKO BP na 31,3 tys. mkw. w kompleksie SkySawa czy poufnego najemcy na 30 tys. mkw. w Forest Tower. Również ING przedłużyło najem w Placu Unii, jednocześnie zwiększając powierzchnię do 23,5 tys. mkw., a Samsung renegocjował umowę w Warsaw Spire na 21 tys. mkw.
W ostatnich latach w realizacji pozostawało średnio od 700 tys. do 800 tys. mkw. powierzchni biurowej. Obecnie w budowie jest jedynie 260 tys. mkw., co stanowi najniższy wynik od 2010 roku. Jak wyjaśniają eksperci JLL, na taką sytuację wpływ ma szereg czynników – od małej dostępności gruntów i wysokich kosztów realizacji, przez ostrożność, aż po konkurencję o działki ze strony sektora PRS. W efekcie, w 2023 roku spodziewana jest luka nowej podaży w sektorze nieruchomości biurowych.
W pierwszej połowie 2022 roku na stołecznym rynku oddano do użytku osiem budynków biurowych, których łączna powierzchnia wynosiła 129 tys. mkw., z czego aż 85 proc. było zakontraktowanych. Wśród największych inwestycji warto wymienić Forest Tower (51,5 tys. mkw., HB Reavis) oraz dwa budynki SkySawa (31,3 tys. mkw., PHN).
W II kwartale 2022 r. zainteresowanie biurami elastycznymi utrzymało się na rekordowo wysokim poziomie. Przeciętne obłożenie największych operatorów w stolicy przekraczało 75 proc., a w lokalizacjach centralnych nawet 90 proc.
Wiele małych i średnich firm decyduje się na rozwiązania elastyczne, aby przeczekać lukę nowej podaży na rynku. Ta z kolei, wraz z prognozowanym spadkiem udziału dostępnej przestrzeni na wynajem, stanowi poważną barierę wejścia nowych operatorów, a istniejącym ogranicza możliwość ekspansji. W efekcie obserwujemy stopniowy wzrost cen, na który wpływ dodatkowo ma obecna sytuacja gospodarcza – komentuje Adam Lis, flexible office solutions manager, JLL.
Pierwsze sześć miesięcy tego roku przyniosło ponowny wzrost czynszów transakcyjnych topowych nieruchomości biurowych w stolicy, szczególnie biorąc pod uwagę lokalizacje w sercu miasta. Na koniec czerwca 2022 roku stawki wynosiły od 18 do 25,5 euro za mkw. za miesiąc w szeroko pojętym centrum, do blisko 17 euro za mkw. za miesiąc poza nim - i pozostają w trendzie wzrostowym. Obecnie, głównie w związku z koniecznością ponoszenia większych nakładów finansowych na aranżację wnętrz, najemcy w dużej mierze decydują się na podpisywanie umów na dłuższe okresy (na co najmniej siedem lat) szczególnie w nowych budynkach. Krótsze umowy częściej zawierane są w starszych biurowcach.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...