Polska Stara Rzeźnia w nowej szacie
Biura i projekty wielofunkcyjneZaprezentowana koncepcja to efekt pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza oraz pracowni JSK, a także rezultat współpracy z władzami miasta, architektem miejskim, miejskim konserwatorem zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. Plan rewitalizacji Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych prowadzonych przez władze Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.
Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejsce wyburzonych obiektów z czasów PRL Vastint planuje zrealizować budynki mieszkalne i biurowce. Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie nieco ponad 80 tys. mkw.
Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.
Sercem założenia jest centralny plac otoczony pierwotną zabudową historyczną zaprojektowaną przez Feliksa Moritza. W całości zachowane zabudowania z przełomu XIX i XX wieku – m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia i wieża wodna – zostaną odrestaurowane. Wnętrza zostaną dostosowane do nowych funkcji również pod względem konstrukcyjnym. Z kolei plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną. Mimo nowej zabudowy na obrzeżach kwartału, zabytkowe budynki będą wciąż widoczne z zewnątrz. W projekcie zadbano również o to, by z serca kompleksu można było zobaczyć Wzgórze Św. Wojciecha i Stare Miasto.
Stara Rzeźnia stanie się miejscem ogólnodostępnym i przyjaznym dla wszystkich. Punkty spotkań, wydarzenia kulturalne i artystyczne będą przyciągać przechodniów, bywalców, przyjaciół i całe rodziny – zapewnia Roger Andersson. – Od 1900 roku aż do zakończenia działalności przemysłowej ten teren był niedostępny dla mieszkańców Poznania, a przez kolejne dziesięciolecia tylko sporadycznie udostępniany na imprezy kulturalne i artystyczne oraz giełdę staroci.
Nowe budynki, które uzupełnią historyczną zabudowę, zostaną przeznaczone na funkcje biurowe i mieszkalne. W zachodniej i południowej części Starej Rzeźni powstanie kilka budynków mieszkalnych tworzących pierzeje od strony ulic Grochowe Łąki i Nowej Bóżniczej. Nowa zabudowa pod względem rozwiązań architektonicznych i zastosowanych materiałów ma wpisywać się nie tylko w kontekst przemysłowej architektury, ale także w zastane sąsiedztwo. Wszystkie budynki mieszkalne będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaż, dzięki czemu na teren kompleksu wstęp będą mieli jedynie piesi i rowerzyści. Na sprzedaż dla klientów indywidualnych przeznaczono 550 mieszkań – od kawalerek po apartamenty na ostatnich kondygnacjach, większość z balkonami lub tarasami. Sprzedaż lokali rozpocznie się po zakończeniu inwestycji, będą one wykończone pod klucz. Na parterach zaplanowano lokale usługowe.
W północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu, od ulic Grochowe Łąki i Garbary, staną dwa budynki biurowe o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż. Na parterach budynków przewidziano kawiarnie i punkty usługowe.
Całość inwestycji zrealizowana zostanie w duchu zrównoważonego budownictwa i będzie poddana weryfikacji w systemie LEED Neighborhood oraz WELL Community.
Aż 20 proc. całkowitej powierzchni kompleksu przeznaczyliśmy na zieleń. Osiągniemy to przez wprowadzenie zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew, oraz zazielenienie dachów. Oprócz tego priorytetowo potraktowaliśmy miejsca parkingowe dla rowerów – w budynkach mieszkalnych powstaną rowerownie, a przy każdym z budynków – ogólnodostępne parkingi dla rowerzystów – deklaruje Roger Andersson.
***
Stara Rzeźnia w liczbach:
• 81,5 tys. mkw. powierzchni kompleksu
• 23,3 tys. mkw. powierzchni biurowej i przestrzeni work & living
• 550 mieszkań o powierzchni od 30 do 200 mkw.
• 980 miejsc postojowych dla rowerzystów, w tym 280 ogólnodostępnych
• 940 miejsc parkingowych, w tym 100 ogólnodostępnych
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...